Ilustrační foto: Depositphotos

Co si pustit, když vás třeba počasí nepustí na golf

Z perspektivy čtenářů přicházíme možná s křížkem po funuse, ale během koronakrize jsme je mohli nakoukat sami. A tak vám teď můžeme nabídnout zasvěcený přehled filmů, který může být užitečný třeba v momentu, kdy vyrazíte na golfovou dovolenou a počasí bude k vašim hráčským plánům vstřícné jako letošní červen.

Projděte si s HrejGolf.cz pět nejlepších filmů s golfovou tématikou, kterými si můžete zpříjemnit deštivé odpoledne nebo dlouhé večery ‒ nebo se naopak vysmát hercům, jejichž swing je přes všechnu péči filmových koučů a umění střihačů mnohem hůře vypadající než ten váš. Procentové hodnocení  z Česko-slovenské filmové databáze (ČSFD) prosím berte s rezervou, hodnotí víc film než golfovou zápletku.

Zelený svět

Ok, milostný trojúhelník s vrcholy v podobě Kevina Costnera, Rene Russo a Dona Johnsona je trochu romantická slaďárna. Znám ale několik lidí, které právě tento příběh o ztracenci, kterého láska navedla zpátky na okruh a cestu profesionálního golfu, ke golfu přivedla. On asi každý populární sport má svou filmovou „outsider story“ (jako třeba boxerský Rocky nebo basketbaloví Hráči z Indiany) a tady Royi McAvoyovi ten vývoj lze s přivřenýma očima docela věřit. Závěrečná turnajová scéna je sice přitažená poněkud za vlasy (a Zelený svět se díky ní pravidelně objevuje v přehledech „nejulítlejších“ sportovních filmů), ale to se u filmu s romantickou složkou dá očekávat. Na druhou stranu, výhodou je, že by vám neměla nadávat přítelkyně, když na společný večer vyberete právě tento film.

Trailer na YouTube • ČSFD: 71 %

Caddyshack

Střelená komedie o jednom golfovém hřišti, nejrůznějších postavičkách golf na něm hrajících a syslovi, který má své vlastní záměry. Příběh caddieho Dennise Noonena toužícího jít na vysokou není v podstatě příliš důležitý, tvoří jen určité pódium, na kterém defilují skvělí komici jako Bill Murray, Chevy Chase nebo Rodney Dangerfield. Žánr ztřeštěné komedie není úplně pro každého, tento snímek nicméně má svoje kouzlo a ‒ třeba vedle možnosti podívat se na film s malými dětmi ‒ jeden nepopiratelný benefit: tady opravdu naprostá většina herců golfisty hrát neumí a ani se o to nesnaží. Takže zvedačka pro vaše swingové sebevědomí zaručena, stejně jako snad i trénink pro vaši bránici.

Trailer na YouTube • ČSFD: 63 %

Tommy’s Honour

Golf je strašně fotogenický, ten historický ještě o kousek víc. Přidejte skotskou kolébku tohoto sportu a máte film, který je jako reklama na práci kameramana. Tommy Morris je v polovině 19. století greenkeeperem v klubu St. Andrews. A byť jeho společenský původ tomu úplně nefandí, sní o kariéře profesionálního golfisty. Přes nevíru svého otce se stává golfovou hvězdou své doby a prakticky zakladatelem moderního golfu. Na cestě k tomuto titulu v historii samozřejmě stihne najít životní lásku i překonat desítky překážek. Zkrátka filmově fungující příběh na základě skutečných událostí z golfového pravěku v nejkrásnějších sportovních exteriérech, které si dokážete představit.

Trailer na YouTube • ČSFD: 67 %

Legenda o slavném návratu

Film z doby, kdy golf byl opravdu hrou především gentlemanů. Píše se rok 1930, Amerika je v krizi, golf jako zábava bohatých taktéž. Krásná dědička krachujícího golfového hřiště se jej pokouší zachránit soubojem dvou nejlepších hráčů své doby. A jako přívažek jim do hry pošla Matta Damona. Místní talent, který se po zážitcích z 1. světové války ke hře nikdy nevrátil. Sebevědomí mu vrací caddie Will Smith. Jak to dopadne asi nemusíte hádat dlouho. Zajímavější než samotný příběh nicméně je Matt Damon, který před natáčením nikdy golf nehrál a všechno, co ve filmu vidíte, je výsledek čtyřtýdenní práce Damonových golfových koučů. Mimochodem, pokud tento film u vás doma po příběhové stránce uspěje, dobrým „pokračováním“ na další večer by mohl být Golfový sen se Shiou LaBeoufem. Stejná doba (ok, mínus 30 let), stejné exteriéry, podobný příběh o mladíkovi, který musel překročit stín své rodiny, aby si zahrál na US Open.

Trailer na YouTube • ČSFD: 83 %

The Back Nine

Na svůj superúspěšný dokument typu Last Dance golf stále čeká (možná se právě nyní nějaký podobný někde natáčí), přesto několik jich má. Třeba režisér (a vlastně i herec) Jon Fitzgerald v tom svém navázal na námi nedávno zmiňovaného Dana McLaughlina a položil si základní otázku: Můžu se ve svých čtyřiceti stát profesionálním golfistou na plný úvazek? Na prostoru pětaosmdesáti minut svého oceňovaného dokumentu si na tuto otázku snaží odpovědět. A laikovi na cestě za touto odpovědí především ukazuje, s jakou intenzitou, s jakými náklady a do jaké hloubky se můžete spustit, když se rozhodnete svou hru vylepšit za každou cenu.

Trailer na YouTube • ČSFD: nehodnoceno

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru