Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Depositphotos

Přehledně: která golfová hřiště máte nejradši

PRAHA Velký bratr Google nabízí spoustu více či méně užitečných dat. Stejně jako na něm můžete najít recenze oblíbených restaurací, kulturních podniků nebo turistických cílů, najdete tu i hodnocení golfových hřišť. Dali jsme si práci a aktuální stav vyhodnotili ‒ dozvíte se tak, které hřiště v Česku je nejlepší.

Hodnocení samozřejmě berte s rezervou, zvlášť tam, kde se o výsledek postaralo jen pár recenzentů. Na druhou stranu, orientačně jistě přidělené googlovské hvězdy o daném golfišti vypovídají. Vycházeli jsme ze seznamu hřišť zveřejněného na webových stránkách České golfové federace a ke každému hřišti vyhledali v Mapách Google hodnocení počtem hvězdiček a počet udělených recenzí. Hřiště jsme poté seřadili podle počtu dosažených hvězdiček a s přihlédnutím k počtu recenzentů (více recenzentů při stejném počtu hvězdiček posouvá hřiště v tabulce výš). Takto jsme seřadili všechna hřiště, ale také podle jednotlivých krajů. Kromě toho jsme vytvořili i vlastní HrejGolf.cz rating spočívající ve znásobení počtu hvězdiček počtem recenzí ‒ je to spíš zábavnější snaha oddělit stejně hodnocená hřiště s rozdílným počtem recenzentů. V některých případech je v mapách samostatně jak hřiště tak provozující klub či i jiné subjekty ‒ v takové situaci jsme sáhli po hodnocení, které je pro dané hřiště nejpříznivější a současně obsahuje nejvíce recenzí. Data z Googlu pocházejí ze dnešního dne, časem se tedy mohou změnit. Podklady, ze kterých žebříčky vycházejí, najdete v online tabulce na Google Disku.

Přestože recenzenti na Google mohou používat škálu od jedné do pěti hvězdiček, golfová hodnocení jsou poměrně vyrovnaná od 4,0 do 4,8 s průměrem 4,4 hvězdiček. Průměr počtu recenzí je 218, přičemž některá hřiště jich mají doslova jenom několik (nejmenší počet jsou dvě, pokud nepočítáme dvě hřiště bez recenze), nejvyšší počet je 1789.

Mezi nadprůměrně hodnocené kraje patří Jihočeský, Jihomoravský, Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský a Vysočina. Na průměru jsou Pardubicko, Praha a Ústecko, pod průměrem skončily kraje Středočeský a Zlínský.

Absolutní jedničkou jsou Kácov, Pyšely a Broumov

Všechna tři hřiště dosáhla nejvyššího ocenění 4,8. V pořadí první, kácovský Panorama Golf Resort má i slušných 435 recenzí, špatně na tom není ani druhý Loreta Golf Club Pyšely se 197 hodnoceními. Broumovský Grosshof už má „jen“ osmapadesát recenzí.

Pomyslně mezi elitu patří i harrachovské hřiště, o jeho nejvyšší hodnocení se ale postaralo jenom osm recenzentů.

O jednu desetinu hvězdičky nižší hodnocení má dalších deset klubů, jednadvacet hřišť dostalo známku 4,6 a mezi nadprůměr s hodnocením 4,5 patří ještě dalších pětadvacet golfišť. Devětadvacet hřišť patří k průměru.

Většina pražských hřišť je nad průměrem

Black Bridge na Černém Mostě, Hodkovičky i Hostivař hodnotí golfisté shodně 4,5 body. Dolnopočernický resort ale má jednoznačně nejvíc příznivců (818), pomyslnou dvojkou jsou Hodkovičky (490) následované Hostivaří (321).

Zbraslavský Prague City Golf ohodnotilo 259 golfistů známkou 4,4 a motolský Golf Club Praha dostal od 230 recenzentů hodnocení 4,3.

Kdo vede v jednotlivých krajích?

Celostátně první Kácov a druhé Pyšely drží stejné pořadí i ve Středočeském kraji. Formální trojkou je PGA National Oaks ‒ má sice hodnocení 4,7, ale jenom od čtrnácti recenzentů. Férovější je přisoudit bronz konopišťskému hřišti, které má sice jen 4,6 bodů, ale od 539 hráčů.

V jižních Čechách je to Český Krumlov se 4,7 body od 283 hodnotitelů ‒ a na paty mu těsně šlape Jistebnice se stejným hodnocením se ztrátou jen dvanácti recenzentů.

Na Karlovarsku se 4,7 body od 89 lidí vedou šestijamkové Luby následované karlovarskou osmnáctkou (4,6:271). Jedničkou Plzeňska jsou Hořehledy se 4,7 hvězdičkami, ovšem udělenými jen třemi hráči. O desetinu nižší hodnocení pak má resort Greensgate se 433 recenzenty.

Na Ústecku vede Kotlina Terezín s nadprůměrnými 4,5 body od 410 golfistů.

Formálním králem Liberecka je už zmiňovaný Harrachov. Se čtyřiapadesáti recenzemi a hodnocením 4,7 jsou dvojkou devítijamkové Semily, nejlepší osmnáctijamkové hřiště v kraji je Ypsilon (4,6:261).

Grosshof z absolutní špičky vede i královéhradecký žebříček, nejlepším osmnáctijamkovým hřištěm v kraji jsou Mladé Buky (4,6:394). Na Pardubicku vedou Lázně Bohdaneč hodnocené 4,7 body od 243 hráčů.

Vysočině kraluje Svratka se 4,6 body od 151 recenzentů.

Stejnou známku má na Zlínsku i golfový resort Komárno na Búřově ‒ jenže jen od pětadvaceti recenzentů. Čtrnáct hodnocení rovněž se 4,6 body mají i Velké Karlovce. O desetinku méně, ale s 258 recenzenty, má Ostrožská Nová Ves.

I situace na jižní Moravě je složitá. Podle počtu bodů vede šestijamková Kšírovka s hodnocením 4,7 od 114 lidí, druhá je sedmadvacetijamková  Kaskáda (4,5 od 675 recenzentů) a třetí osmnáctijamkový Slavkov (4,5 od 545 lidí).

Moravskoslezskému kraji šéfuje beskydský Golf Resort Ropice (má 4,7 hvězdiček od 165 golfistů), nejlepší na Olomoucku je hřiště v Dolanech (4,6:126).

Babišovo trpké vítězství

Ten člověk to asi má v sobě ‒ ve všem je či chce být nejlepší, ale vždycky je to nějak cinklé. Kdybychom vycházeli z redakčního HrejGolf.cz ratingu, největší hvězdou v Česku je Čapí hnízdo. Má sice jenom 4,2 bodů, ale od fantastických 1789 recenzentů. Po vynásobení obou ukazatelů tak pomyslně vede se 7514 body. Problém je v tom, že velká většina z nich hodnotí resort jako celek. Podle pravidel tohoto textu jsme Čapímu hnízdu přiznali nejpříznivější možná hodnocení ‒ ve skutečnosti ale samotné golfové hřiště na Čapím hnízdě zatím nikdo nehodnotil.

Nejpopulárnější je Černý Most a hradecký Park Golf

Férovým vítězem vítěz tak je golfový resort Black Bridge hodnocený čtyřmi a půl hvězdičkami a 818 recenzenty. Trojkou v pořadí je královéhradecký Park Golf (4,5:743).

Nad pět set hodnocení už má jen osm dalších klubů (Malevil, brněnská Kaskáda, Cihelny, Čeladná, Ostravice, Kunětická hora, Konopiště, Austerlitz) a s přimhouřením oka Hodkovičky (490).

Určitě by stálo za to výsledky více rozebrat i z marketingového pohledu ‒ někteří provozovatelé do něho moc neinvestují a těší se slušné pozici, u jiných je to přesně naopak. Svůj vliv má i doba trvání golfového hřiště. Detailnější analýza ale nebyla ambicí tohoto textu, třeba k ní tento přehled bude inspirací.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru