Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2

Drama ve Scottsdale Tony Finau neustál

PRAHA Napínavá podívaná do poslední chvíle a skvělé výkony golfistů v obou nejdůležitějších světových sérií turnajů. To byl víkend s podniky v Saúdské Arábii a ve Spojených státech amerických.

European Tour nabídla ve finálovém kole turnaje Saudi International fanouškům golfu do poslední chvíle napínavou podívanou. A to i díky hodně větrnému počasí, ve kterém postupně ztratili veškeré naděje na nejlepší umístění až dosud na vítězství „pasovaní“ favorité. Palmu vítězství si tak nakonec po pěti a půl letech čekání na titul, chcete-li po 2037 dnech, odváží z klubu Royal Greens Golf & Country Club v King Abdullah Economic City v Saúdské Arábii, anglický golfista Graeme McDowell.

Stíhací jízda na prvenství nestačila

Neměl to ale jednoduché – jak už bylo řečeno nejen kvůli větru, ale i doslova „stíhací“ jízdě obhájce titulu Američana Dustina Johsona. Ten ovšem nakonec prohrál o dvě rány s výsledkem -10 ran a souhrnným počtem úderů 270. V první pětce konečného pořadí se blýskl také další veterán světových golfových klání – Phil Mickelson. Ten obsadil dělené třetí místo s výsledkem -9 ran a celkovým počtem úderů 271.

Světová golfová média připomínají, že McDowell vyhrál naposledy velký turnaj v roce 2010, když zvítězil na majoru US Open. V samotné evropské „tour“ jde o jeho jedenáctý titul. V hodnotících zprávách zpravodajských agentur se objevilo třeba i to, jak uvedla ČTK, že účast na tomto turnaji odmítli Rory McIlroy i americká hvězda Tiger Woods, kterého prý nepřesvědčilo ani startovné ve výši tří milionů dolarů. Výsledný žebříček zveřejnila European Tour na svém webu.

Americké drama lídr nevyhrál

V americké sérii profesionálních golfových turnajů PGA Tour se v TPC Scottsdale v Arizoně hrál turnaj Waste Management Phoenix Open. Finálové kolo připomínalo počasím doslova „omalovánky“: Modré nebe bez mráčků a větru s nádherným sluníčkem. Hrálo se i o krásné peníze a výkony tomu odpovídaly – celkem o 7 300 000 dolarů. A na své si museli přijít i diváci. Zatímco až do posledních jamek se zdálo, že turnaj skončí po osmnáctce vítězstvím lídra klání Tonyho Finaua, na konci bylo vše jinak.

Finau totiž neudržel náskok jedné rány před pronásledovatelem Webbem Simpsonem. Po osmnácti odehraných jamkách tak svítilo na leaderboardu stejné číslo u obou: mínus sedmnáct ran, celkově 267. Nastoupilo tak play-off, chcete-li „vyřazení“. V něm se vše obrátilo a Finauovi nevyšel jeho plán, totiž když vsadil na rychlé odhlášení se z turnaje v Saúdské Arábii a turnaj v „domovské“ Arizoně o ránu za Webbem Simpsonem prohrál. Celkové pořadí hráčů turnaje zveřejnil web PGA Tour.