Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Pixabay

Jak dobře puttovat? Platí, že bez tréninku to nepůjde

PRAHA O vítězství v golfovém turnaji prý rozhoduje hlavně puttování. Tedy hra na greenu. Zdánlivě jednoduchý úkon má ale dost zrádné pozadí. Nezáleží totiž jen na tom, jak trefíte míč, ale i na tvarech a sklonech greenu.

O pravdě úvodních vět jste se mohli milí čtenáři přesvědčit naposledy při sledování přímého přenosu z turnaje South African Open. Ten se uskutečnil od devátého do dvanáctého ledna 2020 v jihoafrickém Johannesburgu. Psali jsme o tom v textu o výsledcích turnaje. Vítěz porazil svého pronásledovatele hlavně díky doslova fantastickému puttování. Proto jsme se rozhodli aktuálně věnovat text právě tomuto umění. „Puttování je jedna z nejdůležitějších činností v golfu a proto by se při tréninku mělo k tomu tak i přistupovat,“ řekl HrejGolf Roman Chudoba, trénér PGA z pražské Hostivaře. Jenže hned na začátku je důležité říct, že univerzální rada a „trik“ na to, jak se naučit správně puttovat, bohužel není. Každý trenér potvrdí, že k cíli vede trnitá cesta přes pravidelný dril na greenech a v zimě i v indooru.

Nepodceňujte puttování

Amatérští hráči většinou puttování dost podceňují. Když přijdete na nějaké cvičné hřiště, uslyšíte kolem sebe hodně často: „Puttovat nejdu, to je přece brnkačka.“ Jenže ona to taková brnkačka není. Přesvědčte se sami. Dle doporučení mého trenéra si máte vzít na cvičný putting green deset míčků a dát je do různých vzdáleností od jamky. Pokud aspoň osm z nich proměníte jedním úderem, puttování vám opravdu zřejmě nedělá problém. Pokud ale ne, vyplatí se začít pravidelně cvičit puttování. Přesvědčit o tom, zda opravdu vládnete správným zakončováním míčků na jamce lze i tak, že si při hře řeknete, že na každé jamce dostanete míček do cíle jen na dva putty. Pokud i v tomto splníte zadání, dál tento text ani nečtěte. 🙂

Rutina, rutina a zase rutina

„Mnoho hráčů patuje od jamky k jamce s jedním míčkem, jsou to většinou zhruba šestimetrové putty a ty většinou na jednu ránu většina golfistů dávat nebude,“ popisuje soubor nejčastějších chyb při trénování patování Roman Chudoba. Sám doporučuje vzít si na cvičný green nejméně šest míčků, první položit od jamky asi půl metru, další pak posunout od posledního míče zase o půl metru, atd. Cílem je trefit všech šest míčů na jeden pokus do jamky. „Pokud v průběhu hry mineme, vracíme se zpět k prvnímu míči a dokud nedáme všechny míčky na jednu ránu do jamky, z greenu neodcházíme,“ popisuje drsný „sebe bič“ Roman Chudoba. Že pak strávíte na greenu hodiny? Ano, ale podle zkušeností Romana Chudoby je to výborný cvik nejen na zlepšení puttování, ale především psychiky a umění koncentrace ve vypjatých chvílích, třeba při nějakém turnaji.

Pokud nechcete být otráveni kvůli drilu puttování, nebojte se při tréninku věnovat se i dalším věcem. Třeba odpalování, nebo jen krátké hře. Rozhodně platí, že na každém tréninku by se mělo procvičit všechno, co golfista potřebuje umět. Většina golfových areálů má k jednotlivým typům ran specializovaná místa. K lepším výsledkům při dokončování golfových jamek přispěje i to, že budete dodržovat správný postoj při puttování. Ten se vyznačuje tím, že míček vidíte levým okem shora zhruba v jeho prostředku u vaší levé nohy (platí pro praváky). Ruce přitom musí vytvořit pod mírně skloněnou hlavou „trojúhelníkovou“ pozici. A jak přitom držet hůl? O tom někdy příště.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru