Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: Pixabay

PRAHA Cit. Statistiky. Zkušenost. Znalosti. A taky schopnost vyčíst něco takříkajíc mezi řádky. Ingredience, ze kterých si každý sázkař míchá svůj osobitý lektvar, který mu vyjeví vítěze. 

To je poeticky řečeno. Nicméně faktorů, které můžete při výběru svých tipů zvažovat, je v golfu opravdu hodně. A je skutečně na každém sázkaři, o co svoji analýzu opře. Můžete si vystačit s průměrným skóre hráče nebo statistikou přesností drivu. Můžete jet podle formy jednotlivých hráčů a snažit se chytat jejich mikrocykly, kdy se jim daří a kdy ne. Můžete sázet na hráče podle jejich oblíbených hřišť nebo třeba podle částí sezóny, kdy se jim nejvíce daří. Těch přístupů je opravdu mnoho. A ještě jednou: o žádném se nedá říci, že by byl stoprocentně dokonalý. Každý může ve správných rukou uspět.

Při sázení se učte od ostatních

Nejjednodušší je inspirovat se. Někým úspěšným. Někým, kdo slibuje snadné a rychlé peníze. Někým, kdo se o své umění je ochoten podělit. Většinou za peníze. Internet je plný nejrůznějších expertů, kteří slibují (za nízký obolos) tipy, které ze sázkaře udělají milionáře. Snadno a rychle. Kupodivu, jako ostatně i jinde v životě, to v 99,99 procentech případů nefunguje. Takže zkratky k výhře, ani v sázení na golf nebrat. Což ‒ na druhou stranu ‒ ovšem člověku nebrání se od ostatních učit. Opět je zásadní najít si správné učitele, ale internet je plný tipérů, a pokud tito své tipy podpírají analýzami, není od věci se občas podívat, jak pečou tipy (co všechno do dortu své analýzy přidávají jinde).  S kritických odstupem, ale i pokorou. Plné know-how nikdo naplno sdílet nebude, ale jako inspirace uvažování jiných opravdu sloužit může.

Obvykle nejvýznamnějším faktorem jsou exaktní data. A to v podobě pokročilých statistik. Ti nejlepší sázkaři svoje předpoklady modelují na základě statistických údajů jako jsou získané rány (SG), trefené greeny nebo fairwaye (GIR resp. FIR), délka drivu ap. Z těchto dat pak vznikají v hlavách sázkařů elementární nebo i pokročilejší modely naznačující, kolik by jednotliví hráči měli v průměru zahrát ran. Tato data lze adaptovat o specifika jednotlivých hráčů a jejich „vztahu“ k jednotlivému hřišti. Jsou hráči, kteří preferují delší hřiště a práci s driverem, jsou hráči, kteří zase radši mezihru.

Při golfu pozor na počasí

Podobně významný faktor, se kterým je potřeba kalkulovat, a to především při sázení v průběhu turnaje, je „nahodilost“. Ať se nám to líbí nebo ne, vrcholový sport a golf obzvlášť je vedle schopností každého jednotlivého hráče ovlivněn též určitou mírou štěstí. Foukne při drivu vítr tak, že míček posune na green nebo jej shodí do bunkeru? Odrazí se míček tak, že skončí ve vodě, nebo naopak zůstane stát na břehu? V golfu občas centimetry rozhodují, jestli je rána skvělá či hrůzná. A to i u špičkových golfistů. Proto je potřeba počítat s určitou regresí k průměru. Nepřeceňovat skvělý čtvrteční výkon a neoblékat po prvním kole hvězdu do zeleného saka, stejně jako úplně nezatracovat toho, komu se první den nepovedl. Výkon může být reflexí formy, zároveň ale je potřeba mít na paměti, že v golfu funguje velmi silná proměnná.

Naposledy: těch aspektů, které do své analýzy můžete včlenit, je opravdu řada. Nemluvili jsme o počasí, ale sami jistě z vlastní zkušenosti víte, jak někteří hráči neradi hrají v dešti. V případě méně zkušených hráčů může být obrovským faktorem v poslední den při „hrozbě“ dobrého umístění nervozita.  Nebo třeba vystoupení před publikem, které zrovna fandí jinému (domácímu) hráči. Někoho to vyhecuje k nejlepším možným výkonům, jiného semele. Při sázkách na golf si opravdu každý může sám rozhodnout, co všechno do své analýzy přidá. A teprve dlouhodobé výsledky ukáží, jestli ten cit pro vybrání vítěze v dobrém kursu opravdu má. Tak hodně štěstí !
kor/z

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru