Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Golf hledá peníze pro přežití. Ví o tom i Donald Trump  

PRAHA/ABERDEEN Ještě před pěti lety většina domácích ekonomických rubrik varovala před tím, že česká golfová hřiště nejsou zisková a zájem golfistů o ně uvadá. Situace se sice mění, ale růžová není. Ví o tom také americký prezident Donald Trump, jehož hřiště ve Skotském Aberdeenu je už sedmý rok ztrátové.

Do českého golfu, respektive do hřišť v Česku, se podle zjištění MF Dnes nalilo v dotačním období 2007 až 2013 z evropských fondů 395 milionů korun na rozvoj golfových areálů. Že by se bez pomoci neobešly, není asi nutné dodávat. A řada z nich se pohybuje doslova na hranici přežití.

Golf bojuje o peníze

Do pasti dlouhodobé ztrátovosti je totiž stahují nejen odpisy počátečních investic, ale také vysoké náklady na údržbu. Ty mohou atakovat výše desítek milionů korun. Co všechno se ve výdajích skrývá, vědí Přátelé golfu. O konci velmi dobrých golfových hřišť v tuzemsku zase ví své majitel populárního hřiště Nová Amerika na Královéhradecku Stephan Friedreich.

Golfová spojení prezidenta Donalda Trumpa severně od Aberdeenu ve Skotsku opět ztratila peníze v roce 2018. A že udržovat v zisku velké zelené plochy hřiště není žádná legrace, ví také americký prezident. Trump International Club, který se nachází severně od skotského Aberdeenu, letos oznámil ztrátu v hospodaření ve výši 1,1 milionu liber (téměř 30 milionů korun). I když je číslo vysoké, jak napsal deník The Scotsman, větším problémem je, že klub je ztrátový už sedmý rok po sobě. Jedinou dobrou zprávou tak je, že hospodaření klubu bylo loni ztrátové méně, než v roce 2017.

Stavět, pronajímat, improvizovat

A jak bude klub řešit svízelnou situaci? Rada Aberdeenshire v září schválila kapitálovou investici zahrnující 550 obytných domů v Trump International a hodlá na svých pozemcích také vystavět druhé osmnáctijamkové hřiště. Podle skotských novin navíc hospodaření Trumpova klubu odhalilo komplikovanější problém, totiž neexistenci přijatelného systému hodnocení golfových hřišť. To je tak zatím hodně subjektivní a neexistuje pro ně, vyjma čísel hospodaření, nějaký jednotný absolutní standard. Webové stránky „Top 100 golfových hřišť“ hodnotí třeba umístění Trumpova resortu poblíž Aberdeenu jako 10. nejlepší ve Skotsku. Jenže – samotné hřiště Trump Turnberry, které už hostilo podle agentury Bloomberg čtyři mezinárodní „Open“ mistrovství, dostalo od stejných hodnotitelů čtvrtou pozici ve Skotsku.

Donald Trump ovšem hledá netradiční cesty k výdělkům i doma ve Spojených státech. Americká média totiž letos s chutí komentovala plán hřiště Trump National Doral na Floridě uspořádat pro zájemce turnaj Shadow All Star Tournament, při kterém budou nosičky holí, tzv. „caddies“, striptérky. Nakonec však deník Washington Post oznámil, že společnost akci zrušila… Zřejmě nezbývá, než sázet na jistoty. A to v golfu.

Amerického prezidenta Donalda Trumpa zachytil fotograf BBC při hře v jeho resortu u skotského Aberdeenu.
kor/z

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru