Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Pixabay

Hrát golf v zimě naplno můžete i na simulátoru

PRAHA Golfové simulátory jsou, zvláště při špatném zimním počasí, ideální příležitostí, jak procvičit vlastní hru. Pro ty, kteří chtějí ale golf teprve vyzkoušet, mohou být i cestou, jak zjistit, jak by jim hra na skutečných hřištích šla. Hodina hry na tomto zařízení vás nebude stát většinou více než čtyři sta korun.

To ví přece každý, že je golf venkovní sport, řeknete si. Tak proč tu psát o nějakých simulátorech? Jenže stačí si uvědomit, že v tuzemsku může napadnout od prosince do března sníh a golfové areály se prostě kvůli tomu uzavřou. Tak co pak? Odpalovat jen tak míčky hodně z nás nebaví. A cestou, jak nezapomenout správné golfové techniky tak může být právě indoorový golfový simulátor.

Simulátor má hned několik výhod. Většinou se nachází v uvnitř golfových klubů nebo sportovních hal, takže se dá hrát v pohodlném oblečení i v zimě. Je také výrazně levnější než třeba cesta za golfem do vzdálené exotické krajiny, kde je při tuzemské zimní sezóně teplo a sluníčko. A v neposlední řadě si můžete užít zábavu ve sportovních zařízeních i s celou rodinou.

Se světem pozadu

Jak už bylo řečeno, golfové simulátory mají nainstalovány nejen golfové kluby, ale stále ve větší míře i sportovní haly. V Česku jsou simulátory golfu známé sotva pětadvacet let, ale ve světě začala jejich obliba stoupat již kolem roku 1970. Ačkoliv se postupem času mění kvalita technologií, princip simulátorů zůstává pořád stejný. Golfové hřiště se na nich promítá na plátno, speciální zařízení pak snímá let míčku hráče podle jeho švihu a snímá i pohyb jeho hole při úderu – skoro, jako kdyby byl člověk na skutečném hřišti. Pokud si tedy z jakéhokoliv důvodu nemůžete obletět ty nejzajímavější a nejkrásnější golfová hřiště na světě osobně, je tu možnost vyřádit se na nich virtuálně.

Praha nemá o simulátory nouzi

O pozornost zákazníků se snaží majitelé golfových simulátorů bojovat nejrůznějšími způsoby. Například Golf Indoor Čásek v libeňské části Prahy nabízí hráčům izolované místnosti, které umožňují golfistům maximálně se uvolnit a plně se soustředit na hru. Cena je přitom o poznání milejší, než byste utratili třeba za letenku na Floridu. Hodina hry vás tu totiž vyjde na 350 korun, přičemž je tu prostor pro amatéry i profesionály a v případě potřeby nechybí ani asistence od profesionálních golfových trenérů.

V hlavním městě Česka je vůbec nabídka sportovišť, nabízejících golfové simulátory či drivingy z celé země největší, neznamená to ale, že byste za hodinový pronájem simulátoru museli mimo Prahu platit o mnoho víc. Podíváteli-se na přehled indoorových center třeba na webu České golfové federace  a projdete si cenové nabídky, rychle zjistíte, že výrazných rozdílů oproti zmiňovaným 350 korunám za hru na simulátoru v tuzemských oblastech moc nenajdete. Neznamená to ale, že si nemůžete vyzkoušet indoor golf levněji nebo naopak dráž. Třeba broumovský golf klub Grosshof pronajímá golfový trenažér svým členům na hodinu za dvě stovky a těm ostatním za tři sta korun na hodinu.

Jako by to bylo doopravdy

A co vlastně je to za zařízení, ten golfový simulátor? V tuzemsku jste se mohli běžně setkávat především se značkou Full Swing Golf, ale žezlo v posledních letech přebírá pokrokovější verze simulátoru aboutGolf od americké firmy z Ohia. Známkou kvality je samo o sobě to, že společnost je držitelem práva označovat své výrobky jako PGA Tour Simulators. Doba jde rychle kupředu a na technologiích je to nejpatrnější, proto není divu, že jsou na trhu už i simulátory s 3D/Etm grafickým systémem, přičemž je to právě 3D technologie, která stojí za takřka dokonalým zobrazením odpáleného golfového míčku.

Na své si však přijdou i vyložení hnidopiši, protože tvůrci mají v posledních letech možnosti i dostatek elánu na to, aby vylaďovali k dokonalosti každý detail. A tak je pomalu standardem, že tráva i vlajky na greenu reagují na vítr, obloha se průběžně mění a v povzdálí se rýsuje kulisa jako vystřižená z romantického filmu, kdy se v posledních paprscích zapadajícího slunce předvádění mohutné mořské vlny hlučně narážející na pobřeží. Ano – hlučně. Samozřejmostí jsou totiž i reálné zvukové efekty, které pocit ze hry jako na skutečném hřišti kdekoliv na světě dotahují k samé hranici dokonalosti.

Bavte se nalehko!

I pokud jsou vaše zkušenosti s golfovými simulátory nebo třeba s golfem jako takovým minimální, ale chcete si vyzkoušet, zda vám to na hřišti půjde, rozhodně se není čeho se obávat. Stejně jako na skutečném hřišti, najdete také v prostorách indoor golfu ochotný personál, který vám navolí hru podle představ. Většinou i ochotně vysvětlí pravidla a v případě problémů kdykoliv pomůže. V klubech, kde k tomu není určen nějaký specialista, můžete požádat Marshalla, tedy hlavní „soudcovskou” autoritu každého golfového klubu.

Některé nabídky golfových simulátorů jsou obohaceny o videa na webových stránkách, kde se lze na hru už tak trochu připravit v pohodlí domova. Ale rozhodně to není nutné. Stejně tak není nezbytné, abyste si nosili vlastní hole. Pokud se s nimi nechcete tahat, valná většina center a klubů Vám je ráda půjčí. Jediné, co si s sebou tedy musí přinést, je pohodlné sportovní oblečení, dobrá nálada a pořádná dávka sportovního nadšení. Přejeme příjemnou hru!

Co je golfový simulátor

Zařízení pro „simulaci” golfové hry v krytých prostorách. Simulace golfové hry je umožněna díky analýze švihu hráče a to prostřednictvím snímacích senzorů. Pohyby golfistů se poté převádějí na vybrané golfové hřiště a to podle softwarové nabídky simulátoru nebo zvolené obtížnosti hry. Nakonec se promítá na projekční plátno. Za vynálezce golfového simulátoru je považován Američan arménského původu Luther George Simjian. Ten je také mimo jiné spojován s autorstvím prvního peněžního bankomatu nebo prvním leteckým simulátorem. Byl vlastníkem více než 200 patentů.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru