Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Depositphotos

Lapení golfisté už znají: 18 důvodů, proč hrát golf

PRAHA Kdo byl golfem polapen, dobře ví, čím dokáže tenhle sport přitáhnout, chytit a už nepustit. Ten, pro koho je golf stále zatím jen nepoznaným územím a neuskutečněnou výzvou, možná tápe a neví. Třeba mu leccos napoví osmnáct důvodů, proč začít hrát golf. Upřímně řečeno, našlo by se jich ještě mnohem víc, tak proč právě osmnáct? To proto, že klasická golfová runda má 18 jamek. Tak Hrej a Bav se golfem…

1. Začít a hrát lze v každém věku

V golfu neexistují vlastně žádné věkové limity. Hrají ho děti stejně jako senioři, zkrátka všechny věkové kategorie. A začít se dá ve čtyřech letech, stejně jako v sedmdesáti. Žádný problém.

2. Hrát může celá rodina, mladí i staří

Není moc sportů, kde by si spolu rovnocenně mohla zahrát celá rodina napříč generacemi. Golf je vysloveně sport pro celou rodinu a běžně si spolu mohou zahrát vnoučata proti dědečkovi s babičkou.

3. Zahrají si spolu hráči různých výkonností

Stejně jako si spolu bez problémů zahrají různé věkové kategorie, platí totéž pro různé výkonnostní úrovně. Díky handicapovému systému si tak rovnocenně nejen zahraje, ale také hru užije i ryzí „hobík“ s kvalitním profesionálem.

4. Pobyt v přírodě prospívá zdraví

Není žádným tajemstvím, že pobyt na čerstvém vzduchu v prostředí, kde vládne zelená barva, působí blahodárně na fyzickou i psychickou kondici. Chůze je nejpřirozenější lidský pohyb. Během jednoho kola ujdete kolem deseti kilometrů a spálíte zhruba 1500 kalorií.

5. Prospívá tělu i mozku

Při golfovém švihu zapojíte celý pohybový aparát, čímž posilujete svalstvo a motorické schopnosti, ale zrovna tak musíte zapojit i mozek při hledání té nejlepší strategie, jak odehrát každý jednotlivý úder. Pohyb na hřišti má výjimečně relaxační účinky.

6. Nehrozí žádná vážná zranění

Golf je bezpečný sport. Nehrozí při něm žádná vážná zranění, žádné střety se soupeři ani nebezpečné pády. A pokud přece jen hrozí nebezpečí, třeba zasažení míčkem, je na místě hlasité varování „fore“.

7. Prodlužuje délku života

Věřte nevěřte, pokud hrajete golf, prodlužujete délku svého života. Potvrzují to ostatně odborníci v řadě studií. Podle nich mají golfisté o 40 % nižší úmrtnost než běžná populace a v průměru se dožívají o pět let více.

8. Nerozhodují fyzické předpoklady

Nemusíte být žádný kulturista. Golf není o síle, takže není třeba mít parametry vrcholového sportovce na to, abyste si dobře zahráli. Ať jste habán nebo menšího vzrůstu, nebo s nějakým tím kilem navíc, golf si pořád můžete užít naplno.

9. Žádné hřiště není stejné

Zatímco fotbalové hřiště má dané rozměry, dvě branky, mezi golfovými nenajdete ani dvě stejná. Dokonce ani ne příliš podobná. Každé je vždy novou výzvou, a to i v případě, že už jste na něm nějaké to kolo odehráli.

10. Ani jedna rána není stejná

Pro rány platí vlastně totéž, co pro hřiště. Každá rána je originál a když budete hrát jednu jamku několikrát, vždy se nejspíš ocitnete v trochu jiné situaci, vyžadující jinou ránu, jinou holí s jinou strategií.

11. Na nudu rozhodně zapomeňte

Nudu na hřišti nezažijete. Hned z několika důvodů. Už jen procházka po většině hřišť zasazených do krajiny je pastvou pro oči a balzámem na duši. Hru mohou zpestřit sázky se spoluhráči, ale zrovna tak si můžete zahrát sami, což v jiném sportu nelze. Proti hřišti.

12. Přináší nová přátelství

Jedna golfová runda na osmnácti jamkách trvá čtyři až pět hodin a během nich si můžete vychutnat nejen hru s dobře známými přáteli, ale také poznávat nové a zajímavé lidi. Káva nebo vychlazené pivo po hře bývá příjemným zakončením hry.

13. Cestování, poznávání nových míst

Golf je jako stvořený pro cestování a poznávání nových míst. Jen v Česku je více než stovka hřišť rozptýlených po celé zemi, leckdy v regionech nadmíru atraktivních. A kdo golfu propadne, může vyrážet za golfem i za hranice a objevovat nové a nové výzvy.

14. Upevňuje smysl pro fair-play

Ne nadarmo se o golfu mluví jako o hře gentlemanů. Vychází z úžasných tradic a zvyklostí sahajících až do 15. století. Má svá pravidla i etiku a základem hry je fair-play a poctivost. Podvádět v golfu je vlastně snadné, ale platí, že si tím hráč sám škodí nejvíc. A není nic horšího, než odhalený podvodník.

15. Odhaluje charaktery lidí

Golf nejen bourá bariéry, ale také odhaluje skutečné charaktery lidí kolem vás. Tak, jak se vaši spoluhráči chovají na hřišti, se budou nejspíš chovat i mimo něj, v práci, v byznysu, ve vztazích.

16. Rozhodně nemusí být drahý

Nemusíte patřit mezi horních deset tisíc, abyste mohli hrát golf. Golf není rozhodně dražší než lyžování nebo další sporty. Golfové vybavení se dá pořídit i za rozumné ceny, začátečník nemusí hrát hned s novými holemi. A zrovna tak není třeba hned zamířit do těch nejluxusnějších a pochopitelně i nejdražších resortů.

17. Je zdrojem energie, štěstí a klidu

Kdo to zažil, ví, o čem je řeč. To když některý z hráčů líčí, jak se mu povedla jedna skvělá rána. I to stačí ke štěstí. Pobyt a pohyb po hřišti má úžasný relaxační účinek, dodává novou energii a uklidňuje zároveň.

18. Životní styl a vášeň na celý život

Kdo kouzlu golfu propadl, nemusí zoufat. Je to hra a vášeň opravdu na celý život. A co je na něm skvělé ještě víc, pořád se můžete zlepšovat, stále nacházet a objevovat nová a nová hřiště. Prostě golf se stane součástí vašeho života.

Reklama
Obleceni na golf z golfchampion.cz

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Golfové voziky z golfchampion.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru