Děkujeme našim VIP partnerům za podporu

Hořehledy logo 2
Horydoly logo 2
19. jamka logo 2
Foto: archiv Filipa Mrůzka

Jak vypadá život golfistů v éře covidu – 9. díl: Filip Mrůzek

PRAHA Všem golfistům po nuceném herním výpadku kvůli omezení pohybu venku nyní radí, aby hlavně získali zpět cit. A to hlavně puttováním. Pak by měla přijít na řadu krátká hra a teprve potom se lehkými švihy dostat zpět ke svému golfu. Filip Mrůzek však covidovou „krizi“ považuje za přehnanou.

Začal s golfem ve dvou letech. A to v německém Schöningenu, kde byl jeho tatínek v té době trenérem. Hráčské ostruhy pak sbíral hlavně v jediném „královském“ klubu ve východní Evropě, a to v Mariánských lázních. Za svůj největší dosavadní hráčský úspěch považuje postup na Challenge Tour v roce 2019 a také to, že získal ocenění Nejlepší mužský hráč za posledních 25 let. „Určitě je to po všech těch mezinárodních výsledcích, které se mi podařilo získat,“ řekl k tomuto ocenění Filip Mrůzek. A opravdu, těch úspěchů nebylo málo: V Italian Challenge Open skončil v roce 2019 jednadvacátý a ve stejném roce postoupil i do final stage na Q School. Dosud má vyhraných pětadvacet profi turnajů a vyloženě Czech PGA Tour dvacet jedno prvenství. Zatím jako jediný z českých profesionálních golfistů získal čtyřikrát po sobě vítězství v tzv. „jamkovce“ (jde o typ golfové hry, ve které se nepočítají rány, ale vítězství na dané jamce; jamkovka se považuje za přímý golfový souboj mezi dvěma soupeři – pozn. redakce.).

HrejGolf.cz: Jak jste osobně řešil to, že se v Česku donedávna nedalo chodit trénovat na hřiště?
Po většinu času jsme byli s manželkou u jejích rodičů v domě. Tam jsem si postavil rám s plachtami jako pseudosimulátor a do těch plachet jsem odpaloval míčky z minirohožky. Do toho jsem měl zavěšenou malou síťku, do které jsem chipoval. Výhodou také bylo, že jako profesionální hráč jsem mohl s kolegy i v době omezení chodit hrát ven. Takže jsem nakonec nebyl venku zhruba týden.

HrejGolf.cz: Máte nějaké doporučení pro čtenáře pro takové momenty?
Jsem zastáncem toho, aby se každý hráč v každé chvíli držel toho „svého“. To znamená, aby zásadně neměnil nic ze svých dobrých návyků. To je moje hlavní motto a pak to, aby se každý hráč snažil dosáhnou toho, aby byl dobrý v tom, co mu nejde.

HrejGolf.cz: Měl jste někdy nějakou dlouhou přestávku?
Na to mám jednoduchou odpověď. Nikdy ne.

HrejGolf.cz: Jakou rutinu či přípravu děláte před první ranou na hřišti?
U mě záleží na tom, u jaké jamky stojím. Zda je to „třípar“, „čtyřpar“ nebo „pětipar“. Žádné specifické cviky nebo rutiny ale nedělám. Každou jamku jdu vždy ránu po ráně. A všechno je pro stejný.

HrejGolf.cz: Jakým způsobem či cvičením se dokážete lépe koncentrovat nebo „odehnat“ zlé nebo nepříjemné myšlenky při hře?
Zůstávat v přítomnosti. Mám na tohle super kouče. Znamená to nehrabat se v myšlenkám, být v každém okamžiku na hřišti tady a teď. A to zabere.

HrejGolf.cz: Jaký byste nyní doporučil tréninkový režim golfistům, kteří nehráli?
Měli by nyní hlavně hodně puttovat, aby získali zpátky cit. Pak bych doporučil trénovat krátkou hru a teprve poté se pomalu lehkými švihy dostat znovu do svého „golfíku“.

HrejGolf.cz: Jak se sám chráníte před možnou nákazou koronavirem?
Vůbec nijak. To jako fakt. Mně to přijde podobné jako chřipka. Jsem v tomhle úplně netečný. Nosil jsem samozřejmě roušku, dle nařízení, ale nic speciálního na svou ochranu jsem nedělal. Pravdou ale je, že mám rád čínskou medicínu, takže jsem využil bylinky na posílení imunity. Takže „no stress“.

HrejGolf.cz: Řekl byste čtenářům nějaké příznivé poselství?
Moc rád: Věřte si a hrajte to, co umíte. Hrajte to, co vidí vaše oči a ne to, co si myslíte, že byste měli hrát.


Magazín HrejGolf.cz v „covidovém“ období postupně přinesl pohledy různých osobností na to, jak si poradit s čekáním na zahájení golfové sezóny. Věříme, že jejich rady, jak trénovat doma, posilovat kondičku nebo udržovat psychiku naladěnou na dobrou vlnu byly inspirací a posilou pro naše čtenáře. V seriálu odpovídali také Alan Babický, Martin Křížek, Klára Spilková, Vladimír Kočí, Jan Bitvar, Sabina Štaubertová, Martin Kopčák a Jan Cafourek.

Reklama

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru
Share on linkedin
Sdílet na LinkedIn

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

PřihlaSte se k odběru našeho newsletteru