Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Archiv redakce

Roman Chudoba: Mít trenéra jen dvakrát do roka hru nezlepší

PRAHA Hrát golf není jen o zábavě, ale i o dřině. Roman Chudoba, trenér Golf Hostivař Praha říká, že golfisté v Česku sice trénují víc než Američané, ale ani to nemusí znamenat, že zahrají na hřišti líp.

HrejGolf.cz: Hodně českých hráčů golfu má pocit, že neumí převést to, co „driluje“ na cvičišti na hřiště. Dělají Češi při golfové hře víc chyb než jinde ve světě?
Chyby dělají golfisté stejné v České republice jako ve světě. V tom se nic neliší, myslím si ale, že v Americe hráči více hrají na hřišti, než aby trénovali tak intenzivně na drivingu, jako je tomu u nás.

HrejGolf.cz: Tak proč má hodně českých hráčů ten nepříjemný pocit, že neumí zahrát dobrý golf?
Největší problém vidím v tom, že spousta klientů si najme golfového trenéra jednou dvakrát za rok, což je opravdu málo na to, aby amatérský hráč zaznamenal opravdu nějakou viditelnou změnu ve své hře. Říkám proto, že každý amatérský hráč by měl chodit k trenérovi minimálně jednou každý týden a mezi tréninky s ním sám také minimálně jednou zdokonalovat to, co mu řekne, aby měl možnost změny napravit.

HrejGolf: Jaké je tedy doporučení hráčům?
Rozhodně pracovat s trenérem golfu koncepčně delší čas, kdy je možné chyby odstranit.  Ideální systém ke zdokonalení hry je takový, aby třeba v sérii čtrnácti dnů byl jedenkrát týdně s trenérem a během této doby měl sám denně individuální trénink každý den. To je pro zažití nových cviků velice důležité.

HrejGolf.cz: Co doporučujete svým klientům?
Svým klientům doporučuji zajít občas i s trenérem na golfové hřiště, kde se dá natrénovat strategie hry, to je u golfu velice důležité. Na hřišti trenér pozná i věci, které na drivingu nemá možnost vypozorovat a následně na nich můžou společně zapracovat.

HrejGolf: Jaké chyby lidé nejčastěji dělají?
Zobecnit se to opravdu nedá. Rozdíly jsou nejen v samotných hráčích, ale i tzv. hendikepu. Člověk, který má hendikep do deseti, nedělá takové chyby jako hráč, který právě získal hrací kartu a má hendikep 54. Spousta klientů nepracuje správně s tělem, což znamená to, že odpalují míček pouze rukama bez zapojení celého těla v nápřahu i v prošvihnutí. Chyba je v tom, že při pohybu do míče jsou aktivní pouze ruce bez pomoci boků a horní  části těla a to vede buď k narovnávání těla těsně před kontaktem s míčem nebo stažení rukou pod sebe, čímž hráč způsobí tzv.„slice“ let míče doprava, místo rovné rány.

HrejGolf: Zmiňoval jste strategii hry. Co si pod tím mám představit?
Jednoduše to, aby byl hráč soudný a věděl, že když stojí například na čtyřpárové jamce po první ráně někde na fairwayi a má do jamky třeba 150 metrů a handicap 30, nemusí opakovat druhou ranou green. Musí vzít v úvahu okolnosti, terén, nástrahy a rizika a tomu přizpůsobit výběr hole. Ideálně by to mělo být tak, že při zmíněné vzdálenosti si místo nějakého dřeva řekne: Ok, před greenem je písečná překážka, mám to 150 metrů, mohu hrát dvě rány do greene a jeden putt. Asi tak.

HrejGolf: Češi ale mají oproti hráčům z Ameriky téměř půl roku pauzu kvůli zimě. Jak se s tím vyrovnat?
Jednoduše. Areály mají dneska na venkovních odpalištích vytápěné plochy, takže mohou při relativně stabilním počasí trénovat i v zimě. Pak tu jsou kryté areály, zvané indoor, kde se dá trénovat nejen krátká hra, tedy příhry, ale i dlouhé rány a puttování. Když člověka nebaví jen odpalovat, může vyzkoušet i tzv. simulátor. Sám sice nejsem jejich velkým zastáncem, ale je fakt, že mohou tréninkový dril v zimní přípravě zatraktivnit.
Výsledek obrázku pro Roman Chudoba, PGA
Foto: Golf Hostivař Praha

Roman Chudoba

  • Člen PGAC od: 1997
  • Dosažené hráčské výsledky: Několikanásobný mistr republiky, 2× juniorský mistr republiky, 2× mezinárodní mistr republiky, 1× mistr republiky v jamkové hře, 3× mistr republiky v družstvech, 3× vítěz žebříčku ČGF.
  • Účast na turnajích: Amatér – MS Kanada, Francie, Filipíny, ME – Belgie, ČR, Professional – 2× Volvo Tour, 6× Challenge Tour, Radegast, Bohemia, Eurotel
  • Nejlepší číslo za kolo: 68 (Karlovy Vary)
  • Dosažené odborné vzdělání v PGA: GP
  • Profesionál roku 2005 v anketě sportovních novinářů

kor/z

Reklama
Golfové micky z golfchampion.cz

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Golfové voziky z golfchampion.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru