Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Pixabay

Raf, tedy rough v golfu, umí hráče často pěkně „pokousat“

PRAHA Rough, v golfové terminologii místo, které leží za „fervejí“ každé golfové jamky, umí být pěkně zrádný. Řada amatérských golfistů ale hru z těchto míst často podceňuje. A pak většinou „láme“ hůl nad špatným výsledkem. 

Zažil to snad každý golfista: Stojíte na odpališti první jamky, snažíte se nemyslet na nic, aby byla vaše první rána skvělá… a skutečně se to povede. Tělem se rozlije úleva a ze srdce spadne snad tuna kamenů. V hlavě se usadí pocit, že teď už vás nemůže nic překvapit a všechno zvládnete. Pak se chystáte ke druhé ráně, protože si myslíte, že do konce jamky zbývají tak maximálně dva údery včetně patu. „Teď už se přece nemůže nic pokazit,“  rezonuje přesvědčení v hlavě. Odpálíte tu druhou ránu a míček skončí právě v místě, které je často hodně zrádné ‒ jednoduše v roughu (čti „rafu“). Jak z tohoto místa ale zahrát ránu nejlépe?

Rutina před ránou se vyplácí

První dobrou zprávou je, že některé golfové areály umožní procvičovat i hru právě z takových míst. Při tréninku se proto vyplatí nacvičit i rutinu před úderem. Trenéři doporučují začít tím, že zjistíte, jak golfový míček leží. Pak je dobré zkusit, už samozřejmě mimo míček a nejlépe rukou, jak hluboká tráva v daném úseku je a podle toho si říct, jakou holí a jakým stylem míček odehrát. Častou chybou amatérů je podle profesionálních trenérů to, že hodně hráčů se na míček dívá „ze shora“ a tudíž nemusí správně vyhodnotit jeho polohu. Ale i když všechno proběhne, tak jak má, co pak?

„Ideální je zahrát z roughu o zhruba dvě čísla vyšší holí, než by hráč použil ze stejné vzdálenosti z fairwaye,“ vysvětluje Roman Chudoba, trenér PGA na pražské Hostivaři. Vedení hole do nápřahu při takové ráně pak musí být podle něj strmější než u klasické rány. A to kvůli lepšímu kontaktu s míčkem. „Dál musí hráči počítat s tím, že hlava hole se bude při kontaktu s trávou zavírat a proto už při založení je lepší mít hůl lehce otevřenou,“ dodává Chudoba.
Před popisovanou ranou podle vlastní zkušenosti vím, že je dobré vícekrát zkusit cvičný úder. Trenéři radí, že k tomu, aby si váš mozek zapamatoval ten správný švih, je dobré myslet na to, aby ve vašem prošvihu směřovala hlava hole právě pod míček, jak jsme zmínili dříve. Když se vám povede vyseknout holí drn s trávou, buďte si jistí, že jste udělali maximum možného. Pokud totiž onen drn nevyseknete, nepřijde vaše hůl pod míček a rána bude s největší pravděpodobností tzv. „topnutá“.

V tomto okamžiku je nutné nezapomínat ani na držení hole a rychlost úderu. V tom prvním případě je doporučení jasné: Obě hráčovy ruce a hůl by měly co nejdéle vydržet v tzv. pozici „Y“, tudíž jakékoliv krčení rukou či povolování loktů k dobré ráně s největší pravděpodobností nepovede. A rychlost úderu? Platí zásada, která říká, že když je míček schovaný hluboko v trávě, měli byste hůl vést větší rychlostí, než když míček leží jen takříkajíc „na povrchu“ trávy.

Nepodceňujte vysokou trávu

Může se ale stát, že se při hře dostanete i do vyšší či vysoké trávy. Správným postupem je v tomto případě v první řadě to, že si hodně intenzivně sami sobě řeknete, že ten míček nemůžete hrát jako z „ferveje“. Nejen ze zkušenosti trenérů, ale i samotných golfistů vím, že velké procento hráčů na tuto skutečnost zapomene a posléze se diví, že jejich míček neskončil „dobře“.

Takže – i když bude váš míček ležet ve vysoké trávě ve vzdálenosti třeba pro vás „jen“ více než sto metrů do greenu, nesnažte se do cíle dostat za každou cenu. Třeba tak, že si vezmete hůl pro delší rány. „Při hře z roughu je nutné také počítat s větším doběhem míčku, tedy nepřeceňujte sílu rány do greenu ze vzdálenosti právě více jak sto metrů,“ varuje proto trenér Roman Chudoba. Hráčům doporučuje dostat se raději před green a nesnažit se o jeho přímý zásah, právě z roughu. Když to člověk nesplní, může být pak výsledkem hodně pokažená rána.


Už odebíráte náš newsletter? Přihlaste se do konce února a soutěžte o kšiltovku Callaway nebo míčky s logem HrejGolf.cz nebo knížku golfových příběhů od Thomase Moora. Více informací najdete tady
.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru