Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Depositphotos

10 faktů, které o golfu obvykle nevědí ani sami golfisté

Za těch šest století, co je „golf golfem“ tak, jak jej známe v současnosti se odehrály miliardy her, poztrácelo možná ještě víc míčů, polámaly statisíce holí a trefily desetitisíce ptáků letících nad fairwayemi. O hře byly natočeny desítky filmů, okolo ní naprogramovány podobné počty počítačových her a napsány tisíce knih. Hodin, které golfisté (a vlastně i ti, co třeba putter nikdy nedrželi v ruce) zvládli o hře prohovořit, se nikdo nikdy nedopočítá. Přesto i při těchto objemech komunikačních toků existují informace, které i zkušeného golfistu překvapí. Pokud tedy potřebujete zajímavou munici pro příští konverzaci v klubu nebo jste jen přirozeně zvědaví, čím vás golfová teorie a tradice může překvapit ‒ pohodlně se posaďte. Zde je 10 golfových zajímavostí, které pro vás z oceánu internetu vylovil web HrejGolf.cz.

  1. Dějiny golfu byly podle historiků odstartovány během roku 1421 ve Skotsku, kdy zaznamenané trojici cizinců byla představena hra jménem „chole“. Za dalších pětatřicet let ji nicméně skotský parlament zakázal. Alespoň v neděli. Aby ochránil umění lučištnické, tolik ceněné v bojích s Angličany.
  2. Golf je jediný sport, který si zatím člověk zahrál na jiném kosmickém tělesu. To těleso bylo samozřejmě Měsíc, oním hráčem astronaut Alan Shepard z Apolla 14, stalo se tak v roce 1971 a „zahrál“ v tomto kontextu znamenalo, že odehrál dva míčky šestkou železem.
  3. Průměrný amatérský golfista má šanci 12500:1, že se mu podaří zahrát eso ‒ jamka na jeden úder. Pravděpodobnost, že se tak podaří dvakrát v řadě za sebou má být až 67 milionů ku jedné. Přesto se občas zadaří. Na profesionální úrovní se třeba tímto kouskem zaskvěl v roce 1971 na turnaji Martini Tournament v Norwichi pětadvacetiletý profesionál John Hudson.
  4. Birdie, double birdie a albatros. Tyto termíny zná většina lidí, která se kdy okolo golfu protáhla. Jak se ale říká výsledku, kdy pětiparovou jamku zdoláte prvním úderem? Jedná se o kondora! Matematici šanci na něj vyjádřili stejným číslem jako ona výše zmíněná dvě esa v řadě.
  5. A když jsme u těch jamek na jeden úder. Tu nejdelší v profesionálním turnaji zaznamenal v roce 1961 hráč jménem Lou Kerlow. Který se ‒ se svým výjimečným švihem dlouhodobě budovaným během předchozí kariéry profesionálního hráče baseballu ‒ trefil na vzdálenost 427 yardů. Podařilo se mu to v roce 1961 na turnaji na Lake Hefner v americké Oklahomě.
  6. Rozdíl téměř čtyři a půl kilometru nadmořské výšky nabízejí nejníže a nejvýše položená golfová hřiště na světě. To nejnižší se nachází v průměru 70 metrů pod hladinou moře v kalifornském Údolí smrti, na odehrání toho nejvýše položeného v peruánské Morocoche se doporučuje ‒ minimálně netrénovaným Středoevropanům ‒ rezervní kyslík. Nachází se totiž v Andách, 4375 metrů nad hladinou moře.
  7. Jen ve Spojených státech se ročně ztratí na 300 milionů golfových míčků. Dvě třetiny jsou zachráněny „profesionálními“ hledači, ta zbylá stovka pak provokuje ochránce přírody. Běžnému golfovému míčku totiž trvá sto až tisíc let, než se vlivem působení přírodních vlivů rozloží.
  8. Kolik golfových jamek byste si dopřáli, kdybyste měli rok volného času? S jakýmkoliv čtyřciferným číslem na Američana Richarda Lewise nechoďte. Ten si během dvanácti měsíců roku 2010 na skórkartu zaznamenal 11 000 výsledků. Odehrál tedy za 365 dní 611 kol, pět každé tři dny. A to všechno na jednom jediném hřišti: Texas Four Season Resort v Irvingu.
  9. Neexistuje asi golfově proslulejší hřiště než americká Augusta. Tradiční klub v Georgii, kam do roku 1990 nesměli černoši a ženy si zde poprvé zahrály teprve před osmi lety, nicméně vždycky tak ultrakonzervativní nebyl. Během druhé světové války byl dokonce zavřený a na jeho fairwayích byl chován dobytek a drůbež pro potřeby válečného masného průmyslu.
  10. Jak rychlý je švih amatéra v porovnání s profesionálem? Přijde na to, jestli se bavíme o pánech nebo dámách. U něžného pohlaví se jedná o padesátiprocentní rozdíl. Zatímco průměrná amatérka drivuje rychlostí 100 km/h, švih profesionální hráčky LPGA překonává 150 km. U mužů je rozdíl poněkud nižší. Zatímco amatér švihá průměrně tempem 135 km/h, profík jde přes 170 km. Takový Tiger Woods (na ilustrační fotce) má nicméně změřenou rychlost švihu i blížící se hranici 200 kilometrů za hodinu.

A jeden povzbudivý nebo možná depresivní ‒ záleží na vaší perspektivě a též handicapu ‒ extra fakt na úplný závěr. Na handicap 18 a nižší dosáhne celosvětově jen pětina všech hráčů golfu. Pokud jste se tedy propracovali k titulu „bogey golfer“, jak se těmto podosmnáctkovým hráčům říká, gratulujeme. Pokud do této „elity“ nepatříte, též nemusíte smutnit. S našimi výše zmíněnými jednohubkami se s těmito golfisty, minimálně na úrovni znalostí, můžete bavit jako rovný s rovnými.


Už jste četli náš newsletter shrnující nejzajímavější obsah minulého měsíce? Najdete tam i anketu, které golfové hřiště je nejlepší, ve které můžete vyhrát redakční kšiltovku Callaway s logem HrejGolf.cz, poukázku do knihkupectví Kanzelsberger v hodnotě 300,- Kč nebo sadu našich golfových míčků. • Pokud náš newsletter ještě neodebíráte, přihlaste se na hrejgolf.cz/newsletter.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru