Foto: Pixabay

Český golfista a olympijské hry v Tokiu? Sen, naděje i šance

PRAHA Ondřej Lieser může naplnit sen mnoha českých fanoušků golfu. Má totiž šanci být ve startovním poli hráčů olympijského turnaje v Tokiu. A a to i přesto, že se dnes takový plán může zdát být zcela nereálný. Ondřejovi k jeho naplnění ale stačí málo: vyhrát „jen pár“ turnajů.

V roce 2019 si Ondřej Lieser díky skvělé hře na Pro Golf Tour, což je – měřeno úrovní série – v podstatě třetí evropská golfová liga, vybojoval pro letošek kartu do druhé ligy, na Challenge Tour. A to i přesto, že odehrál jen deset turnajů z celkových dvaadvaceti v kalendáři Pro Golf Tour. Připsal si ale jedno vítězství a další tři umístění v top 3. I díky tomu se loni jako první český golfista v historii dostal i do první pětistovky světového žebříčku.

Letošní sezona by se tak mohla stát pro osmadvacetiletého českého profesionála přelomovou. I proto, že jedním z golfových vrcholů roku bude i olympijský turnaj v Tokiu. „Jako přelomovou tuhle sezonu neberu. Pro mě je zásadním cílem udržet si současnou kategorii karty na Challenge Tour, nebo ji ještě vylepšit. Vše ostatní, co bude navíc, bude vítaný bonus,“ prozradil HrejGolf.cz Ondřej Lieser.

Nicméně přiznal i to, že olympijský sen mu tak trochu v hlavě uvízl. A to i přesto, že na první pohled by se mohlo zdát, že start českého golfisty v Tokiu ve vybraném poli šedesáti hráčů je zcela nereálný. To ale není tak docela pravda. „Olympijský sen je krásná věc, ale k tomu, aby se stal skutečností, je strašně daleko a ještě těžší cesta. Ale samozřejmě, šance tu je,“ přiznal Lieser.

Olympiáda v Tokiu není nereálná

Stručně řečeno, aktuálně je český golfista ve světovém žebříčku na 546. místě. A zatím posledním hráčem, který drží momentálně poslední šedesáté místo redukovaného olympijského žebříčku pro Tokio, je Argentinec Fabian Gomez, jemuž ve světovém pořadí patří 249. pozice. Právě někam k takové pozici se musí Lieser posunout, aby měl naději. A co je k tomu třeba?

„Mít sen je hezké a jít si za ním, to je výzva a velká motivace. Když se bavíme o tom, co je potřeba, abych se posunul na místa, která by mě posunula na olympijské hry, tak je to na jedné straně strašně těžké, ale na druhé je to i možné. Vlastně mi stačí vyhrát jeden turnaj na Challenge Tour, nebo dvě tři vítězství na Pro Golf Tour. Chci to zkusit. Pokud budu hrát dobře, tak šance je. Lidi si možná klepou na hlavu, ale na to si říkám, že vlastně můžu být rád, že nejsem Američan. To bych musel být sedmý na světě, abych měl šanci, ale ještě ne jistotu,“ dodal s úsměvem Ondřej Lieser.

Loni na Pro Golf Tour dokázal Lieser jeden turnaj vyhrát, dvakrát skončil druhý a jednou třetí. Právě za tahle umístění získával body do světového žebříčku. „Na první pohled by se mohlo zdát, že o trochu snazší cesta do Tokia by mohla vést přes Pro Golf Tour, ale tak to není. Rozdělování bodů do světového žebříčku je udělané dobře a chytře. Za vítězství na Pro Golf Tour jsou čtyři body a nějaké bodíky získají první čtyři, ale na Challenge Tour získáte stejné body jako za vítězství za čtvrté místo,“ popsal český golfista systém rozdělování bodů.

Kde se zlepšit? V puttování

To, co platí pro obě série, je fakt, že konkurence v obou neustále roste. Stejně jako kvalita hráčů. „Konkurence a kvalita roste na všech túrách. Abyste uspěli, musíte hrát opravdu hodně nízká skóre. Já měl loni na Pro Golf Tour průměr kolem 69 ran. Hrát kolem paru nestačí už ani na Pro Golf Tour pomalu ani na cut, natož na přední příčky,“ vysvětlil Lieser.

Do „olympijské“ sezony vstoupil Ondřej Lieser dvěma turnaji na začátku roku v Egyptě – na obou prošel cutem a připsal si 13. a dělené 24. místo. „Přes zimu je moje příprava vždycky trochu složitější a znát je to především při puttování. Stejně jako to, trénuji jen v indooru na koberci, kde to jezdí rychlostí osmnáct stop. V Egyptě jsem hrál hodně dobře v poli. Až neskutečně dobře, ale nebyl jsem schopný proměnit putty. Ne, že bych puttoval špatně, ale chyběla ta špetka vyhranosti, aby míčky končily v jamce a ne těsně mimo. Ale věřím, že to se zlepší s tím, jak budu pořád víc trénovat venku,“ konstatoval český profesionál.

Do turnajového kolotoče naskočí Ondřej Lieser až v dubnu – nejspíš na dvou turnajích Pro Golf Tour v Maroku a potom v Haugschlagu. Do Challenge Tour vstoupí poprvé na začátku května na turnaje Prague Golf Challenge na Zbraslavi. „Ta pauza je docela dlouhá, možná ještě v březnu zajedu do Španělska. Uzávěrka olympijské kvalifikace je 22. června, tak uvidíme, co se do té doby stane,“ usmíval se Ondřej Lieser.

Ondřej Lieser (28 let)

  • Hraje golf patnáct let.
  • Jeho domovským klubem je Golf Club Mstětice.
  • Profesionálním hráčem je od roku 2012.
  • Aktuálně je nejlepším českým hráčem ve světovém golfovém žebříčku.
  • Mezi poslední úspěchy patří postup na Challenge Tour 2020.
Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru