Foto: Monomotapa Village, Legend Golf & Safari

Pět extrémních zkušeností golfové planety za hranicemi Evropy

Letos golfisté na hraní v zahraničí kvůli koronavirové pandemii ušetřili, příští prázdniny se třeba o to víc budou moci plácnout přes kapsu. Takže, pokud v momentu, kdy se tyto podivné prázdniny lámou do druhé poloviny, už plánujete, kam svůj bag vyvezete v roce příštím, dovolujeme si vám nabídnout malý doušek inspirace, máte-li chuť na netradiční golfové zážitky. Vybrali jsme pro vás jedno golfové hřiště za hranicemi všedních dnů a Evropy z každého kontinentu, které stojí za návštěvu nebo minimálně za podívání.

Když vás na odpaliště veze vrtulník

Afrika: Legend & Golf Safari

Pokud nehrajete golf první měsíc, o tomhle hřišti jste asi slyšeli. Jeho devatenáctá jamka je mezi golfisty globálně proslulá, už jen proto, že na odpaliště letíte nebo taktéž, že na paru 3 můžete zahrát trojciferný výsledek. Hřiště dvě a půl hodiny od jihoafrického Johannesburgu možná není tím nejzajímavějším na africkém kontinentu (obrázky z Firestone Overseas Golf Club v Liberii, kde místo greenů puttujete na brownech složených z písku, oleje a železné rudy, vypadají též zajímavě), s jamkou číslo 19 se nicméně L&G povedl marketingový majstrštyk. Takže pokud dětičky chtějí na zvířátka africké fauny a vy hodláte zkusit vyrovnat Padraiga Harringtona, který jako první na devatenáctce zahrál par, vzhůru do Afriky.

Kouzlo pouštního golfu

Amerika: Furnace Creek

Jen třeba ta severní nabízí neuvěřitelnou škálu golfových zkušeností. Můžete si zahrát devítijamku ve vězení (Prison View v Lousianě), na závodním okruhu pro NASCAR (Brickyard Crossing v Indianě) nebo třeba na jednom z nejluxusnějších hřišť na světě vůbec (Shadow Creek v Las Vegas). Ale skutečný extrém v pravém smyslu slova nabízí hřiště ve Furnace Creek. Pokud vám tento geografický název nic neříká, vězte, že Google Maps jej zabodnou doprostřed Death Valley na západním pobřeží států, místo 70 metrů pod úrovní moře a především s teplotami dosahujícími v létě až 55 stupňů. Greeny budou asi trochu sušší, výhledy na štíty okolních hor by vám tyto nesnáze mohly vynahradit.

Dobře se oblečte, barevné míčky sebou

Arktida: Uummannaq

Další hřiště, kde si úplně neužijete dokonale posekaný green. Ano pravda, Grónsko patří geograficky k Severní Americe, nicméně jako reprezentant golfového hřiště alokovaného v krajích věčného mrazu může posloužit více než dobře. Dějiště pravidelného Světového šampionátu ve sněhovém golfu (od roku 1997) nabízí velmi specifickou zkušenost, kdy se jamky navrtávají do ledovce, míček na fairwayích a „greenech“ příliš ve sněhu neodskakuje a golfisté jsou vystaveni teplotám v zimě dosahujícím až mínus 50 stupňů Celsia. Pokud jsou tyto extrémy váš šálek horkého čaje, pospěšte si. Grónsko pod vlivem globálního oteplení rychle taje. A s ním i kouzlo hřiště s tím nevyslovitelným názvem.

Pod hlavněmi kulometů

Asie: Camp Bonifas

Napadlo vás někdy, jaký stres zažívá lídr do poslední chvíle vyrovnaného turnaje PGA na puttu na sedmnácté či osmnácté jamce? Před očima soupeřů, diváků, televizních kamer? Tak tenhle pocit vám asi žádné hřiště na světě úplně nezprostředkuje, to korejské v Camp Bonifas má šanci dostat se blízko. Akorát místo kamer a diváků vás budou sledovat hlavně kulometů. Camp Bonifas se totiž nachází na 38. rovnoběžce, v demilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Koreou, na nejstřeženější hranici světa. Hřiště samo o sobě asi až tak zajímavé není (řekněte sami, jako greenkeeper asi nemáte v této lokalitě úplně klid na práci), jeho umístění nicméně nabízí hráčům velmi specifický zážitek, i pokud zrovna Kim Čong-un nebude jižnímu sousedovi ukazovat svaly.

Caddieho sebou aneb nejdelší osmnáctijamka na světě

Austrálie: Nullarbor Links

Tohle hřiště vám může vydržet celou dovolenou. Osmnáct spíše jednodušších jamek je totiž rozprostřených na „cestě“ dlouhé 1365 kilometrů mezi Kalgoorlie v Západní Austrálii a Cedunou v Austrálii Jižní. Jeho odehráním pak projedete velkou část nejmenšího kontinentu a poznáte jeden z nejizolovanějších a zároveň trvale osídlených kusů planety. Gof je pak v tomto případě jen jakýsi propojující moment, pokud by vám nicméně náhodou jedna jamka v průměru každých 75 kilometrů úplně nesaturovala vaše golfové potřeby, v okolí je dostatek golfové infrastruktury, která stojí za prozkoumání. A od závěrečné jamky v Ceduně je to pak jen „pouhých“ tisíc kilometrů k monumentu v Uluru nebo jen bratru dvojnásobek ke slavné Opeře v Sydney.


K tématu: přečtěte si ještě Jak jsem kvůli golfu přežil v Las Vegas vlastní smrt.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru