Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Ondřej Palička

Dobrouč: fyzicky a technicky těžké hřiště, které prověří každého golfistu

DOLNÍ DOBROUČ Necelý měsíc je otevřené nové golfové hřiště v Dolní Dobrouči, které leží zhruba v polovině cesty mezi Hradcem Králové a Olomoucí. Jeho mottem je „báječné hřiště v srdci přírody“ a musím opravdu uznat, že hřiště do přírody zapadlo náramně. Přestože cesta z Prahy trvá lehce přes dvě hodiny, neváhal jsem a vydal se novou osmnáctijamkovku zkusit.

Ačkoliv bylo po příjezdu vidět, že hřiště je nové, prvotní pocit byl výborný ‒ krásná klubovna, příjemný personál a překvapivě nás z první jamky vyprovodil i majitel Petr Kolář.

Právě diskuze s panem Kolářem dala hřišti ten správný úvod. Jeho nadšené vyprávění o stavbě a architektuře potvrdilo slogan, který mají napsaný třeba i na skórkartě (báječné hřiště v srdci přírody). Jak sám zmínil, jeho cílem bylo zasadit hřiště doprostřed přírody, kde člověk dokáže zapomenout na běžný městský ruch, a přitom si užít golfovou hru. Přestože nechci předbíhat, tak tohle se mu povedlo opravdu náramně. S tím souvisí i potřeba upravit svoji golfovou hru kvůli hustým roughům, kde míček není ani vidět, a také častěji přemýšlet o strategii na jednotlivých jamkách. Driver jsme tudíž vytáhli jen slavnostně.

Hřiště netradičně začíná dvěma pětipary. První z nich je celkem nenáročná jamka, druhý už pořádně vyzkoušel náš golfový um. Nepřesná druhá rána se na dvojce trestá a je z toho hezkých 7. Následuje krátký čtyřpar, první třípar a čtyřpar z lehkého kopce ‒ zde mířit ideálně za levé bunkery, míček se pak jen sveze až téměř ke greenu. Po dalším čtyřparu následuje set tří krásných jamek. První ze dvou tříparů z kopce, kde doporučuji chvíli zastavit a pozorovat okolní přírodu. Právě les na obou stranách vytváří pomyslný tlak a jamka vyžaduje přesnost ‒ ostatně tak jako celé hřiště. Poté nás čeká krátký čtyřpar přes jezero s greenem umístěným na kopci. A trojici jamek uzavírá nádherný druhý třípar hraný do údolí, kde příliš dlouhá rána trestá ztraceným míčem.

Druhá devítka začíná čtyřparem hraným přes horizont s příhrou do greenu skrz lesní průsmyk. Následuje předposlední a obtížný pětipar, kde druhé ráně překáží mohutná borovice, tudíž je potřeba hrát na levou stranu fairwaye a v lepším případě ji netrefit. Dvanáctka (4 par) a třináctka (3 par) nejsou těžké jamky, je potřeba však počítat s tvarováním hřiště v blízkosti greenu. Před další jamkou nás čeká vložená překážka v podobě výšlapu velkého kopce. Vlastně celé hřiště máte pocit, že přechody mezi jamkami jsou jen do kopce. Furt do kopce. Čtrnáctá jamka je krátký čtyřpar, kde druhá rána bude jen příhra wedgí. Následuje další čtyřpar, pravý 90° dogleg. Tady je velké lákadlo zkusit hrát přímo pod green nebo dokonce rovnou na něj. Pro úspěšnou ránu je ale potřeba mít carry přes 200 metrů, a ještě být velmi přesný. Moje tři ztracené míče někde mezi odpalištěm a greenem potvrzují, že lákadlo to je sice velké, avšak strategie nebyla zvolená dobře. Poté nás čeká nejdelší třípar, který má přes 160 metrů ze žlutých, ale jinak vcelku jednoduchá jamka. Poslední dvě jamky opět ukazují, jak hřiště kopíruje místní přírodu. Sedmnáctka je poslední pětipar, který se po celou dobu svažuje zleva doprava a kde se druhá rána hraje naslepo za horizont. Poslední jamka v Dobrouči není dlouhá, výhodu mají hráči z bílých a černých odpališť, která jsou položená výše. Nás ostatní čeká odpal do prudkého kopce a poté, relativně snadná, druhá rána do greenu, pakliže jste dostatečně dlouzí. Při krátké ráně budete hrát druhou na jistotu za horizont a na green se tak dostanete až třetí.

Dobrouč je opravdu přírodní hřiště se vším všudy, kde slyšíte cvrlikat hmyz, užíváte si okolních lesů a pastvin a při tom vlastně hrajete mimo jiné i golf. Příjemné je i to, že hřiště nemá outy a vše se hraje jako voda. Zároveň to je fyzicky a technicky těžké hřiště ‒ vysoké roughy, nelehká modelace jamek či dlouhé přechody to jen potvrzují a prověří každého golfistu. Hřiště je samozřejmě v syrovém stavu, potřebuje se zajet, greeny a odpaliště změknout. Já byl ale nadšený a opravdu se těším, až se tam za dva roky pojedu podívat znovu a užít si to báječné hřiště v srdci přírody.

Foto: 6× Ondřej Palička


Další informace o hřišti najdete i v článku Dobrouč chce přitáhnout golfisty na přírodu a lidskou atmosféru.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru