Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Pixabay

PRAHA Pravidla jsou od toho, aby se dodržovala. To je okřídlené moudro, kterým se řídili už naši předci. Jenže v současném světě se pravidla všeobecně spíše nectí. A golf není výjimkou.

Na domácích hřištích se totiž stále častěji můžeme setkat s flagrantním porušením pravidel. A to třeba tak, že místo pravidly předepsaných čtyř hráčů chodí ve flightu mnohem víc lidí. A nejvyšší autorita hřiště, marshall, má pak plné ruce práce, aby dal vše do pořádku. Pojďme si ale říct, v čem hráči golfu nejčastěji chybují a jak to nedělat.

Noblesu golfu zajišťují pravidla

Pravidla hry se u golfu pravidelně mění. Aby hráči měli neustále přehled o tom, k jakým změnám došlo, vydávají kluby pravidla na svých stránkách nebo i v papírové podobě. Pokud by se na vás nedostalo, má aktuální podobu golfových pravidel každá národní golfová asociace na svém webu. U ČGF jsou pravidla ZDE – dokument je ke stažení ve formátu PDF. Málokdo si to připustí, ale golf udržuje svou noblesu ne díky tomu, že jej hrají známí nebo bohatí lidé, ale díky tomu, že jeho pravidla ctí a hrají podle nich všichni na světě.

Mezi amatéry „normální“ praktika patří z celosvětového hlediska k nejčastějším chybám proti golfovým pravidlům ‒ totiž říct někomu, jakou holí jste právě zahráli. Poskytovat rady jen při hře s kamarády sice možná kdekdo odpustí, ale na oficiálních turnajích za to, když odpovíte na otázku: „Čím jste to hrál?“ jsou trestné body. Vyhnout penalizaci se tak dá jen otázkami na obecné známé věci ‒ vzdálenost či pravidla golfu.

Chyby děláme všichni, moc si je ale neodpouštějme

Častým prohřeškem, v mnoha případech ale způsobeným tím, že hráči chtějí držet tempo hry, je tzv. dropování. Odpálíte ránu z odpaliště do vzdálenosti, u níž si nejste jistí, zda opravdu dopadla do hřiště a místo toho, abyste rovnou zahráli „provizorní“ ránu, jdete dál. Zjistíte, že míč je v autu nebo jste jej nenašli. Pravidla říkají, že byste se měli vrátit do původního místa odpalu, ale nechcete zdržovat hru a tak si dropnete (jednoduše řečeno, spustíte míč vzduchem od vašich kolen na zem). Jenže tohle všechno je chyba, za kterou zaplatíte trestnými body. Chybou je i dropování u žlutých kolíků, tedy na „standardní či příčné vodní překážce“. Z ní se musí hrát míček bez založení hole na zem. (Nesprávná formulace, správně popsané pravidlo uvádí text ZDE.)

Problémy s hrou z vody jsou i u „podélné vodní překážky“ označené červenými kolíky. A jak z vody vůbec hrát? Pokud nejde, jak již bylo řečeno, hrát z vody bez založení hole na zem, má hráč vždy několik možností: Vrátit se na místo, odkud hrál předchozí ránu a hrát odtud znovu, dropovat míček v místě, kde míček naposledy překročil hranici vodní překážky, respektive ve vzdálenosti maximálně 2 holí od tohoto místa, ne blíže k jamce, anebo dropovat míček za vodní překážkou kdekoli na spojnici jamky a místa, kde míček přešel hranici vodní překážky.

Voda, písek a počty

Kromě chyb ve vodě hrají hráči chybně i z dalších překážek, jako jsou bunkry. Zapomínají totiž, že v bunkrech se nesmí dotýkat holí písku. A pro ležící předměty platí, že zatímco na hřišti můžete volně ležící přírodní předměty beztrestně odstranit, v „překážce“ je naopak musíte nechat na místě. Nejčastěji zmiňovaným příkladem je třeba ležící kámen v bunkeru. Ten totiž nesmíte odstranit, pokud to výslovně nepovolují místní pravidla.

„Hrál jsem pět ran, hlásím čtyři, ale do skóre karty píšu tři rány.“ Okřídlená fráze z českého prostředí sice vyvolává úsměv na rtech domácích hráčů, ale není na tom nic k smíchu. Lhát, podvádět s počty ran, upravovat si polohu míče či zlepšovat hrací postoj jsou totiž zakázané věci. Češi na to ale často opravdu kašlou. Stejně tak jako na to, že nesmí na hřišti odsouvat, ohýbat nebo lámat cokoli rostoucího nebo nepohyblivého. Však jste jistě nejednou třeba zacouvali do větví stromku nebo přimáčkli nerovnost na greenu. Mudrovat se sice lacino nemá, protože každý dělá chyby a odpouštět je lidské. Jenže ‒ když povolíme moc, tak ztratíme chuť na pravidla.

Deset tipů, které by měl ctít každý golfista

  • Zapamatujte si, s jakým míčkem hrajete.
  • Mějte vždy po ruce markovátko, týčka, vypichovátko a dostatek míčků.
  • Než začnete hrát, zkontrolujte si bag. Nesmí v něm být víc jak 14 holí.
  • Než odpálíte, snažte si promítnout, kam chcete míč zahrát. Pokud zahrajete do místa, kterým si nejste jistí, vždy zahrajte provizorní ránu.
  • S nikým se neraďte o tom, kromě oficiálního caddieho, jak a čím míč zahrát.
  • Neupravujte si polohu míčku a nepomáhejte mu k lepší poloze.
  • Z vody a písku hrajte vždy bez založení hole.
  • Nejste-li si jistí pravidly, ptejte se jen autorit (rozhodčích nebo marshalla).
  • Neporušujte pravidla kvůli tomu, že chcete dodržet průběžnost hry.
  • Po skončení turnaje poděkujte všem podáním ruky za hru a popřejte spoluhráčům dobrý den.
Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

6 komentářů

  1. pokud něco vkládám na net, měl bych si být jistý,že nepíšu nesmysly, zvláště, když svým článkem poučuji..
    dle nových pravidel se v trestné oblasti může hůl založit…

  2. Si děláte pr…legraci? Apríl je až 1.4. Co si takhle nejdříve nastudovat pravidla, která jsou již déle než rok platna?

  3. dobry den…

    zamer urcite bezva. bohuzel se nepovedlo provedeni. clanek nabizi krizence mezi pravidly platnymi do konce roku 2018 a novou sadou, ktera prinesla revoluci. a to je skoda. protoze dobry umysl dostava technickymi chybami hodne na frak… kdyz to vezmu jen rychle odzadu, tak urcite neexistuje ‚oficialni caddy‘ a rozhodne je dost zavadejici manual ‚Z vody a písku hrajte vždy bez založení hole‘, protoze prave moznost zalozit hul, udelat si cvicne svihy s dotknutim se pudy a moznost pohnout cimkoliv v trestnem uzemi (po staru vodni prekazce) je treba zrovna jedna z tech revolucnich zmen.

    prosim autora, aby si to nebral osobne, ja v tom clanku fakt vidim dobry umysl…

    hezkou hru!
    mj

  4. Pavle, zkuste před napsáním takového článku nejprve přečíst pravidla z roku 2019.
    Zvláště ty části o hře z trestných oblastí.

  5. Možná by před napsáním článku o pravidlech nebylo od věci si je přečíst. Pokud možno ta platná.

  6. Víme, že článek je poněkud kontroverzní. Pracujeme na tom, abychom sporné informace uvedli na pravou míru. Díky za všechny reakce i za pochopení. – Zdeněk Fekar, vydavatel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru