Pořád si stojíme za tím, že golf je finančně velmi dobře dostupný sport. A jestli ho chcete hrát, nemusíte být rozhodně žádný milionář. Pokud ale se vám v noci na dnešek zdálo sedm čísel, která si zítra vsadíte a v neděli je vytáhnou ve sportce, možná se vám bude hodit pár tipů, jak tyto „tvrdě vydělané“ miliony utratit.
Nejen pro takový případ se může hodit seznam pěti nejdražších golfových holí v dějinách. Ve většině případů se jedná o historické, respektive sběratelské kousky. Nicméně pokud byste chtěli něco praktičtějšího, na konci vás čekají i dva bagy. Pravda, nikoli nejlevnější. Takže vás zveme na malý nákupní výlet, připravte si peněženky…
1
Long Nosed Putter Andrew Dickinson
(181 000 amerických dolarů, tj. 4,2 miliony korun)
Rekord padl v aukční síni Sotheby’s před třinácti lety. A jeho předmětem se stal putter z osmnáctého století. Proč mezi všemi holemi právě tento? Protože se na něm dochovala značka jeho výrobce, takže tento „kus rezavého železa“ je oficiálně nejstarší dochovanou golfovou holí se signaturou výrobce, což z něj samozřejmě dělá neskonalou sběratelskou raritu, ergo nejdražší golfovou hůl na planetě.
2
Metal Head Putter Simon Cossar
(170 000 dolarů, tj. 3,8 mil. korun)
Velmi podobný příběh. Akorát Sotheby’s vyměníme za konkurenční Christie’s a posuneme se ještě o devět let zpátky (což mimochodem ze Simona Cossara podle všeho hypoteticky dělá favorita v boji o první místo ‒ v případě, že by se hole dražily ve stejný čas). I tento putter pochází z přelomu osmnáctého a devatenáctého století, specifický je jak svou železnou hlavou, která tehdy byla neobvyklá, tak násadou z ovocného dřeva.
3
Square Toe Light Iron
(151 000 dolarů, tj. 3,5 mil. korun)
Nejhlubší návštěva historie v našem žebříčku. Tentokrát dokonce v sedmnáctém století. Podle expertů existuje na celé planetě pouze tucet holí, se kterými se hrál golf v dobách, kdy na britských ostrovech žil William Shakespeare či Isaac Newton a za kanálem La Manche se vedla třicetiletá válka. Všechny jsou v soukromých sbírkách bohatých sběratelů, tato změnila majitele jako poslední. V roce 2007. Proto je tak drahá.
4
Barth & Sons Golden Club
(149 000 dolarů, tj. 3,4 mil. korun)
Konečně něco novějšího. Němečtí řemeslníci si exkluzivní cenovku vysloužili nezvyklými použitými materiály. Čtyřiadvacetikarátové zlato nemá na holi úplně každý. Tahle vrstva v tloušťce pěti mikrometrů je nicméně zodpovědná jen za čtyři nuly. O další dvě místa doleva posouvají cenovku diamanty, které se nacházejí v hlavě hole.
5
Long Nosed Leo Durham
(91 000 dolarů, tj. 2,1 mil. korun)
Též historický kousek, rovněž z osmnáctého století, a zase vydražený v Sotheby’s, též v roce 2007 (holt zajímavá golfová dražba, snad brzo bude podobná). Tento si svou cenovku zasloužil perfektním stavem, v jakém se dochoval. Zatímco výše zmíněnou konkurenci museli zkoumat odborníci a experti na kovy s nejrůznějšími přístroji, podpis Lea Durhama na této dvojce železe si dokážete přečíst pouhým okem.
A teď ty slíbené dva aktuální bagy. Od toho nejdostupnějšího.
Stoletý Bentley
(cena 371 tisíc korun)
Pokud si značku Bentley spojujete s luxusními automobily, vůbec se nemýlíte. Loni tato původně britská značka, dnes v německých rukách koncernu Volkswagen, oslavila stoleté výročí a čím mohla potěšit více své fanoušky, než pořádně vychytaným bagem. V němž hole, jak automobilka sama skromně přiznala, spojují svět luxusu a dokonalého řemesla s dokonalým výkonem a sportem. Co se v tomto bagu v ceně auta střední třídy skrývá? Železa z titanu a karbonu. Titanová dřeva s vyměnitelnými násadami. Puttery z mixu vysoce odolné oceli 303 a superlehkého hliníku. Všechno „manuálně“ vyrobené za použití nejpřesnějších CNC strojů.
Pětihvězdičková Honma
(cena od 1,75 milionu korun)
Za tenhle bag se čtrnácti holemi v nejlevnějším provedení byste si už u Prahy s trochou štěstí mohli koupit i garsonku. Japonský výrobce Honma se na „umění“ vyrábět dokonalé hole dlouhodobě specializuje a jeho fanoušci, mezi které patří třeba Donald Trump nebo Jack Nicholson, přísahají na jeho perfekcionismus. Podle Honmy i setina milimetru může ve vaší hře dělat zásadní rozdíl, takže pokud zaplatíte výše zmíněnou částku, toto riziko podstupovat nebudete muset. Mimochodem, podle propagačních materiálů se na výrobním procesu během osmi týdnů práce podílí stovka řemeslníků. Na druhou stranu, pokud jste ten byt přímo v Praze (ideálně na Starém Městě) nedávno prodali a chtěli byste si za hole připlatit, není vůbec problém. Japonští perfekcionisté nemají problém vyrobit vám hole přímo na míru a zakomponovat do nich třeba i kovy jako je zlato či platina.