Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
I když se golf může zdát jako drahý sport, existují různé způsoby, jak ho hrát cenově dostupněji. Můžete využít veřejná golfová hřiště, koupit hole z druhé ruky, vyhledat akce a nabídky.

Historie golfu je úzce spjata se společenskou elitou a původně byl sportem pro vyšší vrstvy. Zpočátku se golfu věnovala především skotská šlechta a aristokracie.

Golf je bezesporu spojován s luxusem a elegancí. Když slyšíme slovo „golf“, vybaví se nám způsob trávení volného času a rekreace pro vyšší vrstvy, bohaté a snobsky založené lidi. V dnešní době se však jedná o stereotyp, který vychází z golfové tradice sahající až do středověké Anglie. Tímto sportem se bavila řada významných osobností a panovníků, včetně královny Marie Tudorovny, Marie Stuartovny a krále Karla. Zajímavostí je, že v roce 1457 skotský král Jakub IV. tento sport svým poddaným zakázal, protože kvůli němu zanedbávali lukostřelbu. O několik let později však zákaz zrušil, sám začal hrát golf a pomohl tento sport rozšířit po celé Anglii a Skotsku. V roce 1552 bylo v St Andrews postaveno první golfové hřiště, které je považováno za jedno z nejkrásnějších na světě. Pravidla golfu byla zase poprvé sepsána v The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews v polovině 18. století. Historie tedy ukazuje, že tento sport měla tehdejší aristokracie velmi ráda. Jaký je dnes? Je dnes golf stále jen pro bohaté? Ne nutně.

Golfové hole – nové nebo použité?

Náklady na golf jsou obsaženy především v golfovém vybavení a nákupu času na hřišti. Pokud dobře vybereme bag na golfové hole, vozík, oblečení a veškeré základní příslušenství, máme nejvyšší jednorázové výdaje z krku. Pokud chceme golf vyzkoušet s nižšími náklady, protože nevíme, zda nás tento sport bude vůbec bavit, můžeme zvážit nákup použitých golfových holí. Při prvních krůčcích v tomto sportu se nemusíme hned zásobovat kompletní sadou 14 holí, například golfových holí Callaway pro začátek nám postačí několik základních.
Jedním z rozumných přístupů pro začínající golfisty je volba použitých golfových holí, aby se ušetřilo na rozpočtu. Použité hole jsou často v dobrém stavu a mohou poskytovat solidní výkon, což začínajícím golfistům umožní získat zkušenosti na hřišti.
Existují tedy řešení, která výrazně snižují náklady na začátky v golfu pro začátečníky, kteří si chtějí tento sport vyzkoušet, a zároveň neutratí hned celé jmění. Golfové hole a míčky jsou samozřejmě k dispozici k zapůjčení na driving range. Pokud se plánujete přihlásit na lekce golfu, mějte na paměti, že skupinové lekce budou mnohem levnější než individuální – vyplatí se tedy přesvědčit přátele, aby trávili čas společně. Na golfové hřiště vám také můžeme zapůjčit golfové hole, bag a vozík. Nákupem použitého nebo zapůjčeného golfového vybavení můžeme ušetřit. Jak však všichni víme – s jídlem roste chuť. Pokud vás golf chytne, určitě budete chtít mít vlastní nové golfové hole. Výběr mezi golfovými značkami dostupnými na trhu a cenové rozpětí jsou velmi široké.

Oblečení a golfová etiketa

Golf je specifický sport, ve kterém hraje etiketa mimořádně důležitou roli. Exkluzivita golfu není obsažena ve výdajích, protože mnoho jiných sportů generuje podobné náklady – například lyžování, tenis nebo jízda na koni. Výjimečnost tohoto specifického sportu spočívá především ve výše zmíněné etiketě. Golfové savoir-vivre se skládá z několika velmi důležitých pravidel. V první řadě je to dochvilnost. Golf je sport pro lidi, kteří jsou dochvilní a respektují čas ostatních. Golfová etiketa přikazuje dostavit se na smluvené kolo golfu. Další otázkou je ticho. Zatímco jiný hráč provádí úder, musí být zachováno naprosté ticho. Mimořádně důležitým bodem golfové etikety je také absolutní upřímnost. Podvádění je v tomto sportu vyloženě stigmatizováno. A samozřejmě úcta ke golfovému hřišti – žádné odhazování odpadků. V neposlední řadě je třeba dodržovat pravidla oblékání. Golfisté dodržují vhodný dress code, který vyplývá z tradice tohoto sportu. Obvykle se jedná o polokošili a elegantní kalhoty s páskem a rovnými nohavicemi. V létě je pro ženy přijatelná délka nohavic nebo sukně ke kolenům. Příliš krátké šortky a sukně, stejně jako džíny, jsou na golfovém hřišti považovány za faux-pas.

Na golfovém hřišti není důležitá značka oblečení, ale spíše jeho upravenost a přiměřenost pravidlům golfové etikety. Důležité je nosit čisté a úhledné oblečení, které odpovídá pravidlům golfového klubu, aby bylo zajištěno pohodlí a volnost pohybu během hry.

Celý tento soubor pravidel přispívá k jedinečnosti a exkluzivitě golfu. Tento sport je určen především pro lidi, kterým vyhovují specifika tohoto sportu a dodržování pravidel. Jakmile si golf jednou vyzkoušíte, je velmi snadné si tento sport zamilovat.

Golfchampion.cz

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru