Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Foto: Redakce

Souboj s hřištěm si užívám, říká Josef Vágner

PRAHA Nosí slavné jméno, jeho tatínek Karel Vágner je známý hudebník, bratr Jakub se zase proslavil chytáním ryb. On pokračuje v rodinné tradici, na kontě má již čtyři desky a vystupuje v řadě muzikálů. Golf začal hrát před čtyřmi lety a ve velkém stylu – vyhrál hned první turnaj, na který dorazil. „Ale bylo to jen proto, že jsem měl nejvyšší handicap ze všech,“ směje se s tím, že si v bagu vystačí jen s kvartetem holí.

Usměvavý mladý muž dorazí do kavárny, kde jsme si domluvili rozhovor, na koloběžce. „To je můj úplně první golfový rozhovor,“ směje se a říká, že aby se namotivoval, pojal dnes sportovně celý den. Ráno začal v posilovně a na přejezdy používá koloběžku. Na Hrejgolf.cz si udělal čas před večerním představení v divadle Broadway a hned pobaví historkou, jak mu při jednom nedávném představení vypadl text. „Všichni umělci říkají, že vám text automaticky naskočí. Mně naskočil, ovšem text z úplně jiného muzikálu od stejného autora,“ dodává.

HrejGolf.cz: Jak jste se ke golfu dostal?

Nejdřív jsem na něj koukal jako na zbytečnou disciplínu. Byl jsem v tom ovlivněn pohledem svého otce. On se za mlada věnoval vrcholově atletice, skákal o tyči. A v jeho generaci se golfu věnovali spíše veteráni, byl to pro něj sport, který kolem něj hráli různí sportovci, fotbaloví internacionálové, byznysmeni a tak dále. On dával přednost spíše fotbalu a tenisu, který hraje dodnes. O golfu prohlašoval, že to není pořádný sport, spíše ho měl za flákání a zabitý čas. No, a já jsem mu z počátku věřil, i když mezi jeho známými bylo opravdu hodně golfistů, protože jsem si golf sám nevyzkoušel.

HrejGolf.cz: Naštěstí vám to ale nevydrželo. Jak to přišlo?

Mohou za to moji kamarádi, lidi v mém věku, kteří golfu propadli. Začali se mě ptát, jestli si s nimi půjdu někdy zahrát. Odmítal jsem, říkal jsem, že to přece neumím. Pak jsem dostal šanci odpálit si pár míčků během nějaké akce, na kterou jsem byl pozván. A tady mě golf oslovil, zjistil jsem, že mě to baví. Jenže aby to nebylo tak snadné, když jsem si pak zaplatil pár lekcí, hrozně jsem se otravoval. Tréninky byly pro mě utrpením. Už jsem myslel, že s golfem skončím nadobro. Ale kamarádi tlačili stále víc, protože i oni sami hráli často. Jednou se jim podařilo mě ukecat, abych šel s nimi na turnaj.

HrejGolf.cz: A vy jste šel? Jen tak, bez tréninku?

Šel a legrační na tom je, že jsem ten turnaj vyhrál. Protože díky mému vysokému handicapu, na který se turnaje přepočítávají, jsem byl nejlepší. Tehdy jsem pochopil, že vyhrát golfový turnaj je vlastně tak trochu ostuda. Často ceny pobere člověk s vysokým, často zadržovaným, handicapem. Já jsem nicméně zjistil, že ten golf je zábava právě na tom hřišti. Baví mě ten souboj s hřištěm, řešení situací, do kterých se dostávám. Většinou mi míček vlítne do šílených míst, ale já se nebojím a namířím to do skulinky mezi dvěma stromy. Pochopitelně, že jeden z nich trefím a míč je ještě dál. Ale prostě vymýšlení taktiky, snaha správně zvolit směr odpalu, to mě u golfu drží. Kdybych měl jen trénovat, už asi dnes nehraji. Golfem si tak pluju a jsem na tom tak, jak jsem.

HrejGolf.cz: A jak dlouho hrajete?

Teď ta moje plavba trvá tři roky, letos začnu čtvrtou sezónu. A prozatím vystačím se čtyřmi holemi. Nejdřív jsem nosil plný bag, chtěl jsem vypadat na hřišti dobře. Jenže pak jsem pochopil, že stejně sahám jenom po těch čtyřech a že je úplně zbytečné to s sebou tahat všechno. Tak mám prostě jen čtyři hole, se kterými hraju. Mám je navíc půjčené od kamaráda, který mi před lety doporučoval, ať si pár holí vyzkouším a pak si koupím vlastní. Zatím mi stačí tyhle. Klidně jdu na hřiště s kamarády, co hrají mnohem lépe, protože je i tak nezdržuji. Snažím se hru si vždycky užívat a dávám si pozor jen na to, abych ostatní nezpomaloval. Takže zatím asi zůstanu jen u čtyř holí.

Hole jsem (zatím) do vody nehodil

HrejGolf.cz: Jaký jste hráč? Co vás na hřišti baví nejvíc?

To, jak je každé hřiště jiné, jak se dokáže proměnit i to samé hřiště jen díky počasí. A samozřejmě, jak rozdílné situace řešíte podle toho, kam zahrajete. Já jsem ten typ hráče, který když něco pokazí, nedokáže se přes to přenést. Psychicky mě to rozhodí a stačí jeden zkažený odpal a rozsype se mi celá hra. Před nějakou dobou jsem hrál představení na nějakém zámku u Brna. A kamarádi vymysleli, že následující den se hraje na hřišti Kaskáda turnaj, takže bychom na něj mohli vyrazit společně. Přijeli už den předem, aby viděli představení. Jenže po něm jsme se poněkud zdrželi v nějakém sklípku.

Ráno jsme pak dorazili na hřiště a samozřejmě jsme byli hned první flight. Všichni na nás koukali. Já šel jako první. Dal jsem si míček na teečko a promáchl. A nejen to, vyříznul jsem řízek, jaký jsem nikdy v životě na odpališti nevyřízl. Maršál stál pochopitelně kousek ode mě. Tak jsem odstoupil, snažil se vydýchat, postavil míček znovu, napřáhl a… v té díře po mém první úderu jsem vyřízl další vrstvu. Ovšem míček byl pořád na místě.

HrejGolf.cz: Neměl jste chuť to vzdát?

Obrovskou, říkal jsem si, že jestli neodpálím ani na potřetí, zabalím to. Ale naštěstí se mi povedla krásná rána a já ten turnaj dohrál. Jenže stejně se to se mnou už celý den táhlo. Já vím, že golf by se měl hrát v klidu, jenže já jsem trochu cholerik a nějaké uklidňování u mě moc nefunguje. Naštěstí jsem ale ještě žádnou hůl vzteky nezlomil.

HrejGolf.cz: A už jste jí někam zahodil?

To ano. I když ne úplně do vody třeba. Ale když odpálím míček a vidím, že je to špatná rána, občas hůl pustím z ruky a ona odletí.

HrejGolf.cz: Chodíte hrát tedy jenom turnaje, nebo si jdete i zahrát občas s kamarády jen tak?

Většinou chodíme na turnaje. Bydlím v Holešovicích a mám výhled na driving na Rohanském ostrově. Takže si tam čas od času zajdu odpálit pár míčků. Snažím se hlavně trénovat příhry, protože těmi si často pokazím celou jamku. Místo toho, abych se krásně těch pár metrů přiblížil k jamce na green, přepálím na druhou stranu a nejlépe ještě do lesa. Takže to je část hry, na které bych měl zapracovat.

HrejGolf.cz: Co vás motivuje na hřišti? Užíváte si jenom to řešení problémů, nebo vás něco postrkuje…

Teď mě nejvíc motivuje vědomí, že mám jednu z posledních možností, ještě nějaký turnaj vyhrát. Protože jak se mi handicap přece jen snižuje, bude stále těžší nějaký turnaj vyhrát. Nejvíc mě mrzí moje poslední výhra v loňské sezóně, bylo to na Kácově. Tam je tradicí, že vítěz musí skočit do jezírka u klubovny. No, a já jsem tam turnaj vyhrál. Byl jsem tak nadšený, že ačkoli byl už podzim a celkem chladno, do jezírka jsem skočil. Ale když jsem vylezl, můj pohár tam nebyl. Někdo mi ho ukradl. To mě mrzí, myslím, že to bude jedna z posledních mých golfových trofejí. Mám diplom, ale nemám sošku.

Mám rád hřiště v zajímavé krajině

HrejGolf.cz: Jak často se dostanete na hřiště?

Moc často ne, sezóna pro mě začíná někdy v červnu a hraji do září, obvykle tak dvakrát měsíčně.

HrejGolf.cz: Mluvil jste o vystoupení v Brně před turnajem na Kaskádě. Co chystáte nového? Kromě alba, které vám vyšlo.

Moje Vánoční album je opravdu horkou novinkou, mám z něj velkou radost. Pokračuji v divadle Broadway v muzikálech Mýdlový princ, Muž se železnou maskou, Tři mušketýři, Kleopatra, a občas vystupuji v Hudebním divadle Karlín v Draculovi. No a navíc, už jsem vlastně v plných přípravách letošního vánočního turné. Já vím, že to vypadá ještě daleko, máme teprve únor, ale místa na koncerty se musí zařizovat už teď.

HrejGolf.cz: Opravdu nemáte nic rozdělaného?

Já nejsem člověk, který rád neustále do éteru troubí, jak pracuje na obrovských nových projektech, a potom kde nic tu nic. Jsem v situaci, kdy jsem si jeden velký projekt odbyl, onu Vánoční desku a turné, které mělo devatenáct koncertů. Takže, teď jsem zase spíš ve fázi vzpamatovávání se a vymýšlení nějakých nových podnětů, co bych dalšího mohl podniknout. Do léta bych si rád dopřál nějakou novou písničku, možná singl, ale nic konkrétního se zatím nerýsuje.

HrejGolf.cz: Dneska se říká, že deska je jenom lákadlo na koncert. Má smysl je ještě vydávat?

Je to velká vizitka, která se nikomu nevejde do peněženky. Musím se pochlubit, moje Vánoční deska měla celkem úspěch. Ale je pravda, že s alby je to dnes složité. Někdy je lepší se zamyslet a nahrát jen jednu písničku. Nejsem z těch, kteří dělají hudbu, aby sdíleli hluboké myšlenky nebo zachraňovali planetu. Já chci svými písničkami lidi bavit, chci, aby se jim prostě líbily, a když se to povede, aby dorazili na koncert. Když se to povede, jsem spokojený. A k tomu někdy opravdu stačí jeden velký hit.

HrejGolf.cz: A když jedete na koncerty, koukáte, jestli je okolo nějaké golfové hřiště?

Naopak. Vždycky, když jsem na hřišti, tak jsem překvapený, že je vedle té silnice, po které pořád jezdím. Já jsem totiž takový ten zaslepený řidič, který kouká jenom před sebe a vůbec si neužívá krajinu kolem. Nevidím tak ani ta golfová hřiště, která jsou kolem docela často.

HrejGolf.cz: Jaký typ hřišť máte rád, kde se vám dobře hraje?

Mám rád, když jsou hřiště v zajímavé krajině. I když je to pro mě většinou devastující, tak mám rád různé rány a přihrávky přes vodu. Jsem ochotný riskovat přepaly přes zatáčky nebo zkouším prostřelit les. Hraji golf pro zábavu, snažím se si ho užívat. Baví mě souboj se hřištěm spíše než se soupeři. Na skóre se moc neupínám. Proto mám rád různé přírodní překážky. Většinou ztratím hodně míčků, ale naštěstí obvykle končím s mnohem větším počtem míčků v bagu než na začátku. To byste nevěřili, kolik je v lesích či na lukách kolem fairwayí míčků.

HrejGolf.cz: Máte nějaké oblíbené hřiště, kde se vám dobře hraje? A nemusí být české.

V cizině jsem zatím moc nehrál, jednou na Slovensku a jednou v Rakousku blízko našich hranic. Ale moc jsem si nedávno užil hřiště v Berouně. Nedostanu se na něj moc často, protože je klubové a musí vás tam nějaký člen pozvat. Ale baví mě, jak je napínavé. Je tam hodně vody, krásná příroda, prostě tak, jak to mám rád.

HrejGolf.cz: A sníte o nějakém hřišti, kde byste si chtěl zahrát?

No… nesním, protože jich moc neznám.

Josef Vágner (30)

Foto: Redakce
  • Český zpěvák a herec.
  • Pochází z rodiny Vágnerů, tatínkem je muzikant Karel Vágner. Josef má dva bratry a tři sestry.
  • Na kontě má úspěšné účinkování v řadě muzikálů, včetně Draculy nebo Kleopatry a čtyři desky.
  • V prosinci 2007 získal cenu Objev roku v anketě Český slavík.
  • Je absolventem gymnázia English College.
  • Aktivně hraje golf čtyři roky.

 


Už odebíráte náš newsletter? Přihlaste se do konce února a soutěžte o kšiltovku Callaway nebo míčky s logem HrejGolf.cz nebo knížku golfových příběhů od Thomase Moora. Více informací najdete tady

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru