Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Depositphotos

Internet je plný příběhů hráčů s fantastickým hendikepem, kteří tvrdí, že trenéra nikdy nepotřebovali a že jsou samouci. Youtube je plné videí, která vás naučí swingovat jako Tiger Woods, puttovat jako Matt Kuchar (nebo provokovat jako třeba John Daly). A specializované obchody plné literatury, softwaru a jiných pomůcek, které z povolání na „T“ též dělají naprostou zbytečnost. Cesta „sebevzdělávání“ je do jisté míry opravdu možná. Faktem ale je, že bez odborného vedení si během chvíle můžete zaneřádit hru spoustou špatných návyků, kterých se následně budete dlouho a draze zbavovat. Nestálo by za to si tuhle překážku ulehčit trenérem? Webmagazín HrejGolf.cz přináší několik rad, jak si správného průvodce golfem vybrat.

Krok 1: Začněte tím, že si ujasníte cíle

Chcete se naučit golf na úrovni, abyste mohli doprovázet partnera nebo děti při jejich koníčku a svými výkony jim neposílali ruměnec do tváře? Máte v úmyslu vybudovat si co nejlepší základy a pak holt uvidíte, kam vás volný čas a golfový entusiasmus pustí? Chytlo vás to, berete golf velmi vážně a hodláte se posunout, kam až to půjde? Každý z těchto scénářů, a vlastně jakýkoliv mezi nimi, je relevantní, na každý z nich můžete upotřebit jiného trenéra. Co se týká jeho odbornosti, ceny nebo třeba technické podpory, kterou vám poskytne. Ujistěte se na začátku, že stoprocentně víte, co chcete.

Krok 2: Zmonitorujte nabídku

Česká republika je z perspektivy golfu bohužel stále spíše rozvojová země a pravidla volného trhu mají na golfových hřištích svoje limity. Takže zatímco zahraniční servery doporučují pořídit si excelovou tabulku, do které si máte zapsat všechny dostupné kouče, v českých podmínkách nabídka bude nejspíš poněkud menší. Přesto stojí za to obvolat hřiště ve vašem okolí, proskenovat internet a především poptat se svých známých (v ideálním případě: zkušenějších) golfistů. Ostatně váš první průvodce na golfovém hřišti nemusí být nutně certifikovaný kouč. Ochutnávku vám může zprostředkovat i zkušený hráč, který vás provede základy hry a naučí základní pohyby.

Krok 3: Domluvte si zkušební lekci

Je to o chemii. Mezi vámi a trenérem. Zapomeňte nicméně na podřízený vztah, který jste měli ke svému učiteli na základní škole či trenérovi ve fotbalových žácích. Tady jste zákazník, který buď už platí nebo brzo platit bude. Takže se ptejte. Hodně a pořád. Trenér by měl znát odpovědi na většinu vašich otázek a měl by mít k dispozici smysluplné vysvětlení k významu každého cvičení, které s vámi bude chtít provádět. Nenaznačujeme, abyste kouče prudili, spíš jde o to nenechat se natlačit do trenérem předpřipravených kolejí s tím, že vám doporučuje změnit hru ne pro váš prospěch, ale proto, že se jako trenér cítí v tomto směru modelování vaší hry kovaný.

Krok 4: Ověřte jeho výsledky

Opět jde o reference, teď si je nicméně můžete vyžádat přímo od „mistrových žáků“. Zkuste dohledat někoho z trenérových předchozích svěřenců, kdo se mu svěřil do rukou v podobném bodě jako vy s podobným cílem. Ať už to byl plán odehrát kolo pod 90, vyhrát amatérský turnaj nebo se třeba jen naučit nový švih po problému se zády. Vždycky je nejlepší mít potvrzenou referenci, že váš kouč už jednou do vámi vysněného cíle s někým podobným doplul.

Krok 5: Dejte na instinkt

Upřímně řečeno, krom ojedinělých případů „golfové lásky na první pohled“ je pomyslné kliknutí hráče s trenérem spíše dlouhodobější záležitost. Po první lekci se nezlepšíte o deset úderů na kolo, posun ve vaší hře může přicházet jen velmi pozvolna. Jsou trenéři, kteří dokáží vyvolat efektní, velmi rychlé zlepšení, jiní zase pozvolněji budují pevné základy, na kterých budete moci dlouhodobě stavět. Co vám víc sedí je samozřejmě čistě na vás, rozhodnout se budete muset podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Jak uvádím ve třetím kroku, důležité je, abyste si lidsky sedli a abyste jako hráč svému trenérovi a jeho tréninkové metodě ‒ v rámci svých limitovaných zkušeností ‒ důvěřovali. Hodně štěstí!


K tématu si ještě přečtěte:

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru