Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Mapa: Google (interaktivní verzi najdete na konci článku)

Brdy nabízejí spoustu prázdninových cílů i pro negolfisty

HOŘEHLEDY Prázdninové časy jsou v první čtvrtině a tak se tipy, kam na výlet, víkend nebo i delší pobyt na čtenáře chrlí ze všech stran. Nebudeme výjimkou, ale zůstaneme stylově v prostředí golfu a představíme vám pět tipů na kratší i delší výlet vycházející z brdských Hořehled.

Proč zrovna odtamtud je zasvěceným golfistům asi jasné, ale protože jde o trasy vhodné i pro turisty zatím nepoznamenané vášní ke greenu, je malá vysvětlivka na místě. Najdete tady areál PilsnerGolf Resort Hořehledy oceněný už třikrát zlatou medailí za nejlepší nabídku v kategorii golf a romantika. A i když vás golf zrovna/právě/ještě nebere, součástí resortu je i hotel Pod Kokšínem, který může být vaší základnou pro pobyt v jižních Brdech.

Zdejší hotel nabízí právě pro turisty a cyklisty čtyři pobytové balíčky ‒ od přespání na dvě noci až po pětidenní přespání. Mimochodem, i kdybyste se nechtěli trmácet nikam daleko, i v nejbližším okolí hotelu najdete spoustu míst, která stojí za to vidět.

Naše tipy nabízejí výlet, který s přehledem zvládnete pěšky tam i zpátky, ale i vzdálenější cíle pro cyklisty nebo cestu autem nebo autobusem.

První buddhistická stúpa v Česku

Google mapy: 3,1 km • 43 minut

Nebojte se, nemusíte někam vystupovat do výšky, stúpa je označení pro stavbu Buddhistů, která je symbolem klidu a míru. Nemusíte za ní ale cestovat do Indie nebo Tibetu. Jednu stúpu najdete tři kilometry severozápadně od Hořehled v Centru buddhismu Diamantové cesty na skále obce Těnovice.

Těnovickou stúpu otevřeli v září 2014 jako první u nás. I v jiných evropských zemích najdeme několik stúp, všechny ale mají betonovou konstrukci, zatímco ta česká je jediná na starém kontinentu čistě kamenná.

Z Těnovické skály je vidět až do městečka Spálené Poříčí a kopce Kokšín, Marásek a Okrouhlík. Po cestě na skálu si v Těnovicích můžete prohlédnout malý kostel Nanebevzetí Panny Marie. Raději nespoléhejte na otevřené občerstvení a o svačinu si řekněte v hotelu, než vyrazíte.

Cestu do Těnovic si naplánujte až na srpen, v současnosti je totiž do konce července celý areál uzavřený. Jinak je ale vstup zdarma. Aktuální informace si můžete ověřit na webu náboženské společnosti Buddhismus Diamantové cesty.

Padrťské rybníky

Google mapy: 10 km • 2 hodiny 11 minut

Dva zdejší rybníky založil už v šestnáctém století majitel mirošovského panství Florián Gryspek z Gryspechu. Původně sloužily k plavení dřeva pro hutě rozložené kolem Padrťského potoka.

Pod rybníky stála vesnice Padrť, kterou v padesátých letech minulého století zlikvidovali komunisti v rámci budování vojenského prostoru Brdy. Ještě v roce 2005 magazín Horydoly.cz psal, že oficiálně je sem vstup zakázaný, naštěstí se to o tři roky později změnilo a od roku 2016 se Hořejší i Dolejší Padrťský rybník staly součástí Chráněné krajinné oblasti Brdy. I když zákaz už neplatí, v článku zůstává užitečný popis okolí.

Nějaký zákaz tady ale přeci jen platí ‒ rybníky dnes slouží jako vodárenské nádrže a tak na koupání zapomeňte.Z Hořehled cyklostezka nevede, v okolí jich ale najdete několik (například na Trokavec), na parkovišti ve Skořici je dokonce nabíjecí stanice pro elektrokola.

Nejkratší cesta vede přes Míšov, kde můžete udělat zastávku ve vyhlášeném grilu. Zpátky se můžete vrátit přes Hořice, což je o půldruhého kilometru delší trasa, nebo víceméně okolo potoka Bradava (+ 2,8 km).

Zámek Kozel

Google mapy: 14 km • 2 hodiny 52 minut

Šest hodin tam a zpátky, to se ještě dá ujít pěšky. Severozápadně od Hořehled, směrem na Štáhlavy, na vás čeká klasicistní lovecký zámek Kozel, který je národní kulturní památkou.

Postavil si ho hrabě Jan Vojtěch Černích z Chudenic, který byl nejvyšším lovčím českého království na dvoře císaře Josefa II. Okolo zámku je čtyřicetihektarový park.
Zámek i jízdárna jsou v prázdninových měsících otevřený od 10 do 17 hodin denně kromě pondělka. Základní okruh vyjde na 150 korun pro dospělého, děti do šesti let mají vstup zdarma, za starší zaplatíte 110 korun, rodinné vstupné vyjde na čtyři stovky. Prohlídka jízdárny je za příplatek (padesát korun pro dospělého, čtyřicet pro platící děti). Za vstupenky je možné platit i kartou a vstupenku si také můžete koupit online.Všechny informace najdete na webu státního zámku Kozel.

Na zámku je i kavárna a cukrárna hodnocená na Googlu jako průměrná třemi hvězdičkami, restaurace Podzámčí, která snad za čtyři roky zlepšila hodnocení, které dostala na Pivním deníčku od uživatele Von Tiergartena („tohle místo má v servisu i vizáži co dohánět. Spíš je to takový bufet samoobsluha“) a dokonce tu najdete i Bezejmennou čajovnu s vynikajícím hodnocením 4,7.

Do Štáhlav se ale dostanete i autobusem za necelou půlhodinu, například v sobotu jede z Hořehled v 7:29, 10:29 nebo 13:29 hodin, zpátky odjíždí poslední v 18:58 hodin.

Na pivo do Plzně!

Plzeňský Prazdroj asi není třeba moc obsáhle představovat. Národní klenot zná každý, nejenom milovníci piva.

Cesta autem trvá z Hořehled zhruba půlhodinu, dostanete se tam i autobusem, který jede zhruba pětapadesát minut. Do Plzně se jede přes Štáhlavy, takže i odjezdy jsou stejné. Na cestu do Plzně si asi svačinu balit nemusíte, v hotelu vám ale umí prodat vstupenky do pivovaru.

Prohlídka nejproslulejšího českého pivovaru, který dal spodně kvašeným pivům svého druhu celosvětově označení pilsner, trvá sto minut a stojí 250 korun. Věřte ale, že se taková exkurze vyplatí, v ceně je také ochutnávka. Podrobnosti o návštěvě najdete přímo na webu pivovaru.

Zřícenina hradu Valdek

Na Valdek vás pěšky rozhodně posílat nebudeme, šli byste tam a zase zpátky asi čtrnáct hodin. Autem je to zhruba tři čtvrtě hodiny. Dostat se tam veřejnou dopravou je složitější, můžete jet autobusem přes Příbram do Hořovic, nebo přes Plzeň a vlakem. Cesta trvá zhruba dvě a půl až tři hodiny.

Ačkoli jde o zříceninu, vypadá hrad velmi zachovale, skoro se vám chce říct, že stačí nahodit omítku a dostavět střechu a můžete v něm bydlet. Ale dost romantiky, i když k té má blízko ‒ v minulosti jste se tu mohli potkat s českými literárními celebritami jako Božena Němcová nebo Karel Hynek Mácha. Natáčel se tu i televizní seriál F. L. Věk.

Specialitou zdejšího hradu je pověst o černé paní Lídě, který prý byla pověstná skvělými hostinami. Což pro ni bylo osudné. Jejímu kuchařskému umění propadli dva mniši a během jedné potyčky krásnou pohostinnou pannu rozsápali. Dneska je prý zakletá do místní léčivé studánky.

Hrad postavil rod Buziců, počátkem patnáctého století ho získal král Václav IV. Ten ho dal do zástavy a od té doby se vystřídala spousta vlastníků, kteří se o Valdek příliš nestarali. Více o historii hradu se dočtete na webu Horydoly.cz, kde také najdete podrobnější tipy na prohlídku.

Až k hradu sice vede silnice, ale bez zvláštního povolení je jízda zakázaná. Vstup na hrad je zdarma.

V okolí je i několik zajímavých restaurací: v Chaloupkách hospoda Na Ptákově, která má na Google mapách vynikající hodnocení 4,7 a v Komárově U šneka se 4,3 hvězdičkami nebo hospůdka Na cikánce se známkou 4,4.

Pošlete nám svoji fotku z výletu

Snad jsme vás přesvědčili, že do Hořehled se dá jet nejenom na golf. Pochopitelně proti němu nic nemáme, ale kdybyste potřebovali argumenty pro svoji partnerku či partnera, třeba je najdete i v našem článku.

Jestli vyrazíte do některého z „našich“ pěti cílů, pošlete nám fotku. Rádi ji zveřejníme a ty nejzajímavější i odměníme.


Interaktivní googlovskou mapu s jednotlivými cíli najdete zde.

Reklama
Obleceni na golf z golfchampion.cz

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Golfové servis a opravy z golfchampion.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru