Foto: Pixabay

Olympiáda se odsouvá. Golf tak na ní letos neuvidíme

TOKIO/PRAHA Už něco víc, než týden je kvůli karanténě, kterou ve světě vyvolalo šíření coronaviru, uzavřena v Česku většina golfových hřišť. Světová pandemie viru dosud pozavírala nebo odsunula řadu důležitých mezinárodních sportovních akcí, k nimž se bohužel dnes přidala i ta letos „nej“ – totiž Olympiáda.

Mezinárodní olympijský výbor uvedl, že hry, které se měly konat od 24. července do 9. srpna v japonském hlavním městě Tokiu, budou odloženy. Jde o vůbec první takový odklad po 124 letech existence novodobých her. Je sice pravdou, že setkání světových sportovců se neuskutečnilo ani ve válečných letech 1916, 1940 a 1944, ale o posunutí konání her nešlo nikdy. Dle zpravodajských agentur se japonský premiér Šinzó Abe a prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach dohodli, že odklad bude nejlepším řešením. Dle obou mužů je novým termínem konání her v Tokiu nejpozději léto 2021.

Při golfu na nic nesahejte

Ale zpět ke golfu. Ne všechny země světa uzavřely svá hřiště. Neznamená to ale, že by golfové resorty či kluby braly hrozbu šíření coronaviru na lehkou váhu. Zaujal mě proto článek, který vyšel na serveru Golf.com a který dává doporučení hráčům, jak se mají chovat, aby se virus nešířil dál. Tak tedy:

Text důrazně nabádá hráče, aby třeba nesdíleli vypůjčené golfové vozíky a pokud si jej už musí vypůjčit, nejprve jej důkladně otřeli a při hře drželi v dostatečné vzdálenosti od ostatních hráčů ve flightu. Dle doporučení Golf.com si nemáte ani půjčovat hole nebo jakékoliv další golfové příslušenství. A týčka, míčky, nebo cokoli dalšího, co byste našli na hřišti, tam nechali opravdu ležet a vůbec se toho nedotýkali. Mimochodem míček – na cizí nemáte vůbec sahat a ani být uctiví ke spoluhráčům tím, že jim jejich míčky ze hřiště podáte. Mezi doporučeními je i takové, které se týká peněz. A to zní jasně: Ani na hřišti si nevyměňujte s nikým hotovost. Za služby třeba nosiči holí prý máte zaplatit bezhotovostně prostřednictvím své banky nebo nějaké speciální aplikace. Golf.com nabádá, že prý hráči mají zkusit Venmo.

Co by bylo v „normálních“ časech porušením golfové etiky, se nyní zdá být důležitou či dokonce prioritní ochranou zdraví. Jasná rada Golf.com o tom, jak jej zachovat je totiž ta, aby se hráči vzájemně nedotýkali rukama a třásli si jimi na pozdrav. To je dnes prý pravidlo číslo jedna. Místo toho mají zkusit tzv. přátelskou vlnu. A zapomenout máte i na tradiční posezení na 19. jamce, tedy v klubovně. Sdružovat se ve více lidech dnes zkrátka kvůli šíření viru není „in“. Nezbývá než dělat vše proto, aby éra šíření nakažlivé nemoci skončila.

Důležitou radou je i ta, která nabádá hráče, aby nevyndavali vlajku z jamkoviště. Hodně hřišť doporučuje, abyste se dotýkali tyče vlajky pouze pokud máte rukavici a ta další doporučují, abyste se jí nedotýkali vůbec. Opatrnost se prostě vyplácí a tak je lepší se vlajky vůbec nedotýkat. A nejlepší na závěr: Týká se to dohrání míčku do jamky a jeho vybrání. Podle doporučení do jamky rozhodně nemáte pro míček sahat – většina hřišť, tedy aspoň těch amerických, teď prý kope jamky „vzhůru“, aby se předešlo tomuto problému. Když však hrajete na hřišti, které tak neučinilo, nesahejte do jamky pro míček. Buď ho tam nechte nebo ho zvedněte dřív, než tam spadne.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru