Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Archiv redakce

Golf v Hostivaři láká hráče výzvami hřiště

PRAHA Vábení, Poslední koupel, Komín nebo Pendolino. Jména jamek pražského golfového hřiště v Hostivaři dávají tušit, že ani naprostý začátečník golfové hry se tu nebude nudit. Hřiště se navíc chlubí jednou zásadní zajímavostí: Můžete si totiž na devítce vybrat z dvanácti jamek. Proč? Od jedničky si totiž hráč může zvolit sám jeden ze dvou různých směrů hry, které hřiště nabízí.

Golf mezi paneláky

Hřiště v Hostivaři mají golfisté rádi. Za všechny to vystihuje názor, že jde prý o nádhernou devítku, citlivě zasazenou do městské zástavby. Hřiště je víceméně v rovině, má ale řadu zrádných a nečekaných překážek, které dovedou hráče pořádně potrápit. „Pro mě byla možnost být na deváté jamce první ranou na greenu povznášející,“ napsal v hodnocení serveru Golfee Martin Kopčák.

Hned na první jamce si může golfista vybrat ze dvou cílů své cesty. Varianta A, označovaná jako „Vábení“ je pro muže amatéry dlouhá 347 a pro ženy amatérky 312 metrů. Vzdálenost by měli všichni zahrát na čtyři rány. Když jdu hřiště se svým trenérem, nikdy mi nezapomene připomenout, ať si vezmu na první ránu drivera a dávám pozor na ???, který je na pravé straně jamky. První rána vyžaduje opravdu soustředění, neboť v blízkosti jedničkového odpaliště nalevo a 130 metrů vpravo od něj další vodní překážka, takže rovná rána je téměř nutností. Po levé straně fairwaye rostou stromy, které sice nejsou nijak husté, ale nejeden golfista vám potvrdí, že ani neví, jak tady ztratil míček. Vyhnete-li se těmto nástrahám, můžete zahrát druhou ránu ke greenu, která pro vás už nebude nebezpečná. Při třetí ráně pozor na pravé straně na písečnou překážku bunker. Při puttování se soustřeďte na umístění vlajky. „Béčková“ varianta „Schůdky“ má pro pány 283 metrů, dámy hrají 284 metrů. Při druhé ráně hrajete už do kopce, kdy vůbec nevidíte green. V nevýhodě tak jsou hráči, kteří si nejsou jistí krátkou hrou s překážkami.

Nelehký výběr pro hráče

Dvojka „Áčko“ se jmenuje „Psí noha“. Golfisté hrají 303 metrů, golfistky 258 metrů. Roman Chudoba, trenér PGA na Hostivaři sice doporučuje i zde vzít na první ránu driver, ale ti, co si nejsou jistí, mohou narazit. Ve vzdálenosti 135 metrů od odpaliště vpravo je totiž voda, ve které končí dost velké množství míčků. Vyplatí se tak vzít delší železo a hrát do levé části fairwaye. Druhou ranou tak získáte lepší výhled na cílový green, který je schovaný za kopcem. Při třetí ráně se nenechte vyprovokovat hlukem z blízké hospůdky Hostivar. Green je téměř rovný a puttování na něm je snadné. To stávající „béčková“ dvojka není lehkým oříškem k rozlousknutí. Jmenuje se „Rozhledna“ a na rozdíl od áčka je pro muže jen 137 metrů dlouhá a pro ženy 119 metrů a hraje se „jen“ na tři rány. Golfistům se sice nabízí krásný rozhled na celé hřiště, ale jamka umí být krutá. A to kvůli počtu ran, které musíte zahrát abyste se dostali ke greenu, zvláště, když fouká vítr. Odpaliště je na jednom kopci a green na druhém. Přesná hra železem je zde proto nutností a ten, kdo jí neovládá, ať raději hraje „áčko“.

Tříparová trojka áčkové cesty hřiště je dlouhá 137 metrů ze žlutých odpališť (pro muže) a 114 metrů z červených (pro ženy). Béčková cesta „Sešup“ měří 105 metrů. Ani jedna varianta není ale nijak zrádná. To další jamka – Pendolino je rizik plná. Dlouhá je 362 metrů pro muže a 300 metrů pro ženy. Driver je tu nutností, ovšem máte-li rány stáčející se vpravo, pozor na aut a také na projíždějící vlaky, které jezdí vedle jamky. Ztratíte-li tu míček, rozhodně se nevydávejte ho hledat na koleje! Jamku se vyplatí hrát z levé strany a dávat pozor na protější skupinky hráčů. Ani kolem greenu to není nic lehkého. Napravo od něj je vysoký val, který může srazit míček daleko od cílové jamky.

Voda, kam se podíváš

Druhá část hřiště začíná „Dlouhým kouřem“. Nejdelší jamka areálu se hraje na pět ran a měří pro muže 474 metrů, ženy hrají 374 metrů. Trenéři doporučují pořádně napálit první ránu, jen pozor na „zatažení“ rány vpravo nebo vlevo. Vpravo je komplikované stromořadí, vpravo zase protilehlá jamka. Hrajte rovně a to po celé fairwayi. Když to dodržíte, bude ke greenu volná cesta a není vyloučeno, že se vám povede zahrát jamku na birdie. Pozor ale na vodu, která by mohla překvapit při druhé ráně do greenu. 309 metrová šestka neskýtá vážnější nebezpečí, pokud jste si jistí první ranou. I hodně zkušení hráči totiž v hlavě můžou „zablikat“ a nepřestřelit kvůli blízkému rákosí a vodě dámské odpaliště. Stojí je to nejen další trestnou ránu, ale i kafe pro členy flightu jako náhradu. Stejná nástraha číhá na hráče na sedmičce, ovšem v delší vzdálenosti. Ti, co umí napálit ránu tak, aby „carry“, tedy vzdálenost letícího míčku, překonala 170 metrů, mají vodu za sebou, ti ostatní raději ať si vezmou kratší železo a k vodě si přihrají. „Při hře u greenu pozor na písečné bunkery, které ho obklopují, může se dostavit únava, která nedovolí vyhrát se z písku jedinou ranou,“ varuje Roman Chudoba. Rizikem je podle něj i to, že golfista může nepovedeným úderem green daleko přestřelit.

Ani poslední dvě jamky nedovolí hráči povolit v soustředění. Osmičkové „Pastičky“ jsou čtyřparovou jamkou, kde muži hrají 263 metrů a ženy 220 metrů. Je zde snad nejvíc vodních překážek na jedné jamce, stromořadí a keřů, které dokážou míček ve hře zlikvidovat. Strategie první dlouhé rány doprostřed fairwaye, druhé do greenu a dva putty jsou pro naplnění paru ideálním řešením. To devítka v hlavách mnoha hráčů, ač si to málokdo přizná, nadělá paseku. Jde sice o tříparovou jamku ve vzdálenosti 125 metrů ze žlutých odpališť a 109 metrů z červených. Oči hráče ale vidí jen obrovskou vodní plochu, která je na devítce proslulá. Ti, kdo si nevěří na přestřelení vody jednou ranou, ať hrají vpravo od vody a touto cestou mohou dosáhnout par. „Poslední koupel“ tak vlastně říká: „Výběr hole je na vás, abyste dokázali jezero přestřelit“. Takže být delší je radou, jak si poslední jamkou nezkazit náladu ze sportovního výkonu.

Golf Hostivař Praha

  • Hornoměcholupská 565, Praha 10 – Horní Měcholupy
  • GPS: 50°2´52´´N 14°33´5´´E
  • Otevřeno: 1999 (rok výstavby)
  • Počet jamek: 12, PAR varianta A 35 (70), varianta B 34 (68)
  • Délka hřiště: varianta A – žlutá 2559 metrů, červená 2186 metrů, varianta B – žlutá 2302 metrů, červená 1974 metrů.

kor/z

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru