Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Golfové hole lze rozdělit na tři základní typy: dřevěné (woody), železné (iron) a putter. Ty se používají pro dlouhou hru a putter pro hru na greenu.

Golfové hole – typy a rozdělení holí pro hru

Golfista si může na hřiště vzít maximálně 14 holí. Jejich výběr však není náhodný. Golfové hole se liší především délkou, hmotností, tvarem hlavy a také sklonem líce. Právě úhel hlavy určuje trajektorii míčku. Základní rozdělení golfových holí na: dřevěné, ironické, hybridní, wedge, putter a chippery.

Golfista si na hřiště může vzít maximálně 14 holí, ale výběr správných holí není náhoda. Golfové hole se liší délkou, hmotností, tvarem hlavy a sklonem líce, aby vyhovovaly různým typům úderů a situacím na golfovém hřišti.

Woody, irony, putter – základní golfové hole

Woody neboli tzv. dřeva – název pochází z materiálu, ze kterého se tyto hole dříve vyráběly. Woody se vyznačují největší hlavou ze všech golfových holí. Používají se k odpálení golfového míčku na největší vzdálenosti. Současné technologie umožňují používat k výrobě woody i jiné suroviny, například titan. Díky tomu zůstávají tyto golfové hole i přes svou značnou velikost lehké. Tato konstrukce umožňuje odpálit míček na dlouhé vzdálenosti, a právě k tomu jsou woody určeny.

Prvním, základním a také největším woody je driver. Tato golfová hůl slouží k vyražení míčku z odpaliště na co největší vzdálenost. Mezi dřevy kromě driveru rozlišujeme fairwayové woody. Jedná se o golfové hole podobné konstrukce jako driver, ale s jiným úhlem hlavy.

Další nejpočetnější skupinou holí jsou irony, běžně nazývané železa. Stejně jako u dřev, ani zde není název náhodný. Historicky se tyto golfové hole vyráběly ze železa. Dnes se vyskytují s ocelovými i grafitovými shafty (dříky). Železa se používají v sadách několika holí. Všechny železné golfové hole slouží k odpalu míčku na různou vzdálenost. Liší se úhlem čepele, který se nazývá loft, délkou shaftu a hmotností. Delší železa mají menší úhel hlavy, díky čemuž golfový míček letí dál.

Woody, iron i putter są trzema podstawowymi kijami golfowymi, które pełnią kluczową rolę w grze golfowej.

Panuje názor, že putter je nejdůležitější golfovou holí v golfovém bagu, a skutečně tomu tak může být. Je to golfová hůl, která se na každé jamce použije alespoň jednou. Používá se k provádění úderů na greenu nebo v jeho bezprostřední blízkosti. Nevyráží golfový míček do vzduchu, ale dává mu valivý pohyb směrem k jamce. Údery putterem proto musí být přesné. Tato golfová hůl se vyznačuje velmi charakteristickým plochým tvarem hlavy, která je kolmá k zemi. Golfová hůl putter může mít různé délky shaftu v závislosti na preferencích hráče.

 

Golfové hole pro speciální úkoly

Dalším typem golfové hole je wedge. Konstrukcí se podobají železu, ale jejich líc je více zešikmený. Jedná se o golfové hole, které se používají pro speciální úkoly. Rozlišujeme lob wedge, pitching wedge a sand wedge. Lob wedge golfové hole se používají pro krátké údery s vysokou trajektorií. Jsou vhodné pro blízké, ale vysoké údery, např. k obejití překážky nebo k úniku z obtížné pozice. Pitching wedge je golfová hůl určená k odpalu míčku z trávy. Vyznačuje se vysokou trajektorií. Používá se také k odpalům z okolí greenu. Sand wedge je naproti tomu navržena tak, aby se při úderu nezaryla do písku, a používá se právě pro odpálení míčku z písčitého terénu.

Další golfovou holí je hybrid neboli tzv. rescue. Kombinuje fairwayová dřeva a dlouhé ironické golfové hole. Hybrid je navržen tak, aby maximalizoval kontrolu nad vzdáleností a místem, kde se míček na golfovém hřišti zastaví.

hybridy, které kombinují vlastnosti želez a dřev a umožňují snadné údery z obtížných pozic, a hole lob-wedge a gap-wedge, které umožňují přesné údery na krátké vzdálenosti a kontrolu trajektorie míče.

Mezi typy holí najdeme také poměrně vzácnou golfovou hůl, chipper. Svou konstrukcí připomíná putter a jejím hlavním účelem je hra v blízkosti greenu. Od putteru se liší větším sklonem líce. Chipper je často nahrazován wedgí.

Golfové hole jsou nejdůležitějším vybavením golfisty. například golfové hole Ping. Správná golfová hůl má přímý vliv na výsledky dosažené při hře. Sadu 14 holí je vhodné dobře promyslet, aby odpovídala vašim dovednostem a individuálním preferencím. Kompletní sada holí by nám měla poskytnout bezstresové východisko z téměř každé obtížné situace při hře na golfovém hřišti.

Golfový obchod Golfchampion.cz

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru