PRAHA Smutnou pravdou o českém golfu je to, že momentálně nezažívá nejšťastnější časy, aspoň co do počtů hráčů. Jejich stavy klesají už několikátý rok po sobě, jen těch nejmladších hráček a hráčů slibně přibývá. HrejGolf.cz se proto snažil zjistit, zda státní instituce budou i nadále podporovat golfové aktivity škol.
Zraky všech golfových příznivců se upínají ke každému ambicióznímu projektu, který si klade za cíl špatnou situaci s počty hráčů zvrátit. A jedním z nich je i dlouhodobý projekt „Se školou na golf”, jehož historie se začala psát už v roce 2014. Projekt vznikl pod taktovkou České golfové federace a měl jasný cíl. Osvětou a propagací golfu mezi dětmi a mladými lidmi mimo golfové prostředí přitáhnout ke hře co nejvíce zájemců.
Dobrý start projektu
Hned v prvních třech letech činnosti (2014 až 2016) projekt zaujal řadu českých golfových klubů, které se rázem zapálily pro veškerou propagační činnost na školách a v jejich okolí. Prostřednictvím plastového vybavení Snag a Short golf se projekt zaměřil na výuku golfu v tělocvičnách škol a vytvořil tak zájem o další navazující výuku přímo na golfových hřištích. V roce 2019 se do takové výuky zapojilo 116 škol a 46 golfových klubů.
Jak sama Česká golfová federace uvádí, primárním cílem projektu nebylo vytvořit z dětí přímo špičkové hráče pro celosvětové turnaje. Jen je měl projekt zábavnou formou se sportem seznámit a bude-li se všechno dobře vyvíjet, tak se s golfem propojit i do budoucna. Těmto ambicím odpovídaly i vskutku pozvolné začátky, které si kladly za cíl dítě neznechutit vnucovanou teorií, ale naopak v jeho očích vytvořit z golfu jedinečnou zábavu. Naděje na zrod nového hráče se pak mohla rozhořet ve chvíli, kdy se tyto děti podařilo dostat ze školních tělocvičen na skutečná golfová hřiště.
Zvláště ideální prostor pro spolupráci mezi školou a golfovým klubem nastává v případě, kdy se golfový klub a škola nacházejí kousek od sebe. A to je při momentálním počtu škol i golfových hřišť poměrně reálné. I proto se po prvních třech letech propagace a dolaďování detailů projektu mohlo přejít do druhé fáze, která mířila k začlenění výuky golfu jakožto volitelného předmětu na prvním stupni základních škol. V tomto ohledu bylo vynaloženo značné úsilí, jehož výsledkem musela být ideální shoda mezi golfovým klubem, ředitelem dané školy a Českou školní inspekcí.
Ať si o golfu rozhodnou školy
Česká golfová federace k výše uvedenému řekla: „Navázali jsme na již fungující spolupráci na golfovém hřišti ve Slavkově, Mladých Bukách, v Brně a v Plzni. Postupně se přidala škola z Velvar (Beřovice) a další soukromá škola v Brně. V roce 2019 bylo do projektu začleněno již 10 základních škol, které nabízí svým žákům výuku golfu jako volitelný předmět, nebo jako rozšířenou tělesnou výchovu, kdy jsou žáci z golfu klasifikováni. Vrcholem spolupráce je příkladové řešení z Molitorova u Prahy, kde všichni žáci prvních až čtvrtých tříd navštěvují v rámci tělocviku golfové hřiště a jsou zároveň členy místního klubu.”
Pravdou je, že i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT) dává ředitelům škol v zajišťování „golfu pro děti” volné ruce. „MŠMT financuje školský systém dle platného školského zákona, vyhlášek a nařízení. Je pouze v kompetenci školy či zřizovatele, zda takový projekt považuje za přínosný a zařadí jej do nabídky aktivit,“ odpověděla HrejGolf.cz na otázku, zda bude MŠMT celorepublikově podporovat i dále rozvoj golfového projektu nebo ponechá aktivitu na jednotlivých školách, Aneta Lednová, mluvčí resortu.
Olympiáda a golf
Zdá se tedy, že rozjetý projekt sbírá jeden významný úspěch za druhým a nic nenasvědčuje tomu, že by měl v průběhu roku 2020 polevit. Ba naopak! Do sedmého roku vstupuje projekt například s plánem zorganizovat celorepublikový turnaj ve Snagu – jarní kvalifikační kolo na dálku a finále pro deset nejlepších škol a golfových kroužků. Nezapomíná se ani na skutečnost, že rok 2020 je rokem olympijským. Proto nebude v náplni aktivit chybět ani prezentace projektu na veřejných akcích a v olympijských parcích. K tomu všemu nebude opomíjené ani „verbování“ dalších zájemců o účast v projektu – tedy škol a golfových klubů.
„Cílem projektu je zapojit další golfové kluby, hřiště a udržet pozitivní trend zájmu o golf u mládeže. Věříme, že se do projektu zapojí nové základní školy, které mají zájem o sportovní vyžití svých žáků a nabízí se jim v regionu příležitost golfového hřiště v blízkosti školy. Největší překážkou často nejsou finance, ale ostych z prvního kontaktu a obavy o zvládnutí administrativy spojené s výukou,“ říká projektový manažer ČGF Tomáš Přikryl, který pevně věří, že se bude projektu Se školou na golf dařit i nadále. Nezbývá než v tom opravdu držet palce!