Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Pixabay

Zahrát si v zimě golf? Proč ne, pozor ale na nástrahy

PRAHA Zahrát si v zimě golf je pořádná romantika. Nemusí se ale vyplatit, když podceníte výběr oblečení a zvolíte špatné boty.

Možná nejdůležitějším tipem pro hru v zimě je vyměnit si golfové míčky. Tradiční bílé by totiž mohly ve stejně barevném terénu působit komplikace. Lepší je tak používat oranžové či svítivě zelené. Dalším tipem je obléknout se do teplých vrstev oblečení, které hráči zajistí dobrou ochranu před sychravým počasím a zároveň ho výrazně neomezí v pohybu. A posledním tipem je mít na paměti to, že v zimě má půda zcela jiné vlastnosti než v létě. Na to řada amatérských hráčů často zapomíná.

Správné boty na golf jsou v zimě základ

Ti, kdo sázejí na moudré rady našich předků, jistě dobře vědí, kam mířím. Už naše babičky říkávaly, že v zimě je nejdůležitější mít nohy v teple. Nesmějte se, je to pravda. A výrobci bot tomu přizpůsobili svou nabídku. Boty jsou totiž alfou a omegou ideálního kompletu sportovce na promrzlé greeny. Pokud totiž sáhneme po těch klasických kožených golfových botách s měkkými spiky, budeme i na mírně zasněženém hřišti nepříjemně překvapeni, protože nám bude zima od nohou, spiky nás kvůli přílišné měkkosti neochrání před uklouznutím během odpalu a k tomu všemu se na podrážku bude lepit sníh. A tak se začalo volat po speciálních zimních botách, které by takovým nepříjemnostem zabránily. Více si o botách můžete přečíst na webu HrejGolf.cz v textu Jak vybrat správné boty.

Oblečení na zimu má styl a šmrnc

Ale ani módní producenti nezahálejí. Dbají na to, aby golf v zimě měl v oblečení svůj styl a etiketu, včetně určité kultury oblékání. A protože ani chladné počasí tato pravidla nestírá, je třeba věnovat zimnímu outfitu minimálně stejnou energii, jako outfitu letnímu. Pokud na hřišti vládnou teploty kolem nuly, měli by si golfisté na sebe rozhodně obléci termoprádlo s dlouhým rukávem a tenké tričko navrch. Tato vrstva by měla umět dobře odvádět pot a zároveň co nejméně propouštět vodu a zimu. Tyhle kusy oblečení mohou vyjít kolem jedné tisícovky korun. Dále se vyplatí obléct si nepromokavé oblečení a pokud to hráči nevadí, ideálně s nějakou podšívkou. Nohy by měly krýt legíny, jsou dokonce i v tenké vrstvě a rozhodně se v golfovém shopu nezapomeňte podívat po rukavicích na zimu, teplé čepici přes uši či čelenku. Vhod přijdou také ponožky nad kotník.
Dnes už většina výrobců golfového vybavení nabízí speciální zimní modely bot. Charakteristická pro ně bývá všitá membrána a zakryté švy, stejně jako standard, že bývají zvýšené nad kotník a mívají speciální gumovou podrážku, která zaručí stabilitu a zamezí lepení sněhu na botu. Pokud jste ovšem amatér a navzdory nepsaným pravidlům o správném oblékání to nehodláte s vybavením zpočátku přehánět, úplně klidně si vystačíte s klasickými pohorkami, které danému účelu rovněž dobře poslouží.

Kde hrát v Česku v zimě golf?

  • Hodkovičky, Bitozeves, Benátky nad Jizerou, Černý Most, Stará Boleslav nebo i Hostivař v Praze ‒ to jsou jen některá místa, kde se snaží udržovat golfová hřiště v chodu i během zimy.
  • Obecně vzato lze hrát na sněhu a v mrazu do -10 °C. V praxi však pro standardní zimní golf platí, že je potřeba, aby bylo sněhu jen minimálně a teplota byla lehce nad nulou.
  • Pokud je vyloženě mráz nebo je trávník kompletně pod sněhem, tak se bez zaváhání zavírá valná většina golfových hřišť. Je to prosté ‒ většině majitelů se totiž takový provoz nevyplatí.
  • Zaměstnancům a za energie musí platit pořád stejně, jenže zájem golfistů o zimní hru ve špatných podmínkách výrazně klesá, a tak reálně hrozí, že by se takový provoz ani nezaplatil.
  • Pokud se tedy nejedná o kluby, kde je abnormálně odolná, početná a věrná klubová základna.
Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru