Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Pixabay

Peníze nebo kartu? Dilema zahraničních cest

PRAHA Zahrát si nějaké golfové hřiště v daleké cizině je pro mnoho Čechů stále víc normální záležitostí. Přesto se pořád objevuje otázka, zda si do destinací brát peníze nebo stačí karta. Ideálním řešením je mít nějakou zásobu peněz a platební kartu.

Při cestách do zahraničí mohou golfisté narazit na to, že kluby, kde si chtějí zahrát, nemusí přijímat platební karty. Otázka proto stojí: Vzít sebou hotovost? Anebo vybrat peníze až někde na místě? Pokud je vašim cílem nějaká oblast v rámci Evropské unie, neměli byste mít s běžnými platebními kartami typu Visa nebo Mastercard komplikace. Platí to zejména v případech, kdy nemáte tendenci opouštět zavedené rezorty a výrazněji se vzdalovat od vyspělé civilizace. Pokud takové chutě ale máte, nebo dokonce volíte exotičtější destinace mimo Evropu, určitě se vyplatí mít v kapse nějakou hotovost. Problémem totiž je, že ani dnes nemají všechny státy světa uspokojivou vybavenost platebními terminály či bankomaty.

Čechy brzdily poplatky

Češi ještě před několika lety měli v otázce braní si hotovosti do ciziny jasno. Valná většina lidí volila výměnu korun za zahraniční měnu, což bylo způsobeno především vysokými bankovními poplatky, spojenými s používáním platebních karet. Dnes je situace ale úplně jiná. Stačí porovnat roky 2007 a 2017. V prvním zmíněném roce bylo občany České republiky uskutečněno pouze jednadvacet milionů zahraničních karetních transakcí, zatímco o deset let později už jich bylo pětasedmdesát milionů!

Mít informace se vyplatí

Otázka je tedy pořád stejná: Hotovost nebo kartu? Jednoznačná odpověď ale neexistuje. Před cestou na golfový turnaj do zahraničí je na místě dobře se informovat o konkrétním místě pobytu a důkladně si naplánovat své aktivity. Vyplatí se zavolat si do golfového klubu a ujistit se, že se tam dá použít platební karta. Platí také, že v exotičtějších oblastech světa se nějaká ta hotovost navíc rozhodně vyplatí. Neberte si ale nějaká veliké zásoby bankovek. Ušetříte nejen stres, ale i možnou ztrátu či odcizení. Důvodem je i to, že ztrátu bankovek nepojistí žádná pojišťovna, zatímco ztrátu platební karty ano.

Při výběrech z bankomatů je také dobré si uvědomit, kolik vás výběr bude stát. Pokud není vaše banka součástí mezinárodní skupiny jako je Erste (Česká spočitelna) nebo Société Générale (Komerční banka), můžete zaplatit za každý výběr i stokoruny navíc. I vaše banka si může za bankomatový výběr strhnout třeba až jedno procento z vybírané částky. Je proto dobré vědět, jak máte nastavené podmínky pro vybírání hotovosti v cizině a případně je ještě před odjezdem upravit.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru