Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Pixabay

St Andrews – světová „mekka” golfu leží ve Skotsku

PRAHA Snad každý golfista na světě má jeden sen, totiž zahrát si golf v pověstném skotském St Andrews. Město patří vedle pořádání The Open Championship, tedy nejstaršího ze čtyř tzv. „major“ turnajů profesionálního golfu k nesmazatelným místům na světové golfové mapě.

Jenže na začátku letošního dubna se rozhodlo, že letošní ročník jednoho z nejprestižnějších golfových turnajů se kvůli virové pandemii odkládá až na příští rok. V redakci jsme se proto rozhodli, že představíme alespoň St Andrews. Město leží na východě Skotska, v kraji zvaném Fife. St Andrews je vnímáno jako doslova posvátné místo novodobého golfu. Jenže zahrát si tady golf není pro tuzemce zase jen tak lehké.

Když nahlédnete do nějaké encyklopedie, abyste zjistili všechno o St Andrews, rychle přijdete na to, že kromě golfového hřiště, které je často spojováno s termínem „nejstarší“ na světě, tu mají i další historický klenot. Ve Skotsku první a ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska historický třetí nejstarší univerzitu – University of St Andrews. No a jak je to ale s těmi golfovými resorty? Jak se na nich hraje a dostane se ke hře kdokoli přijde? A co to stojí?

Old course není úplně nejstarší

Aby bylo hned od začátku jasno – mluvím o hřišti Old Course v St Andrews. A nejeden text vám hned zkraje řekne, že označení „nejstarší“ na světě je spíše přáním otcem myšlenky než holou pravdou. Faktem sice je, že existují dokumenty už ze 16. století o tom, že se i v St Andrews golf může hrát, ale o historickém prvenství tamního golfového areálu na světě to nic neříká.

Do St Andrews jsme, při jednom z našich pobytů na britských ostrovech, vyrazili z jiného skotského města – Glasgowa. To je od ikonického města golfu vzdálené 135 kilometrů. Cestou jsme viděli známý most Forth Bridge a pak jsme jeli po pobřeží až do cíle v St. Andrews. Za zastávku stojí také písečné pláže, kde si jistě každý rád pořídí pár fotek a pohledů s krásnými výhledy nejen na moře. V St Andrews jsme pak zaparkovali na P+R parkovišti u autobusového nádraží a vydali se do centra města. Nejdřív jsme došli ke golfovému hřišti, kde jsme „zkoukli“ poslední jamku a také odpaliště na první jamce.

A jak si tedy zahrát Old Course v St Andrews? Nejznámější golfový rádce na internetu Golf Advisor k tomu říká, že je několik způsobů, jak si ve skotském areálu užít golf. Nejjednodušší možností, ale i nejdražší, je rezervovat si golfový balíček s garantovaným časem na hřišti. Třeba balíček s třemi přespáními a golfovým fee může vyjít na 2795 GBP, což je necelých osmdesát šest tisíc korun na osobu. Aktuálně volné tee times si pak s balíčkem ubytování můžete vybrat na webu golfového zprostředkovatele.

Stejně jako v Pebble Beach

Levnější cestou je, když vás bude víc, když ještě před otevřením nové golfové sezóny pošlete e-mail do St Andrews Links Trust. Vyplatí se být „menší“ skupina, neboť u těch větších je často problém, aby hřiště uspokojilo časově všechny hráče. Pokud ale nechcete investovat velké peníze a jste trochu hazardér, lze podle Golf Advisoru přijít i tzv. „na blint“, tedy neplánovaně, bez objednání či rezervace. Old Course totiž každé pondělí odpoledne vypisuje volné termíny pro veřejnost a tak se dá poté minimálně dva dny od pondělku, hrát. A když máte parťáka do hry, můžete si termín objednat. Možná tedy, že vám systém objednání golfu ve skotském St Andrews připomene podobný postup, který používá jiné světoznámé golfové hřiště. A tím je ve Spojených státech Pebble Beach.

Nemusíte být ale smutní z toho, že si třeba v St Andrews nakonec vůbec nezahrajete golf. Už jenom tím, že jste se mohli osobně podívat na areál plný historie, slavných, ale i obyčejných jmen, která po hřišti chodila, dá každému návštěvníkovi nepopsatelný zážitek. A tak místo popisu jednotlivých jamek stojí za to vidět na vlastní oči onen ikonický areál.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru