Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Ilustrační foto: Depositphotos

Třicet procent golfového výkonu je v rukách, sedmdesátiprocentní zbytek v hlavě. Tohle platí pro hobbíky. Ti, kdo se s golfem dostali na nejvyšší úroveň, musí do rovnice započítat ještě jeden faktor. A tím jsou diváci. Dav, který by sice měl být potichu, ale občas zahlučí, dav, jehož oči upřené na hráčův švih mohou ledaskoho vyburcovat k dokonalému výkonu nebo ho ‒ a to bude asi častější scénář ‒ shodit o stupeň níže.

Proč to píšu? Protože v těchto neobvyklých dobách se z golfu tento faktor ‒ doufejme jen na chvíli ‒ vytratil. Diváci na turnaje nesmějí, trémaři mohou mít pré. Pro nás jako sázkaře to sice na jednu stranu znamená velkou neznámou, na stranu druhou příležitost třeba si čichnout k zajímavému kurzu. Jako minulý týden, kdy se Henrik Norlander a Luke List proti všem předpokladům nacpali do Top 10 Memorial Tournamentu série PGA Tour v americkém Mourfield Village. A zítra (ve čtvrtek) po poledni začíná v Blaine (Minnesota) další díl ‒ 3M Open. Takže kdo bude moci v neděli oslavit svůj triumf pouze se svým caddym?

Hřiště designované Arnoldem Palmerem je dlouhé 7431 yardů, bude se hrát na 71 úderů a na začátek napíšeme, že tři z jeho čtyř jamek jsou stvořeny pro bombery jako jsou Koepka nebo třeba Finau. Experti nicméně zároveň poznamenávají, že hřiště není zdaleka tak těžké jako minulotýdenní Memorial a že největší šance bude mít zřejmě ten, kdo dokáže s nejméně chybami posouvat svůj míček skrze hřiště. Strategie, strategie a ještě jednou strategie. Pro nás sázkaře je turnaj o to méně čitelnější, že pro Blaine se jedná o profesionální premiéru na okruhu a nemáme tedy srovnání, kterým hráčům bude sedět místní energie, takže to budeme muset postavit na znalosti hráčské formy. A samozřejmě na kurzech.

Favority jsou obvyklí podezřelí. Podle bookmakerů Tipsportu by pole měl „táhnout“Johnson (kurz 12) s Finauem a Koepkou (oba 15). Solidní šance na vítězství mají mít Fleetwood (17), Casey (21) a Wolff (26), za nimi se pak rýsuje čtyřčlenná skupina vyzyvatelů v kurzu 34: English, Glover, Watson a Henley. A jakkoliv obvykle radši hledám své koně v hloubi startovního pole prohrabující se šťavnatějšími kurzy méně leštěných favoritů, tady mě kupodivu zaujaly ve výčtu „předpokládané“ Top 10 hned dvě jména. (Poznámka na okraj: naopak velmi skeptický ‒ a před kým bych varoval ‒ Brooks Koepka. Jeho puttování v posledních turnajích nemá úplně ten správný říz a v Blaine to zřejmě bude velmi bolestivé.)

To defenzivnější je Paul Casey. Ten v poslední době hraje solidní hru a profil hřiště by mu měl vyhovovat. Mínus z perspektivy sázkaře můžete z určité perspektivy najít v neprojitém cutu minulý týden v Muirfieldu, při bližším pohledu do skórkarty nicméně zjistíte, že Casey odehrál v prvních dvou kolech výborných 35 jamek a pak taky jednu páteční jamku číslo 12. Tam mu na paru 3 trvalo osm úderů, než poslal míček do jamky a místo toho, aby do soboty vstupoval v pozici jednoho z kandidátů na vítězství (se zahraným parem na dvanáctce by šel do soboty z osmého místa) si balil hole a mířil domů. Tyto chyby se nicméně stávají i v lepších golfových rodinách a já bych si troufal tvrdit, že Casey si svého ultrapecháčka pro tuto sezónu už vybral. A jeho spolehlivá hra by tedy mohla slavit úspěch nyní. Na celkový triumf to nevidím, to se spíš urve někdo jiný (respektive ten kurz nevnímám příliš atraktivně), na Top 5 mi přijde spolehlivý Casey jako vyšitý.

Za spolehlivost a konzistenci odborníci chválí i Harrise Englishe. Tento šutér z Georgie v posledních turnajích působí jako klidný papiňák před explozí. Ve smyslu, že hrozí, že se naráz utrhne a vyletí do vzduchu. A proč by to teda nemohlo být v Blaine? Stejně jako Koepka nebo Finau umí poslat míček hodně daleko, což se na tomto hřišti šikne, kurz na něj je oproti zmíněnému duu více než dvojnásobně štědrý. Implikovaná pravděpodobnost říká, že English má tříprocentní šanci uspět, respektive postavit se na nejvyšší stupeň, pro mě je to o facku výš. Osobně bych jej s Finauem a Koepkou prakticky zprůměroval.

Druhým tipem na celkového vítěze a mým jakýmsi černým koněm je Sam Burns. Tenhle „no name“ aktuálně na 183. místě světového žebříčku nemá aktuálně špatnou formu a poslední tři odehrané turnaje se vždycky nacházel v Top 30. Opět, jedná se o long shot, ale hřiště by mu mohlo sedět a forma naznačuje, že by mohl vyletět. Proč ne až na nejvyšší stupeň?

Co tedy vsadit? Za mě si zaprvé připomeňte článek na HrejGolf.cz o úspěšném sázení na golf, který připomíná, že sázky na golf jsou střelbou na velmi vzdálený terč a pokud nemáte vlastní supertip (vždy je lepší prohrát s vlastní hlavou než s cizími myšlenkami) a chcete se inspirovat, zkuste něco z následujícího, aneb co jsem si z nabídky sázkových kanceláří vybral tentokrát já:

Jako obvykle, ať to dopadne jakkoliv, užijte si golf :-). Hodně štěstí na obou frontách. Sázkové i divácké.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

2 komentáře

    1. Petře, omlouváme se za pozdější odpověď: v době, kdy jste psal dotaz, jsme ještě nemohli zveřejnit, že HG si teď dává pauzu. Díky za pochopení. Kurzové sázení bylo jednou z věcí, kterou jsme se snažili odlišovat, dávat čtenářům něco navíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru