Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto? Pixabay

Pojištění golfistů není marná a drahá záležitost

PRAHA Pojištění golfistů na ochranu proti ranám, které poničí zdraví nebo majetek cizích lidí, může v tuzemsku vyjít i na několik tisíc korun za rok. Možností, jak se zabezpečit proti nejrůznějším škodám, které vzniknou při hře, je několik.

Možná se vám to stalo taky. Užívali jste si s kamarády golf a došli společně na nějakou „dlouhou“ jamku, kde nebyl vidět konec, tedy ani pohyb lidí. Nikdo se ale před vámi nepohyboval a nebyl vidět. Proč tedy otálet s vlastní hrou? Začali jste odpalovat rány. Hra pěkně odsýpala, jenže najednou jste před sebou viděli někoho ležet a kolem něj běhali další lidé. „Trefili jste ho míčkem, to bude drahý…,“ uslyšeli jste dramatická prohlášení. Anebo jiný příběh s rozbitými skly aut, či domů, která jste nechtěně rozbili svými míčky, protože jste prostě netrefili hřiště. Co s tím? Naštěstí se i proti nečekaným ztrátám na zdraví či majetku můžete bránit.

Hned na začátku je nutné říct, že v Česku existuje několik možností, jak se proti škodám na zdraví a majetku způsobených při golfu ochránit. Využít lze samozřejmě služeb většiny domácích pojišťoven, ale jsou tu i firmy, které se specializují výhradně na ochranu proti škodám způsobených golfem. A možností je také využít doplňkových služeb některých domácích bank, které nabízejí specializované golfové pojištění.

Pojištění za několik set korun

Společnost Golfplan se specializuje výhradně na golfové pojištění. Nabízí pojištění jako balíček různých typů ochrany golfistů. Podle Daniely Grundelové, se kterou HrejGolf.cz problematiku rozebíral, se jedná o roční komplexní pojištění zaměřené na rizika hráče a jeho samotné hry. Pokrývá hlavně odpovědnost golfistů za škody, úrazy, nebo hospitalizaci v nemocnici kvůli golfu a na rizika jeho golfových holí a vozíku (odcizení, ztráta, poškození). Pojistku lze sjednat online do tří minut a pojištění začíná platit od následujícího dne. „Pojištění je určeno právě pro golfisty amatéry, ať už se jedná o nováčka nebo o ostříleného hráče s nízkým handicapem,“ řekla HrejGolf.cz Daniela Grundelová. Pojištění platí nejen v ČR, ale i ve světě.

U většiny českých pojišťoven nějaký „přímý“ produkt na pojištění golfistů nenajdete. Ochranu před následky golfové hry na poškození zdraví či majetku se proto řeší buď připojištěním odpovědnosti za škody, třeba v rámci pojištění nemovitostí a domácností, tak jako například u Allianz, nebo úrazovým či cestovním připojištěním. Podle Evy Svobodové z UNIQA pojišťovny je pojištění golfistů otázka různých druhů pojištění. „Zájmová golfová organizace si může pojistit své členy kolektivním úrazovým pojištěním. Každý člověk pak může řešit ochranu škod v rámci Pojištění domácnosti, například pokud dojde k odcizení bagů přímo z pojištěného bytu,“ vysvětluje Svobodová. A pro golfové kluby je možností také Pojištění odpovědnosti klubu. V tomto produktu se řeší škody vzniklé třetím „stranám“, např. škody za míček, který dopadl na auto zaparkované za golfovým areálem. Eva Svobodová upozorňuje na to, že škody vzniklé aktivním účastníkům organizované soutěže, rozuměj turnajů, jsou ale ve „výluce“, což je standardem na trhu. Srozumitelně řečeno: na podobné případy se pojištění nevztahuje.

Chraňte nejen zdraví, ale i majetek

Jak tedy postupovat? „Standardně si u nás klient (a je jedno, jestli je golfista, cyklista nebo rybář) může uzavřít úrazové pojištění (pro případ, že se zraní) a pojištění odpovědnosti (pro případ, že způsobí škodu na majetku či zdraví třetí osobě),“ popsal nejkratší cestu k ochraně před velkými výdaji za škody golfových hráčů Petr Milata, mluvčí ČSOB Pojišťovny. Amatérští hráči golfu přitom mají oproti profesionálům výhodu. U českých pojišťoven totiž většinou platí, že profesionální sportovci musejí projít při pojišťování škod na majetku či ochraně zdraví mnohem složitějším sjednávacím procesem. Jednoduše řečeno – v mnoha případech jim tak nepostačí uzavřít pojištění třeba online.

Pravdou ale je, že v Česku se univerzální pojištění nabízelo. Třeba právě Allianz ještě v roce 2011 takový produkt měla v nabídce. Na zákaznické lince jsme se ale dozvěděli, že tento produkt už nyní v nabídce nemají. Podle Kateřiny Kráthové z Allianz pojišťovny pro amatérské golfisty, kteří hrají golf pouze rekreačně, je dostačující cestovní pojištění do zahraničí. V něm kryje pojišťovna při golfových aktivitách v zahraničí léčebné výlohy, následky úrazu, odpovědnost nebo sportovní vybavení v rámci pojištění zavazadel. V rámci Česka pak kryje pojištění občanské odpovědnosti škody, které může golfista způsobit jiným osobám v rámci provozování sportovní aktivity.

Cestou k ochraně proti ztrátám a škodám z golfové hry může být i doplňkové pojištění, které svým klientům nabízí v tuzemsku například J&T Banka. Podle Moniky Veselé, PR manažerky finanční instituce, je možné pojištění získat jako doplňkovou službu k platební kartě, na jejíž držitele se pojištění vztahuje. „Limity plnění jsou nadstandardní, nicméně konkrétní částky nebudeme uveřejňovat. Pojištění zahrnuje nejen pojištění golfového vybavení, ale také úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění hráčského příspěvku, green fee, hole in one či pronájem náhradního golfového vybavení,“ upřesnila Monika Veselá pro HrejGolf.cz.

Příklady pojištění golfových aktivit prostřednictvím produktů pojišťoven

Pojišťovna/Položka Roční pojištění
(v Kč)
Plnění a benefity
Golfplan 2 100 Plnění v programu Birdie
Golfplan 1 600 Plnění v programu Par
Golfplan 1 300 Plnění v programu Bogey
ČSOB Pojišťovna individuálně dle podmínek Plnění ČSOB Pojišťovny
Uniqua individuálně dle podmínek Plnění  pojišťovny Uniqua
Pojišťovna VZP individuálně dle podmínek Plnění Pojišťovny VZP

Zdroj: Weby a kalkulátory pojišťoven

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru