Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Ilustrační foto: Pixabay

Vláda už zase vyhrožuje lockdownem. Po jarní stopce je to pro golf další špatná zpráva, na druhou stranu díky první vlně už víme, že právě díky tomu, že jde spíš o individuální sport venku, úplného zákazu se asi bát nemusíme. Ale co čeká golf ve vzdálenější budoucnosti tváří tvář současným hrozbám?

„Předpovídání je velmi komplikované. Zvlášť, když se jedná o budoucnost,“ prohlásil kdysi americký baseballový trenér (a národní „popleta“) Yogi Berra a vstoupil do amerického národního kánonu s další zásadní hláškou. Zároveň nicméně nabídl ideální úvod pro jakýkoliv text, který se pokouší věštit budoucnost, v tomto případě třeba tu golfovou. Projděte si s námi možné vize.

Koronavirus

Ta zkušenost je příliš čerstvá. Před nějakými osmi měsíci o takzvané čínské chřipce věděli jen experti v oblasti virologie a epidemiologie. Golf sám o sobě s koronavirem koexistovat může. Je to ‒ pokud nebudeme brát v úvahu jeho virtuální podobu ‒ nehalový sport, kde opravdu není problém (s výjimkou devatenácté jamky) dodržovat rozestupy a chovat se z hlediska ochrany před virem relativně bezpečně. Tyto benefity společně s potřebou se takříkajíc „vyvětrat“ by mohly golfu přivábit nové hráče, kdyby nebylo ekonomiky. Golf má totiž stále pověst spíše dražšího sportu a předpokládané ekonomické turbulence celku a finanční potíže jednotlivců úplně růžovou budoucnost tomuto sportu nemalují. Lidé se budou nyní podle všeho dvakrát víc rozhodovat, jestli si pořídí luxusní statek a připusťme, že nové hole nebo golfová dovolená takovým zbytným statkem jsou.

Globální oteplování

Nezáleží na tom, jestli na klimatickou změnu věříte nebo nikoliv. Ten společenský diskurz tady je a golf bude ovlivňovat. Udržování golfových hřišť je ekonomicky nákladná záležitost, voda je vedle práce údržby jedním z nejvyšších výdajů. A bude ještě dražší. A ještě méně dostupná. A golf jí spotřebuje opravdu hodně. Třeba v suché oblasti Las Vegas patří golfové hřiště mezi čtvrtinu (28. z první stovky) největších konzumentů vody vůbec. A byť určitá technologická revoluce, která by z golfu udělala méně žíznivý sport, již probíhá, lze předpokládat, že tento fakt bude golf do budoucna velmi silně ovlivňovat. Jak? Experti se více méně plošně shodují, že golfová hřiště se budou zmenšovat, takže budoucnost nahrává spíše devítijamkovým hřištím.

Amatérská hra

Golf podle všeho čeká pokles. Aktuálně se mu na hobby úrovni věnuje odhadem nějakých dvacet pět milionů lidí a už nyní toto číslo spíš stagnuje. Předpoklady, že golf oživí přítok bohatnoucích Číňanů a Indů, se nepotvrdily, efekt Tigera Woodse, který deset patnáct let zpátky přitáhl na hřiště novou generaci hráčů, s poklesem jeho výkonnosti vyprchal, mladí si dokáží najít jiné formy zábavy. Golfu by sice mohlo prospět demografické stárnutí západní populace, to ale podle všeho bude vyvážené jistými problémy na příjmové straně důchodců, kdy penzijní systémy nebudou generovat dostatečný počet finančně zajištěných seniorů, kteří by drželi nad vodou golfové kluby. Šancí by mohlo být vtáhnout více žen a minority, v těchto oblastech nicméně golf nebyl v minulosti úplně nejúspěšnější.

Profesionální golf

Ve světle načrtnuté budoucnosti amatérského golfu, stane se z něho jedna z těch věcí, na kterou se rádi kouknete v televizi, aniž byste ji sami uměli nebo dokonce vyzkoušeli. Profesionální golf bude pokračovat ve svém „odepínání“ od reálného života. Generace stárnoucích ekonomicky zajištěných mužů jako hlavních hráčů a fanoušků ještě nějakou dobu udrží golf ve sponzorské sféře zájmů, takže o své oblíbené přenosy PGA Tour se nemusíte obávat. To, co se bude odehrávat na obrazovce, se nicméně stále více bude vzdalovat tomu, co znáte z vlastních hřišť. Progres profesionálních golfistů je díky specializaci a propracovanějšímu tréninku natolik velký, že amatérští hráči nezvládají držet krok a hra ‒ ve srovnání s tím, co znají amatéři z televize nebo turnajů ‒ je stále více a více frustrující. Speciálně na hřištích, která se kvůli profíkům prodlužují. Tolik říkají průzkumy mezi golfisty.

Nejsou to příliš pozitivní predikce, což? Pokud máte golf opravdu rádi, nemusíte nicméně zoufat. Lidská rasa včetně golfistů má velkou schopnost adaptace a tak se dá předpokládat, že naše i budoucí pokolení hráčů si najde způsob, jak si tuto krásnou hru naplno užít i v proměňující se budoucnosti.


Pokud to vidíte jinak, napište nám svůj názor ‒ do diskuse pod článkem, na sociálních sítích nebo mailem na redakce@hrejgolf.cz.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru