PRAHA Málo sportů je k sázení stvořených tak jako golf. Ano, kolektivní sporty můžete hrát o pivo (eventuálně o basu), ale budou všichni v týmu stejně zaujatí? Ve sportech jako tenis, squash nebo třeba šipky je zase jedna strana obvykle o nějaký ten kousek lepší, což sázku dělá poněkud komplikovanější. Ale golf? Vždyť ten se se svým hendikepem pro sázení narodil.
Na greenech tak vznikla řada sázkových her a kdo s driverem v ruce ještě před prvním odpalem nikdy neuzavřel žádnou sázku, jen stěží se může považovat za plnohodnotného golfistu.
Nesázet na golf je jako ho nehrát
Pokud vás baví golf nejen hrát, ale třeba i sledovat, i tady si můžete zábavu okořenit malým hazardním vzrušením. Sázkové kanceláře pokrývají většinu turnajů nejvyšší úrovně a pokud chcete využít svých zkušeností nabytých na greenu nebo si jen zpestřit fandění své oblíbené hvězdě, není nic jednoduššího než si vsadit. Úspěšné vložení důvěry (a finančních prostředků) do rukou a holí Tigera Woodse, Roryho McIllroye nebo Brookse Koepky vám může ‒ když se zadaří ‒ přihrát fajn příspěvek na potřebný upgrade vašeho bagu.
Zvlášť když v golfu neexistují tutovky, na úspěch jednotlivých hráčů jsou vypisovány vysoké kurzy a vyhrát, když se zadaří, může ze startovního pole každý. Ano, hvězdy jsou hvězdami právě proto, že jejich jména na čele výsledkových listin vidíme daleko častěji než těch bezejmenných, ale jak je to dlouho, kdy jste naposledy četli příběh nějakého outsidera, který všem těmto superstars vytřel zrak? A každý takový příběh je v golfu spojený s vysokým kurzem, jenž úspěšnému tipujícímu zařídil zajímavou sumičku. O tom sázení na golf vlastně je: Vybrat si k sázce tu příležitost, kde je pravděpodobnost jejího naplnění vyšší, než naznačuje vypsaný kurz. S tímto přístupem, pokud se vám jej bude dařit naplňovat svými tipy, pak máte jistotu, že dlouhodobě se k vám přikutálí víc peněz, než jste vsadili.
Experiment s golfem
Ostatně, i jeden z největších sázkařských majstrštyků sázkařské historie se točí okolo golfu. A vlastně je to poměrně nedávná historie. To se takhle v létě roku 1991 dva sázkaři z britského Essexu rozhodli pro malý experiment. A požádali britské nezávislé bookmakery, aby jim vypsali kurz na to, že na turnaji golfového „grandslamu“ padne hole-in-one, jamka na jeden odpal. Na první pohled vysoce nepravděpodobná záležitost (statistiky říkají, že vaše šance jako amatérského golfisty na jamce s parem 3 je 12500 ku 1). Na pohled druhý ne až tak moc. Grandslamy jsou čtyři, hrají je profesionálové, mají obvykle tři čtyři jamky na kolo, kde se o hole-in-one mohou pokusit.
Malí angličtí bookmakeři se poddali ale jen perspektivě pohledu prvního. A vypsali kurzy 30 ku 1, 40 ku 1, ti nejštědřejší dokonce 100 ku 1. Což nebyla špatná nabídka, pokud vezmete, že pravděpodobnost této události je cca 50 procent. A tak dva výše zmínění sázkaři objeli celou Británii a vsadili si u kohokoliv, kdo jim podobně štědrý kurz nabídnul. A když pak Miguel Angel Jimenez na European Open míček do jamky opravdu jedním úderem poslal, připsali si výhru, která údajně měla přesáhnout půl milionu liber.
Takové štěstí se sázkami na golf pravděpodobně neuděláte. Ne že bychom vám to nepřáli, ale bookmakeři po téhle lekci, jež do dějin sázení vstoupila pod krycím označením „hole-in-one gang“, jsou přeci jen poněkud ostražitější. Ale vysoké kurzy, které mohou váš vklad na správné jméno zmnohonásobit, vypisují pořád. Takže pokud vedle golfu, kdy vám tráva pruží pod podrážkami, máte rádi i ten gaučový, kdy fascinovaně sledujete, co někteří šikovnější jedinci s golfovými holemi dovedou, zároveň nejste nepřáteli drobného hazardu, zkuste svoje štěstí. Sázet ‒ a užívat si adrenalin ‒ můžete už s jednou korunou českou a web HrejGolf.cz vám bude nápomocen s pravidelnými sázkařskými přehledy před největšími událostmi golfové sezóny.
kor/z