Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Pixabay

PRAHA Železa, dřeva, driver, putter a wedge. To jsou základní typy golfových holí. Vybrat si ale mezi nimi tak, aby hráč dopravil míček do jamky na předepsaný počet ran, není jen tak.

Golfové hole se ukládají do tzv. bagu a patří po předepsaném oblečení (budeme se mu věnovat v dalších článcích na webu HrejGolf.cz) do základní výbavy každého golfisty. K nejdelším holím, a to nejen délkou, ale i možností odpálit s nimi nejdelší rány na hřišti, patří drivery a dřeva. Zkušení profesionálové sice dokáží při turnajích poslat míček driverem až do vzdálenosti kolem 400 metrů, ale amatéři si z toho nemusí dělat těžkou hlavu. Pamatuji se, že když jsem hrál několik hřišť v okolí skotského Edinburghu, často jsem zažil, že zvláště místní hráčky, často ve vyšším věku, s sebou neměly žádná dlouhá dřeva či drivery, stačila jim k nejdelším ranám tzv. „šestka“ železo. 

Železa ‒ tvrdý oříšek

Ovládnout hru železy je proto velmi důležité. Sám mám zkušenost, že řídit se výběrem hole podle spoluhráče není vždy dobré. Zatímco jeden s nějakým dlouhým železem může zahrát 150 metrů, vám se to nemusí podařit. Golf totiž není jen o volbě hole, ale i o vaší technice švihu, prostředí a podmínkách, ve kterých hůl použijete, typu míčku, větru a počasí za kterého hrajete.

Existují krátká železa (označená čísly jako 9, 8, 7), která používá hráč na středně dlouhé rány od 100 metrů do 120 metrů, dlouhá železa (6, 5, 4 a 3) pro rány nad oněch sto dvacet až sto třicet metrů. Poslední skupinou želez jsou hole pro krátkou hru, označované jako „wedge“. Používají se při hře do greenu, tedy do 50 metrů nebo při hře z písečných překážek. Hole se vyznačují tím, že mají tzv. loft, tedy sklon úderové hlavy hole od čtyřiceti šesti do šedesáti čtyř stupňů. 

Hru zakončíte s putterem

To umožňuje hráči zahrát míček nejrůznějšími způsoby. Nejvíce využívanými wedgemi je hůl s označením „PW“ tedy pitchich wedge a „Sw“, tedy sand wedge. Existují samozřejmě i další hole na krátkou hru, například gap wedge nebo approach wedge, ovšem zmíněné esko a péčko jsou základem. Zatímco ta první hůl nejlépe poslouží při úderech v blízkosti cílové jamky do kolem 50-60 metrů, ta druhá hůl se nejvíce používá při ranách z tzv. bunkrů neboli písečných překážek. Každou jamku golfového hřiště dokončuje hráč s putterem. Od každého trenéra golfu, ale i profesionálního hráče velmi často uslyšíte, že golfovou hru ovládá ten, kdo je mistrem krátké hry a puttování. Můžete totiž mít báječného drivera, dát skvělou dlouhou ránu na čtyřpárové jamce, ale když „zapamatujete“ víc jak dvakrát na greenu, budete zklamaní. A věřte, že to za to nestojí.

kor/z

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru