Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Foto: Archiv redakce

Zlomový rok pro golf. Od 2020 bude mít svět jeden výpočet hendikepu

PRAHA Nový rok 2020 přinese celosvětovému golfu jednu zásadní novinku. Začne totiž platit jediný systém pro výpočet tzv. hendikepu. Tedy čísla vyjadřujícího herní úroveň jeho majitele. Češi změnu ale moc nepocítí. Téměř shodná pravidla, jako mají být ta nová, tu totiž už platí.

Je to jednoduché. Hendikep říká, že když golfista patří do kategorie HCP 34, může zahrát hřiště s parem 72 až o 34 ran navíc. A čím nižší číslo je, tím lepším je člověk golfistou. Nejvyšší hendikep, s nímž v tuzemsku začíná prakticky každý začátečník, je 54. Čísla jsou důležitá k tomu, aby si kdekoliv na světě mohli mezi sebou zahrát golfisté různých úrovní. Zdánlivě jednoduchá myšlenka ale měla dosud svoje úskalí. To spočívalo v tom, že ve světě existovalo několik způsobů výpočtu HCP. Vedle způsobu výpočtu čísla americké golfové asociace (USGA) totiž existovalo ještě dalších pět způsobů výpočtu. Od roku 2020 ale bude všechno jinak.

Změna golfových výpočtů

Nový celosvětový systém je obecně hodnocen jako velmi podobný zmiňovanému USGA. Hráči bude vypočten hendikep podle průměrné výkonnosti a číslo bude vycházet z posledních 20 kol, které daný golfista odehrál na turnajích. Ke stanovení handicapu budou ovšem stačit i tři turnajová kola, když hendikep bude určen z nejlepších osmi výsledků na oficiálních turnajích dané golfové federace. Tímto způsobem získaný hendikep se bude používat k určení „hracího hendikepu“ pro každou jamku každého hřiště. A jak třeba upozorňuje časopis Golf Digest, zde je jedna změna: Tyto hrací hendikepy budou vyjadřovat počet úderů, které golfista dostane vzhledem k paru, a ne ke Course ratingu (jde o parametr hřiště používaný pro srovnání obtížnosti jednoho hřiště ke druhému a vyjadřuje jeho obtížnost v absolutních číslech se započtením řady parametrů).

Golfoví experti se shodují v tom, že asi největší změnou oproti stávajícímu systému výpočtu hendikepu je to, že nejhorší skóre, jaké bude moci hráč na jamce při turnajích zapsat, bude net double bogey, tedy dvě rány nad předepsaný počet ran jamky, bez ohledu na hráčův hendikep. Evropská golfová asociace sice schválila už o letošních prázdninách přistoupení ke Světovému hendikepovému systému (WHS) od 1. ledna 2020, ale jednotlivé členské federace k němu mohou přistoupit kdykoliv právě po tomto datu.

Golfová scéna jednotná pravidla vítá

Společnost R&A, založená v roce 2004 v St. Andrews, která se na zavedení nových pravidel pro jednotný výpočet hendikepu podílela, na svých stránkách uvedla zajímavá data. Podle ní v kvantitativním průzkumu v 15 zemích po celém světě, na vzorku 52 000 respondentů vyplývá, že 76 procent z nich nový systém podporuje, 22 procent je ochotno zvážit jeho výhody a pouze dvě procenta jsou proti němu. Takže: Hezkou hru, ať budete hrát kdekoliv a udržujte svůj hendikep nízko!
kor/z

Reklama
Golfové micky z golfchampion.cz

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Golfové voziky z golfchampion.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru