Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Pixabay

Golf resorty: Zaměstnanců se zbavovat nechceme

PRAHA Virová nákaza Covid-19 zastavila nejen volný pohyb lidí v Česku, ale i existenci některých oborů ekonomiky. Třeba takové restaurace, hotely, cestovní ruch nebo sportovní kluby přežívají doslova na hraně. A nemožnost vydělávat si na „živobytí“ často vede zaměstnavatele k propouštění lidí. V golfu to ale není zas kvůli specializaci pracovníků tak jednoduché.

Agentura ČTK na konci března uvedla, že podle bleskového šetření Hospodářské komory České republiky k propouštění lidí z práce zatím přistoupilo sedm procent českých firem – v restauračních službách je to ale 17 procent a v cestovním ruchu 14 procent firem. Podle prezidenta instituce Vladimíra Dlouhého o snižování počtu zaměstnanců do budoucna uvažuje také až 35 procent firem ve zpracovatelském průmyslu.

Některé další odhady o stavu lidí bez práce v tuzemsku, například popsané investiční společností Roklen počítají s tím, že by nezaměstnaných v Česku kvůli koronaviru mohly být až statisíce. Faktem ale je, že například ve Spojených státech amerických se už nyní otevřeně mluví o tom, že půjde po skončení virové pandemii o horší stav, než byl za Velké krize ve třicátých letech minulého století.

Chceme lidi udržet

Propouštění lidí u provozovatelů golfových hřišť podle materiálu České golfové federace (ČGF) není ale zas tak jednoduchou záležitostí. I proto její právní komise připravila materiál pro provozovatele klubů, jak správně postupovat při řešení problematiky propouštění lidí při téměř nulových příjmech.

Podle Karla Čelikovského, předsedy Právní komise ČGF, je pro golfové resorty současný stav velmi komplikovaný. „Situace na pracovním trhu, i s ohledem na mnohdy velmi specifické požadavky na specializaci zaměstnanců resortů, nedovoluje provozovatelům řešit zastavení odbytu propouštěním, neboť s velkou pravděpodobností by v okamžiku, kdy zákazy pominou, již kvalifikované lidi nenabrali,“ uvedl na federačním webu Karel Čelikovský.

Provozovatelé golfových resortů ale ve většině zatím o zbavování se lidí kvůli virové nákaze neuvažují. „Za mě jde o zásadní informaci – všem svým zaměstnancům jsem hned na začátku spuštění karantény jasně deklaroval, že nikoho nepropustím, že se o ně postarám tak, aby měli peníze na jídlo a bydlení. Oni mě podrží během roku, kdy jedou od rána do večera jako šrouby, já se o ně postarám teď,“ řekl HrejGolf.cz v reakci na popisované téma Martin Kopčák, generální ředitel PilsnerGolf Resort Hořehledy.

Návod, jak získat peníze

Návod, jak postupovat při řešení problémů spojených se zaměstnáváním lidí pak podalo Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky. I ČGF odkazuje na balíček s příznačným názvem „Antivirus“, který radí, co a jak. Jde hlavně o to, že provozovatelé hřišť mají nárok na čerpání peněz z programu Antivirus na pokrytí mzdových nákladů. Podle Aleše Libecajta, generálního sekretáře ČGF bude navíc federace golfovému prostředí v této souvislosti poskytovat dostatečný servis. „Golfové prostředí očekává, že ČGF bude komentovat aktuální situaci a bude poskytovat požadované informace,“ řekl Aleš Libecajt HrejGolf.cz.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru