Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: PXhere

Čistěte pravidelně své golfové hole. Vyplatí se to

PRAHA Ač to možná někteří golfisté neradi uslyší, pravdou zůstává, že úspěch při hře začíná u důsledné péče o golfové vybavení. Zvláště pak o hole. Dobré je nezapomínat ani na správné uskladnění golfového náčiní.

Jaro je pro golfisty obvykle tím nejúžasnějším obdobím – zima a nucené „domácí vězení“ je minulostí, hřiště se otevírají jedno za druhým. Jenže – a teď si dovolím parafrázovat jeden známý výrok klasika – tento způsob jara se zdá býti poněkud nešťastným. Hřiště byla až do nedávna zavřená a všude kolem nás řádí stále obávaný koronavirus. Z hlavy golfistů tak možná vypadla starost o údržbu golfových holí.

Ale i přesto platí, s trochou nadsázky, že každý golfista by měl své hole hlavně čistit, čistit a znovu čistit. Pokud to totiž neděláte po každé ráně, nebo alespoň po každé hře, pak výrazně škodíte především sami sobě. A to kvůli zaneseným drážkám na holích. Ty totiž ovlivňují nejen rotaci míčku, ale i délku a přesnost rány. Mimo údržbu ale nemohou zůstat ani gripy či shafty a samozřejmě je třeba dbát i na správné skladování bagu s holemi.

Chce to hlavně klid

Není nutné hned protáčet oči při představě, kolik času taková péče zabere. Ve skutečnosti to není až tak hrozné. Stačí se řídit několika základními radami, které nás příliš neomezí. Pokud je ale naplníme, štědře se nám to vrátí v podobě čistého, dlouho sloužícího a bezchybného vybavení, které maximalizuje kvalitu našich výkonů.

Základní požadavek v podobě čištění drážek holí vyplývá už ze samé podstaty jejich existence na golfovém náčiní. Prvním důvodem jejich přítomnosti je, že se o ně míček zachytí, a dostane tak větší rotaci i rychlost. Druhým důvodem je lehčí odtok vody, aby vám míček při úderu nesklouzl z hole. Proto udržujte drážky čisté a hůl lehce očistěte nejlépe vždy po každém úderu. Rozhodně na čistění hlavy hole nepoužívejte ocelový kartáč. Poškodíte tím ochrannou vrstvu hole, odřete její hlavu a otupíte drážky hole.

Dodržujte také pravidlo o tom, že mokrou hlavu hole neschováte pod kryty, tedy covery. A to, že když to uděláte, hrozí holím koroze. Kryty na hole ale rozhodně používejte. Nejsou jen pro parádu. Minimálně na drivery, dřeva, hybridy a puttery. Zabráníte tím jejich poškození, když na sebe hole v bagu narážejí.

Grip bývá poněkud podceňovanou součástí hole, což je velká chyba. Pokud ho zanecháte špinavý a opotřebovaný, pocítíte důsledky především při deštivém počasí. Takový grip totiž způsobí, že vám bude hůl vyklouzávat z rukou a bude potřeba ji držet pevněji. Jenže to zas přirozeně ovlivní sportovní výkon. Proto platí, že jakmile zpozorujete špínu na gripu, měli byste ho očistit navlhčeným hadříkem. A sledujte i jeho „ošoupanost“. V případě lesklého vzhledu gripu a značné tvrdosti na dotek je třeba si přiznat definitivní opotřebovanost a ihned zakoupit nový. V průměru taková výměna probíhá jednou za rok, záleží však, jak často hrajete.

Pozor na sklad

Kromě gripu si dávejte pozor také na shafty holí, aby se u těch ocelových neobjevovaly skvrny rzi a u grafitových zase nebyly posekané. Grafitová vlákna se totiž lehce poškodí a případné zuby by měly velký vliv na životnost hole. Pokud jste shafty dosud neošetřili, tak máte právě teď příležitost. Ocelové shafty navoskujte. Díky tomu na nich nebude ulpívat voda ani vlhkost. Někdo zase chrání krčky grafitových shaftů průhlednou páskou, čímž zabrání otlučení od okolních želez.

Poslední rada je nejprostší, ovšem zřejmě nejpodstatnější – dávejte si velký pozor, kam uskladňujete doma bag s holemi. Dbejte na to, že největší hrozbou pro hole je mechanické poškození, vlhkost a změny teplot. Dlouhodobé skladování na vlhkém místě nebo v kufru auta tedy nepředstavuje ten nejšťastnější způsob, jak své vybavení udržet co nejdéle v dobrém stavu.

Než budete připravovat své golfové vybavení na ostrý provoz na hřištích v letošním roce, přečtěte si i text, který připravil redakční kolega HrejGolf.cz Alois Žatkuliak. Na našem webu si tak můžete přečíst rady zkušeného golfisty o tom, co všechno byste neměli zapomenout, než vyjedete ke své hře. Na první pohled se může zdát, že rozdíl mezi pečlivě ošetřenou a očištěnou holí a poněkud méně opečovávanou nemůže být tak velký. Omyl. Je. Pravidelnou údržbou holí nejen prodloužíte jejich trvanlivost, ale projeví se i na přesnosti a délce ran. Hezkou hru!

Do textu přispěl také Alois Žatkuliak.
Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru