Rory Sabbatini: Slovenský golfista z Jižní Afriky

PRAHA Ani jeden z řady mých slovenských kamarádů, se kterými jsem letos hrál golf, mi nezapomněl s patřičnou pýchou připomenout, že „oni“ mají jako první země východní Evropy své hráčské zastoupení v PGA. A to díky Rorymu Sabbatinimu.

Bude slovenský golf na olympiádě?

Ta pýcha je oprávněná: Od roku 2019 totiž Sabbatini hraje se slovenskou vlajkou v nejvyšších patrech světových golfových soutěží. Dvaačtyřicetiletý golfista je vítězem šesti turnajů PGA a v minulosti patřil do elitní desítky světového golfového žebříčku. Nejen slovenští amatérští hráči, ale i vedení tamního golfu má s hráčem velké plány. Nyní dělají vše proto, aby se Sabbatini v barvách Slovenska kvalifikoval na olympijské hry 2020 v Tokiu. Hráč médiím řekl, že pro slovenský golf chce dosáhnout úspěšných výsledků a ukázat příležitost pro mladé hráče.Chtěl tak „odpálit“ podezření, že jeho sňatek před pěti lety se Slovenkou Martinou Štofaníkovou, jejíž bratranec je viceprezidentem Slovenské golfové asociace, byl jen záměrným kalkulem, jak se dostat na olympiádu. Jako Jihoafričan by totiž takovou šanci neměl. A to kvůli kvalifikačním podmínkám, které jsou nastaveny tak, že každá země, jež má v top pořadí určitý počet hráčů, může poslat na olympiádu čtyři sportovce. A na Sabbatiniho by vycházelo zatím páté místo.

Golf je světoběžník. I u Sabbatiniho

Rory Mario Trevor Sabbatini se narodil 2. dubna 1976 v jihoafrickém Durbanu. Podle veřejně dostupných informací má italský, skotský a irský původ. Golf začal hrát ve věku čtyř let a profesionálem se stal v roce 1998 a do PGA Tour vstoupil v roce 1999. Byl to nejmladší člen turné toho roku. Nejúspěšnější roky jeho profesionální kariéry golfisty byly mezi léty 2007 a 2008, kdy byl 21 týdnů v top 10 pořadí nejlepších golfistů světa.Hráč je ale v poslední době často spojován s kontroverzním chováním na golfových hřištích. Je třeba vůbec jediným hráčem, který se v průběhu konání turnaje odhlásil z podniku Tigera Woodse Target World Challenge. Sabbatini několikrát nepostupoval podle pravidel ani vůči spoluhráčům PGA, když třeba kvůli tomu, že měl pocit, že hrají příliš pomalu, nechal spoluhráče z flightu za sebou a dohrával sám. Podle statistik EuropeanTOUR.com si dosud Sabbatini vydělal 3 010 467,29 eur, tedy 78,3 milionu korun.

Rory Sabbatini (43 let)

Rory Mario Trevor Sabbatini, 2. dubna 1976 v Durbanu, Jižní Afrika Nyní má slovenské občanstvíVyhrál šestkrát na PGA Tour v letech 2000 až 2011.Aktuálně mu patří 70. pozice v žebříčku PGAHraje s holemi a míčky TitleistZdroj dat/Foto: PGA  Tour, European Tour, FedEx  kor/z 
Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru