Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Aleš Libecajt
Foto: ČGF/Zdeněk Sluka

Golf není pro každého, ale vyzkoušet ho může každý

PRAHA Jak na tom byl český golf v roce 2019 a co se chystá pro letošní sezónu? Přibývají, nebo naopak ubývají golfisté? A na kolika hřištích v Česku můžeme v roce 2020 hrát? Jak fungují projekty Se školou na golf a Bav se golfem? Projeví se na golfu u nás i to, že je rok 2020 rokem olympijským a v Tokiu budou o cenné kovy hrát i golfisté a golfistky? Zkrátka docela dost otázek pro generálního sekretáře České golfové federace Aleše Libecajta.

Při pohledu na český golf optikou čísel je zřejmé, že hráčů v posledních pěti letech ubývá. Ne nijak razantně, ale ubývá. V roce 2019 bylo 52 262 registrovaných hráčů, tedy o 990 méně než rok předtím. A o několik tisícovek méně než v roce 2014, který byl s počtem 56 438 hráčů dosud vrcholem.

Co se za těmito čísly a úbytkem hráčů skrývá?

Faktorů, které na počet hráčů mají vliv, je celá řada. Obrovská nabídka jiných aktivit. Stačí se podívat na internet a najdete spoustu jiné zábavy. Kdo si chce zasportovat, má na výběr velkou škálu možností. A lidé radši půjdou na hodinu se zpotit na badminton či squash a zahrát si bez nutnosti nějakého zásadního tréninku. Můžeme neustále opakovat, že golf je skvělý sport, v hezkém prostředí, na zdravém vzduchu, ale pořád má jisté bariéry. Třeba tu, že se ho musíte trochu naučit, abyste si mohli zahrát. Úbytek hráčů ale není problém jen náš, ale spíš celoevropský. Na druhou stranu je pro nás pozitivní, že každoročně se zvyšuje počet dětí a mladých hráčů. Je to investice do budoucna. I mladá generace bude vědět, že je tady sport a skvělá zábava na celý život.

Golf je unikátním sportem

Ani po třiceti letech se stále tak docela nedaří golfu odpárat nálepku snobského sportu. Skoro by se chtělo říct, že co golfista, to padouch. Neštve to už?

Štve, samozřejmě. Můžeme se snažit horem dolem dokazovat, že to tak není, ale pak stačí nějaká maličkost, zpráva v televizi, v médiích, že někdo má zase nějaký průšvih, někoho zatkli a že hraje i golf. Ostatně, nedávno dávali v televizi dvoudílný film, kde si grázlové dohadovali byznys. Kde jinde, než na golfu. Je to už otravné, ale asi se to hodí do scénáře…

Kdybyste měl na první dobrou vybrat několik věcí, díky nimž je golf zajímavý, jaké by to byly?

Pokud jsem schopen jen trochu chodit, můžu i hrát golf. Takových sportů moc není. Hrajete v hezkém prostředí, na vzduchu, prospívá zdravé mysli, člověka hra nakopne, dodá mu energii. A golf také vychovává k lepšímu. Má dlouhou historii, etiketu, pravidla, která dodržujeme, ač s námi nejde žádný rozhodčí.

Dá se říct, že je ve srovnání s jinými sporty golf v něčem zcela unikátní?

Nevím, kolik a jestli vůbec takový jiný sport je, kde jste sám sobě rozhodčím i soupeřem.

Olympijské festivaly ve třech městech

Letošní rok je specifický i v tom, že je olympijský. Chystá ČGF nějaké zvláštní aktivity?

To už je dávno v běhu. Český olympijský výbor pořádá během olympijských her v Tokiu olympijské festivaly, které se letos konají na třech místech – v Praze, Brně a Ostravě. A na všech třech místech bude i golf a po celou dobu her. Každý si tak bude moct vyzkoušet golf na vlastní kůži, odpálit míček, puttovat, pro nejmenší bude připraveno i snagové hřiště.

Když už hovoříme o prezentaci golfu směrem k negolfové veřejnosti, jak jsou na tom projekty Se školou na golf a platforma Bav se golfem?

Začnu projektem Se školou na golf, který běží už sedmým rokem a povedlo se nám přivést plus tisíc nových členů do osmnácti let. Zhruba čtrnáct tisíc dětí aspoň chytlo hůl do ruky a odpálilo nějaký ten míček. Vyjádřeno v číslech – nějakým způsobem s nějakým golfovým klubem loni spolupracovalo 116 škol v republice, ať už formou kroužku, nebo posílalo děti na hřiště. Deset škol mělo golf zařazený do výukového školního programu, což znamenalo, že dítko mělo na druhé straně vysvědčení známku z golfu. Stále to bereme jako postupné kroky, ale důležité je, že tyto děti už vědí, o čem golf je.

A Bav se golfem…

V tomto případě mohu slíbit, že nepolevíme ve snaze dál osvětově působit na veřejnost a vysvětlovat, jaký je golf a proč stojí za to ho vyzkoušet. Sám tvrdím, že golf – stejně jako každý jiný sport – není pro každého, ale vyzkoušet si ho může každý. Udělali jsme úpravy na našich webových stránkách a snažíme se na nich podávat co nejúplnější informace o tom, kde si můžete ve vašem okolí zahrát, co se v mém okolí v golfu děje. Zveme na akce a děláme vše pro to, aby nabídka byla kompletní. Čeká nás třetí rok této akce, který rozhodne, co bude dál.

Přestože golf měřeno počtem hráčů v posledních letech neroste, jak si stojí ve srovnání s dalšími sporty v Česku?

Pro řadu lidí to může být překvapivá informace, ale golf je v Česku pátým nejpočetnějším sportem a dokonce má nejvíc registrovaných žen. Zkrátka děláme, co můžeme a co umíme.

 

Aleš Libecajt
Foto: ČGF/Zdeněk Sluka

Aleš Libecajt

  • generální sekretář České golfové federace od listopadu 2017
  • prezident Golf Clubu Beřovice
  • do roku 2018 byl členem pravidlové komise R&A, která připravila změny v golfových pravidlech platných od ledna 2019
  • je mezinárodním golfovým rozhodčím a „zapískal“ si čtyři roky po sobě i slavné The Open
  • jeho golfový handicap je kolem 10 a jak sám říká, hraje kolem 90 ran
  • jako funkcionář v golfu začal v roli kapitána mládežnických družstev v roce 2005 v Beřovicích
  • společně s Lubošem Klikarem byli průvodci i herci v seriálu TAP.IN o nových pravidlech
Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru