Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Foto: Archiv Jana Cafourka

Jak vypadá život golfistů v éře covidu – 8. díl: Jan Cafourek

PRAHA Týdny omezení pohybu na veřejnosti kvůli šíření virové nákazy v Česku řešil hlavně zdokonalováním kondice a puttováním. Nyní, kdy už se naštěstí zákazy rozvolňují, doporučuje všem hráčům golfu, aby co nejvíce hráli a brali život zvesela. On sám se chránil před nakažením nemocí covid-19 hlavně v prvních týdnech propuknutí nákazy v Česku tak, že se snažil být hlavně v lesích. A sám řekl, že tam i trochu uklízel. Profesionální golfista Jan Cafourek.

Začínal s golfem ve třinácti letech. Tehdy ho bral spíše jako zpestření ke stolnímu tenisu, který až do pětadvaceti let byl jeho sportem číslo jedna. Na vysoké škole měli s kamarádem dětskou akademii a sám hodnotí práci s dětskými golfisty jako úžasnou. „Táhlo mě to ale pořád k hraní. a tak letos jsem už šestým rokem profesionálním hráčem golfu,“ řekl Jan Cafourek HrejGolf.cz. Moc ho těší, že zatím každá sezóna byla pro něj herně lepší a lepší. V roce 2018 se stal mistrem České republiky a vloni vyhrál první zahraniční turnaj Progolf tour NÖ Open v Haugschlagu, největší český turnaj WGM Beroun Open a stal se nejlepším českým golfistou, když na konci sezóny ovládl Order of Merit 2019. Kromě golfu má rád kolo, stolní tenis, zimní sporty a hlavně čas s rodinou.

HrejGolf.cz: Jak jste osobně řešil to, že se v ČR nedalo do nedávna chodit trénovat na hřiště?
Situace to určitě nebyla lehká pro všechny, a nejen pro profesionální hráče. Já jsem hlavně pracoval na kondici a rehabilitaci, měl jsem nějaké problémy s kotníkem, tak abych se vrátil po pauze ve stoprocentní formě. V golfovém tréninku jsem se věnoval hlavně puttování.

HrejGolf.cz: Máte nějaké doporučení pro čtenáře pro takové momenty?
Myslím, že kdo chtěl, tak se v karanténě dokázal zabavit. Nejdůležitější věc je, aby byl trénink zábavný.
HrejGolf.cz: Měl jste někdy nějakou dlouhou přestávku?
Neměl jsem určitě delší pauzu, vždy si dávám po sezóně tři týdny bez holí v ruce. A ta doba se mi pak zdá být nekonečná.

HrejGolf.cz: Jakou rutinu či přípravu děláte před první ranou na hřišti?
Rutinu mám stejnou před každou ránou, kdy se snažím dobře se naladit. Myslím si ale, že je dobré být na prvním teečku trochu nervózní. Když by totiž člověk nebyl nervózní, tak by mu to bylo fuk, a to není dobře.

HrejGolf.cz: Jakým způsobem či cvičením se dokážete lépe koncentrovat nebo „odehnat“ zlé či nepříjemné myšlenky při hře?
Koncentruju se pomocí rutiny, kterou také trénuji třeba jako draw (Tvarovaná rána, při které se golfový míč stáčí za letu zprava doleva, pozn. redakce.) či fade (Jde o další tvarovanou ránu, která je pravým opakem draw. Při fade se má tedy míček stáčet za letu zleva doprava, pozn. redakce.) a když přijdou zlé myšlenky, mám takový trik, že je ztlumím na mixážním pultu jako „DJ“ :-).

HrejGolf.cz: Jaký byste doporučil golfistům, kteří kvůli omezení pohybu nehráli, nyní tréninkový režim?
Myslím, že všichni chtějí teď dohnat ten ztracený měsíc, když vidím, jak je všude na hřištích plno. A co bych doporučil? Jednoduchou věc — aby všichni co nejvíc hráli.

HrejGolf.cz: Jak se sám chráníte před možnou nákazou koronavirem?
První měsíc, co byla vyhlášená karanténa jsem nechodil vůbec mezi lidi, byl jsem každý den někde v lese, kde člověk nepotkal lidskou duši. A tam jsem posbíral i nějaké ty odpadky. Mezi lidmi nosím roušku a pracuju na imunitě otužováním a dechovým cvičením.

HrejGolf.cz: Řekl byste čtenářům nějaké příznivé poselství?
Když se budeme každý chovat rozumně a zodpovědně, to znamená dodržovat základní hygienické návyky, tak se vše vrátí do normálních kolejí co nejdříve. Aspoň v to doufám. V takovéto době je těžké udržet si dobrou náladu a pozitivní mysl. A to platí o to víc, když musí být člověk zavřený doma. Doporučuji proto zvesela jít do přírody! Snad lidé pochopí, jak máme krásnou zem, ale musíme se o ní maličko starat, ne z ní jenom čerpat. A dovolil bych si taky vyzvat lidi k tomu ať jsou k sobě a vlastně ke všemu kolem více ohleduplnější.


Magazín HrejGolf.cz postupně přinese pohledy různých osobností na to, jak si poradit s čekáním na zahájení golfové sezóny. Jejich rady, jak trénovat doma, posilovat kondičku nebo udržovat psychiku naladěnou na dobrou vlnu můžou být inspirací a posilou pro naše čtenáře.
Přečtěte si i první díl ankety s Alanem Babickým, druhé pokračování s Martinem Křížkem nebo třetí s Klárou Spilkovou. Ve čtvrtém dílu odpovídá na anketní otázky Vladimír Kočí, v pátém Jan Bitvar a v šestém Sabina Štaubertová. V sedmém pokračování odpovídal Martin Kopčák.

Reklama
Obleceni na golf z golfchampion.cz

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Golfové voziky z golfchampion.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru