Foto: Depositphotos

Poznejte, jaký psychologický typ osobnosti jste a využijte toho na greenu. Ať už jste hráč Hrotící, Taktizující, Vlnový, Stresový nebo Vyvolený, když to víte, znalost sebe sama může být silnou zbraní.

Ránu jako Tiger Woods zahraje čas od času asi každý. Umění je tyto zreplikovat a hrát všechny rány na Tigerově úrovni. A pak ‒ když se na tento stupeň golfových dovedností dostanete ‒ je tu ještě jedna výzva. Zkrotit ve správný okamžik hlavu. Aby vám mysl nesvázala ruce, aby nervy neposlaly míček úplně někam jinak než hlava zamýšlela. O golfové psychologii byla napsána spousta pojednání, studií, knih. Vedle tréninku a ovládnutí golfových dovedností je totiž psychologie druhou nejdůležitější součástí golfistova výkonu. Proto ty investice nejlepších hráčů do různých expertů, mentálních tréninků a konzultací.

V ideálním světě by k těmto nástrojům měl mít přístup každý. To ale není úplně snadno realizovatelné. Doktor Bhrett McCabe, zakladatel společnosti The Mindside, která konzultuje psychologickou stránku hry pro řadu hvězd na okruhu PGA, je autorem typologie pěti základních psychologických profilů golfistů, kterou prezentoval i portál Golf.com. Jeho pojetí představuje určitou zkratku a v případě, že se v některém z typů poznáte, najdete i radu, jak se na hřišti chovat.

Hrotící

Potřebujete se na hřišti dostat do bojovné nálady, do pocitu, že míček do jamky donesete klidně v zubech, že svůj nejlepší golf hrajete, když cítíte, že vám adrenalin bublá v žilách? Jste typ hecovacího hráče, který úplně nesplňuje definici golfu jako hry tichých klidných gentlemanů, ale naopak potřebuje svoji provozní teplotu a pohroužené sebezadumání vám před drivem nic neříká.

Příklad: Ian Poulter

Rada: Někteří boxeři si v rámci „dostávání se do provozní teploty“ před zápasem nechají dát pár facek. To by vaše čelist před každým úderem na osmnáctijamkovém hřišti nemusela vydržet, takže dr. McCabe doporučuje spíše psychologickou cestu. Najít si slovní formulku, větu, která vás naladí.

Taktizující

Jste šachista. V podstatě celý čas na hřišti promýšlíte svůj další postup, svou cestu, kterou dostanete míček do jamky. Kreslíte si mentální obraz příštího odpalu, další jamky, celé hry. Jste mistři detailu, v plánování jdete do podrobností (včetně předchozího studia hřiště a zkoumání nejrůznějších nuancí), víte dopředu velmi přesně, kam a jak chcete zahrát.

Příklad: Phil Mickelson

Rada: Zkuste se omezit v rozletu svého vědomí a plánování. Přemýšlet dopředu jen jeden krok. A myslet právě jen na jeden další úder.

Vlnový

Celá vaše příprava a následně i hra je o tom dostat se na vlnu. Pokud možno co nejdříve. Aby do sebe ozubená kolečka vašeho golfového stroje uvnitř zapadla a vy jste se dostali do stavu, kdy automaticky a bezděčně dokážete prodat maximum (nebo, pokud nebudeme neskromní, alespoň devadesát procent) svých schopností. Americký psycholog amerického původu Mihaly Csikszentmihaly hovoří o tzv. flow. Stavu, kdy se plně ponoříme do činnosti, čas plyne jiným tempem a my podáváme nejlepší možný výkon. Tohle nastavení potřebujete od drivu první jamky.

Příklad: Tiger Woods

Rada: Zkoušejte a testujte. Hledejte vlnu, hledejte spouštěč, který vás k ní dovede. S přibývajícími zkušenostmi ta cesta bude kratší a kratší.

Stresový

Jsou různé definice takzvaných „nerváků“. Ti nejvýkonnější hážou holemi a nechovají se rozhodně jako gentlemani. O těch se nebavíme. Na tomto místě máme na mysli ty, kteří potřebují určitou míru stresu k předvedení své dobré či dokonce nejlepší hry. Podle doktora McCabe někteří golfisté prostě na nárůst vnějšího tlaku musí reagovat tak, že budou vyšilovat, budou se stresovat, budou evidentně nervózní.

Příklad: Sergio Garcia

Rada: Všichni bychom chtěli být jako James Bond a za každé situace být ledově klidní. Nejsme. Takže se tomu poddejte. A se svým stresem se učte pracovat. Rozhodně si nepomůžete, když se budete stresovat z toho, že jste vystresovaný.

Vyvolený

Šťasná to povaha, byť v našich zeměpisných šířkách spíše ateistické země poměrně nepravidelný, respektive neobvyklý úkaz. Vyvolený hráč prostě akceptuje věci, které jsou mimo jeho kontrolu a nebrání se jim. Jednoduše se poddává vůli vyšší moci a nezaobírá se věcmi, které podle svého přesvědčení není s to změnit. Podle doktora McCabe tento typ hráčů mívá hluboké náboženské přesvědčení, v našich oblastech se asi bude jednat spíš o fatalisty.

Příklad: Webb Simpson

Rada: Hledejte útěchu ve skutečnosti, že ať již vyhrajete nebo se vám naopak absolutně nedařilo, váš výsledek byl předem určen. A vy jste pouhým nástrojem.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru