Je to asi nejsilnější pověra, která je s ním spojená a která ničí pověst této hry. A totiž, že golf je hra jen pro milionáře. Že vaše bankovní konto musí být zvyklé hostit za úvodní číslovkou několik (minimálně šest) nul, abyste si mohli vyjít na hřiště a zahrát si. Že ti, které sociologové a ekonomové řadí mezi nízko- a středněpříjmové, nemusí golf ani zkoušet, protože na to stejně nebudou mít. Ještě jednou: je to pověra, které v Česku hodně pomohl minulý režim, který tuto hru gentlemanů vykresloval jako „zvrácenou“ zábavu kapitalistů.
Nechceme sice tvrdit, že se v případě golfu jedná přímo o zábavu proletariátu, ale i tento sport si lze zahrát levně. Respektive v cenových relacích, které si široká veřejnost spojuje s mnohem „levnějšími“ zálibami, jako je třeba tenis, rybolov nebo třeba myslivost. Stačí zkrátka dodržet pár investičních pravidel a můžete brázdit fairwaye, i když vám zrovna zlaté mince v kapsách nechřestí. Jaké tedy jsou nejčastější rady, kterak udržet golfové výdaje na uzdě?
Nakupujte z druhé ruky
Koupě bagu a golfového vybavení je jedna z prvních investic, kterou byste jako odhodlaný začínající golfista měli udělat. Při vší úctě ke golfovému průmyslu je hloupost, abyste v případě, že máte v úmyslu hrát takzvaně „on budget“, vyráželi do obchodu za novým vybavením. Je určitě fajn čichat vůni fungl nového bagu a hrát s krásně se lesknoucími holemi bez šrámů, jenomže úplně stejnou službu z hlediska hry udělají za mnohem méně peněz i hole z druhé ruky. V dobách internetu a online tržišť je minimálně celá Evropa vaším ostrovem pokladů, na kterém můžete hledat co nejlepší set za co nejlepší cenu. Pokud internetu nevěříte nebo před koupí chcete hole minimálně potěžkat, i domácí golfová komunita nabízí několik second hand shopů, stejně tak se doporučuje rozhodit sítě mezi svými golfovými kamarády.
Nebuďte mode(wo)man
Perfektně vyžehlené kalhoty, tričko s límečkem s logem známé značky, blyštící se boty na míru. Ano, na fotkách to vypadá pěkně, nicméně barevně sladěný oděv vám ‒ kromě možné jedničky od módní policie ‒ lepší výsledky nezajistí. Na golfovém oblečení lze opravdu ušetřit, respektive na něj jistě zadaptovat ‒ pokud tedy nemáte ambici proniknout do těch nejvíce snobby klubů – část vašeho stávajícího šatníku. Nedoporučujeme iritovat správce hřiště orvanýma džínovýma kraťasama, ale jinak stačí prosté kalhoty a tričko s límečkem. A pokud někdo bude mít řeči, odkažte jej na Johna Dalyho.
Nechte se trénovat online
Bylo by jistě příjemné mít u sebe někoho, kdo vám poradí, kdo vás opraví. Jenomže tento konzultant je poměrně drahá záležitost, která se úplně neslučuje s hraním v cenově přijatelných hladinách. Na internetu je přitom řada instruktážních videí, která vám poskytnou dostatečný objem rad, kterak přiblížit váš švih dokonalosti. Pokud i potom na trenérovi opravdu trváte (a my rozhodně nebudeme tvrdit, že zkušený učitel je k ničemu), pak si vyberte nejlepšího dostupného a na hodinu přijďte maximálně připravení s dlouhým seznamem otázek, abyste lekci vytěžili takříkajíc „do mrtě“.
Pozitivní míčková bilance
OK, tohle je poněkud „sockoidní“ doporučení, ale golfové míčky jsou nemalá položka v provozních výdajích golfistova rozpočtu a ty kulaté potvory mají obří tendenci se neustále ztrácet. Takže heslo „ani míček nazmar“ je jedním z předpokladů úsporné hry. Jednak to znamená najít v podstatě každý míček, který jste odehráli jinak než na dno rybníka nebo za plot s nápisem „pozor, zlý pes,“ druhak to nicméně naznačuje houbařské způsoby a především ‒ když se dostanete do roughu ‒ mít oči otevřené. Váš účet se v tom případě (pokud polknete fakt, že máte míčkové portfolio hrající všemi barvami a značkami) velmi snadno přehoupne do černých čísel, respektive s trochou snahy vám míčky začnou přibývat.
Poplatky za hru? Snažte se!
Nejvyšší provozní nákladová položka. Tady to bude chtít trochu iniciativy a vynalézavosti. Zkrátka nízké fees nelétají slovy klasika „pečené do úst“. Zmonitorujte si všechny nabídky, které v dosažitelném okolí máte. Prohledejte internet ohledně možných slev nebo marketingových nabídek, poptejte se mezi svými golfovými známými, jestli někdo nemá nějaký zajímavý tip, doporučení nebo kontakt. Rozlučte se s nejlepšími hodinami o víkendu nebo v podvečer pracovních dnů. Stejně tak devítijamková hřiště jsou ve většině případů levnější než plnoformátové osmnáctky. Prostě hledejte, přemýšlejte a počítejte. Stokoruny ušetřené na jednom jediném kole se rozhodně vyplatí.
Těch rad by mohlo být mnohem víc. Nejrůznější blogy nabízejí celou škálu rad od „přineste si vlastní jídlo“ až po opravdu technologické vychytávky, kterak se postarat o svoje golfové vybavení (a zároveň ušetřit). Je to všechno jen o tom, jak ‒ řečeno s Boženou Němcovou ‒ „daleko jste ochotni pro golfový míček přes plot skočit“. Golf má pověst drahé hry spíše neoprávněně. Pokud se zajímáte opravdu o sport a nejde vám jen o to předvést se na greenu a nasbírat tam třeba kontakty, potom je to zábava ‒ při rozumném řízení ‒ za pár tisícikorun ročně. A věřte, že za tuto investici budete odměněni opravdu skvostnými zážitky.