PRAHA V celém světě se kvůli šíření virové pandemie, která zastavila ekonomický a společenský život na dlouhé týdny, rychle zvyšují stavy nezaměstnaných. Pro řadu lidí tak jde o hodně nepříznivou skutečnost. Na druhou stranu ale je to příležitost pro zaměstnavatele, jak možná rychleji získat nové lidi.
Nejen personalisté, kteří pro firmy vyhledávají potřebné kandidáty ale říkají, že tak „rychlý“ závěr, že kvůli dopadům pandemie lze nabrat rychleji či levněji nové pracovníky, prý nejde udělat. Podle údajů, které se v tuzemských médiích objevily minulý týden, vzrostl počet nezaměstnaných v Česku na konci dubna na 254 tisíc. Míra nezaměstnanosti dosáhla 3,4 procenta. Na úřady práce se v dubnu v tuzemsku přišlo přímo či virtuálně registrovat nejvíce lidí za posledních deset let. A statistiky nezaměstnaných lámou rekordy i jinde ve světě.
Specialisté se stále hledají těžko
Zdálo by se tedy, že specializovaná sportovní zařízení, jakými jsou například golfové resorty, by kvůli současné situaci na trhu práce mohly „rychleji“ a levněji sehnat potřebné zaměstnance. Je to ale pravda? A musejí k tomu využívat i nějaké nové, nevyzkoušené či netradiční metody? Této domněnce nahrává i to, že ekonomičtí analytici nejhorší čísla nezaměstnanosti na řadě míst v Česku teprve čekají. Jenže faktem zůstává, že golfové resorty hned na začátku spuštění omezujících nařízení v ČR většinou tvrdily, že své odborníky, jak jsme psali na HrejGolf.cz, ve velkém propouštět nechtějí. Jak je to tedy nyní se získáváním potřebných zaměstnanců, kdy se společenský, sportovní i ekonomický život pokouší vrátit k normálu?
Podle Vladimíra Kočího, partnera společnosti R4U, která pomáhá firmám najít vhodné zaměstnance, se řada pracovních pozic pro golfové resorty řeší především lokálně. „Jde o pozice v recepci, hotelu, wellness, protože tyto práce zastanou lokální lidé, kteří to mohou mít na golfovou sezónu a mimo ni mají jiné zaměstnání,“ řekl HrejGolf.cz Vladimír Kočí. O dost složitější je to ale u specializovaných pozic, třeba u greenkeeperů, tedy lidí, kteří se zjednodušeně řečeno, starají o dokonalou podobu greenů. „Takových lidí je tu nedostatek a hledají se hůře. Kluby si je často přetahují mezi sebou, může se ale stát, že si vozí na konzultace skutečné odborníky ze zahraničí,“ řekl HrejGolf.cz Vladimír Kočí. O tom, že být kvalitním greenkeeperem není v tuzemsku jen tak, svědčí i to, že tito lidé mají své stavovské sdružení ‒ Český svaz greenkeeperů. Ten má mimo jiné i svou Síň slávy, ve které můžete nalézt lidi, kteří své práci opravdu rozumí a studovali jí velmi často v zahraničí.
Nové metody nejsou
Personalisté i resorty mají tu zkušenost, že manuální a většinou neodborné práce v tuzemsku zastávají cizinci. V našem případě jsou to hlavně Ukrajinci apod.. Může být pro ně výhodou, že mají práci na celou sezónu a mohou k práci získat i ubytování. „Je to proto, že tyto práce často ani lokální lidé dělat nechtějí, pokud se nebavíme o regionech, kde je opravdu vyšší nezaměstnanost – ale třeba v okolí Prahy se tito lidé budou hledat špatně (nebo poslední roky se špatně hledali),“ vysvětlil Vladimír Kočí.
Pomoc resortům se zdokonalováním vědomostí a pracovních zkušeností na některých odborných pozicích nabízí Česká golfová federace (ČGF). „Jako největší specialisty lze zajisté považovat greenkeepery, přesněji řečeno toho, kdo má rozhodovací pravomoc. V této oblasti velmi dobře funguje Český svaz greenkeeperů, který je členským subjektem ČGF,“ řekl HrejGolf.cz Aleš Libecajt, generální sekretář domácí golfové federace. Případná pomoc klubům v této oblasti je podle něj realizována prostřednictvím příspěvku z rozpočtu ČGF na jejich vzdělávání.
Na koronavirovou situaci reagovala ČGF tím, že ve spolupráci s Právní komisí se snaží nejen členským subjektům, ale i ostatním odvětvím golfového „průmyslu“ podávat ucelené informace. „Zřídili jsme samostatnou podstránku webu ČGF a chronologicky publikujeme vše důležité. Je samozřejmé, že se vyskytnou i otázky, na které musíme odpovědět telefonicky případně publikujeme FAQ,“ doplnil Aleš Libecajt. K oněm novým, či neotřelým metodám pro získávání nových zaměstnanců uvedl, že si nemyslí, že by golfové resorty pro nábor pracovníků k údržbě golfových hřišť využívaly nějaká specifika.
Řada resortů ale ani v této chvíli nové lidi nehledá. „V podstatě to teď neřešíme nijak. Část zaměstnanců byla v čase platnosti karantény zcela doma na překážkách v práci (servírka, recepční), část jich pracovala v kratším hodinovém fondu (zaměstnanci hřiště, kuchař kvůli snídaním pro hotelové hosty) a část jich fungovala zcela normálně,“ řekl HrejGolf.cz Martin Kopčák, generální ředitel PilsnerGolf Resort Hořehledy. Od jedenáctého května se ale v Česku otevřeli nejen zahrádky restaurací a jak je vidět hlavně na sociálních sítích, většina golfových resortů již má otevřeno v podstatě v normálním režimu. Zdá se tedy, že se začíná vše vracet zpět do „normálních“ kolejí.