Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2

Prázdniny končí, zpátky do školy. Pokud už začínáte plánovat příští golfovou sezónu a tentokrát byste se přes zimu rádi odlepili z příčky s nápisem „věčný začátečník“, máme pro vás malé desatero. 

Na které dovednosti byste se měli zaměřit? Které vychytávky si pořídit? Které triky ovládnout? Přečtěte si, jak posuny deseti aspektů vaší hry podle webu Golf.com vás konečně odliší od těch nemehel, kterým se na hřišti všichni smějí do rukavic.

Konzistentní drajvy s dostatečnou délkou

Začneme možná nejdůležitějším bodem. Nic vám nezkazí náladu a nevezme chuť tak moc jako první pokažený úder. Když po prvním swingu víte, že na této jamce si zkrátka dobrý výsledek nezapíšete. Základ je správný postoj a rutinní zvládnutí pohybu. Na tréninku této části hry se opravdu nevyplatí šetřit časem. V momentu, kdy swing s driverem opravdu zvládnete, můžete si začít hrát s výběrem té nejsprávnější hole, která pošle váš míček o pár metrů dál.

Solidní kontakt s míčkem

Čeština má rčení „udeřit hřebíček na hlavičku“. Do golfu bychom ho mohli adaptovat jako „trefit míček středem hole“. Soustředit se na dobré trefení míčku a získání opravdové jistoty je fundamentální segment vaší hry.

Trefovat greeny

K tomu, abyste se dostali na jednociferný handicap, potřebujete na osmnácti jamkách až třináctkrát trefit green. Pokud tento aspekt, postavený především na pečlivém plánování, zvládnete, můžete umenšit čas investovaný do tréninku krátké hry. A to se přece vyplatí.

Zapomeňte na trojputty

Ve škole jsme museli strávit mládí, na greenu nechcete strávit střední věk nebo stáří. Tedy pokud je vám váš handicap milý. To znamená, že komplikované nahánění míčku po krátce střiženém koberci musíte nechat minulosti. Jak na to? Na internetu je k dispozici řada cvičení, kterými své puttování můžete posunout na vyšší stupeň.

Trefte občas delší putt

Upgrade předchozího doporučení. Pokud dokážete zvýšit svou úspěšnost na vzdálenost 3-5 metrů, vaše skóre by mělo poměrně strmě zamířit dolů. Nabízí se trénink návodnou křídovou čarou nebo další tréninkové vychytávky doporučované floridským golfovým klubem Deer Creek.

Kalibrujte svoje přihrávky

Že jsme výše nabízeli potlačení vaší krátké hry neznamená, abyste se na ni úplně vybodli. Samozřejmě je ideální každý drive uložit na green, ale ne všichni jsme Tiger Woods. Vedle tréninku zkuste pravidelně kalibrovat svoje hole na krátkou hru. Řada profesionálů nosí ve svém bagu až čtyři wedge, což pro vás není možná nezbytné, ale měli byste vědět, z jakých pozic si umíte dobře přihrát.

Vyhněte se trestným úderům

Nic nebolí tak jako když si připisujete úder, který jste ani nezahráli. Samozřejmě během golfového odpoledne, kdy zahrajete plus mínus sto ran, nějaká špatná rána rozhodně přijde, otázka zní, jestli přijít musela a pokud ano, jestli to bylo nutné v místě, kde hrozí trestný úder. Vyhodnocujte riziko.

Pracuje s obloukem letu míčku

Naučíte se swing. Jste šťastní, že ho umíte. A prohlubujete tuto dovednost a prohlubujete. Bohužel je pořád jen jeden. Váš míček může lítat různými trajektoriemi, pokud dokážete zapracovat na způsobu vašeho swingu. Nechte si poradit od někoho zkušenějšího. Podle řady expertů lze alternativní dráhy letu získat pouhou úpravou úchopu hole.

Začněte pracovat s okolím

Zkuste zapřemýšlet, jak čtete podmínky na hřišti. Prodiskutujte rozdílné strategie hry podle počasí s někým zkušenějším, naučte se využívat vítr. Zajímavé možnosti též nabízejí třeba aktuální měřicí technologie, které vám dají lepší představu o tom, jak daleko dokážete hrát a jak daleko potřebujete hrát.

Naučte se hrát defenzivně

A další české přísloví: „lepší vrabec v hrsti než holub na střeše“. Udržet nervy na uzdě v momentu, kdy vám hrozí dobrý výsledek nebo vidina téhož se vám naopak začíná bortit, je dovednost, která přichází se zkušenostmi. Vzdát se příliš ambiciózních úderů vás sice připraví o možnost zaznamenat ránu dne a divoce slavit, zároveň ale nebude topit míčky v jezírkách, nebudete se muset učit hrát golfový slalom mezi stromy, nebudete se prodírat kdejakým roštím. A vaše skórkarta vám nakonec poděkuje.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru